V zimním období zahrada odpočívá a ideální čas nejen na výsev bylin teprve přijde. Pokud vám chybí vůně a chuť čerstvých bylin či jejich léčivé účinky a nechcete s pěstováním čekat do jara, založte si vlastní bylinkovou zahrádku v pohodlí domova. Bylinkové zákoutí se hravě vejde i do těch nejmenších prostorů.
Široké využití bylinek je důvod, proč patří do života lidí od nepaměti. V kuchyni se uplatní k ochucení jídel nebo jako přísada do salátů, dají se z nich připravit i vynikající čaje. Mnoho bylinek má totiž nenahraditelné léčivé účinky a jsou hojně využívány k domácímu léčení. Můžete je však také pouze usušit a nechat tak provonět váš domov. Jakou bylinu je však vhodné zařadit do plánované zimní zahrádky?
Výběr bylinek, nároky na pěstování
V zimních bylinkových zahrádkách se nejčastěji objevují bazalka, pažitka, petrželka, oregano, tymián, koriandr, majoránka, máta či meduňka, možností je samozřejmě mnohem víc, čerstvé bylinky jsou bohatým zdrojem vitamínů a jejich využití se najde nejenom v kuchyni. Před výběrem je ale důležité zjistit, co které rostlině při jejím pěstování vyhovuje. Při výsevu každé bylinky je třeba myslet na místo, kde bude pěstována, ideálně s dostatkem světla.
Bylinky pěstované doma mají větší nároky než ty pěstované na záhonu, vyžadují sice častější zálivku, ale zároveň není dobré je příliš přelívat. Musíte sami vysledovat, kolik vody bylinky potřebují, aby nestály ve vodě, ani nebyly suché. Je ale dobré se řídit pravidlem často, ale méně. Vespod nádoby můžete vytvořit vrstvu z hrubšího písku nebo štěrku. To zajistí dostatek vzduchu pro kořeny a zabrání trvalému podmáčení.
Stejně jako všechny rostliny, i bylinky potřebují výživu. Na jejich pěstování se hodí vhodný a kvalitní substrát s přídavkem rašeliny. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny než při pěstování na záhonech. Bylinky pravidelně sklízejte, nejlépe těsně před jejich použitím. Odstřihávejte vždy celé výhonky, nikoliv samotné listy. Rostliny tak zůstanou déle hezké.
Samozavlažovací nádoby
Bylinky bez zahrádky dnes už zvládne vypěstovat opravdu každý. Při pěstování bylinek doma se zamyslete zejména nad volbou vhodného umístění a nad typem a velikostí pěstební nádoby, se samozavlažovacími květináči a truhlíky si nemusíte lámat hlavu ani se zaléváním, rostliny tak o sebe pečují samy. Samozavlažovací systém zaručí, že si každá z rostlin vezme právě tolik vláhy, kolik potřebuje. Stačí je jednoduše zasadit i s pěstebním květináčem, ve kterém jste je zakoupili, a plnicí šachtu dolít vodou a tekutým hnojivem.
TIP: Samozavlažovací květináč Cobble – designový květináč vhodný pro pěstování bylinek má integrovaný systém měření vody a nalévaní, s přepadovým odtokem.
Jednoduchá instalace:
1.krok – knot se omotá kolem speciální tyčinky a společně s ní se protáhne miskou ven.
2.krok – připravená rostlina se vsadí do květináče a umístí na pevné místo.
3.krok – boční strana květináče má k dispozici dva otvory pro zalévání (shora a ze strany), dostatek vody lze sledovat na druhé straně květináče pomocí instalovaného měřáku.
Minipařeniště
Při obavách, že vám ze semínek nic nevyklíčí, nápomocny mohou být rašelinové tablety, které společně s pokojovým skleníkem či pařníkem vytvoří ideální podmínky pro růst vašich rostlin. Rašelinové tablety, které obsahují živiny a minerály, se používají pro předpěstování rostlin. Po přidání vody nabobtnají, tím jsou připraveny k použití. Díky vyváženému poměru vzduchu v tabletě lze očekávat rychlejší zakořenění. Pro další pěstování stačí sazenice přesadit do květináčů či truhlíků.
Více informací na: www.hornbach.cz
Publikováno: 26. 1. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce