reklama

Komu se nelení, tomu už v lednu klíčí kdejaké semínko nebo cibule

V pražském květinářství Zahrada na niti najdete veškeré vybavení potřebné k sázení i přesazování rostlin. Skleněné klíčící vázy letos doplnily speciální klíčící misky a praktická přesazovací podložka, díky které můžete směle zahradničit třeba uprostřed kuchyně. Urychlete příchod jara a nechte si doma vyklíčit cibuloviny, avokádo nebo jakékoliv jiné semínko.

Komu se nelení, tomu už v lednu klíčí kdejaké semínko nebo cibule (Zdroj: Zahrada na niti)

Klíčící miska

Pozorovat semínko, jak se postupně probouzí k životu, zapouští kořínky a raší, je příjemně uklidňující činnost. Na rostlinky, které jste vypěstovali úplně sami, navíc můžete být patřičně pyšní. Skoro jako rodiče na šikovné ratolesti. Pomůže vám klíčící miska, kterou kromě semínek můžete využít také ke kořenění řízků vašich pokojovek nebo klíčení cibulovin.

Miska je vyrobena v ČR z hedvábného neglazovaného porcelánu. Součástí balení je i několik žaludů či kaštanů, abyste se rovnou mohli pustit do klíčení.

Klíčení
Až semínko vyklíčí, můžete rostlinu přesadit do hlíny – nebo ponechat ve vodě (Zdroj: Zahrada na niti)
Zahrada na niti Klicici miska 395 Kc
Klíčící miska s naklíčeným žaludem (Zdroj: Zahrada na niti)

Jak misku používat:

  • Semínka namočte na 48 hodin do vody, poté je zabalte do vlhkého ubrousku, vložte do mikrotenového sáčku a nechte v lednici, dokud nevyklíčí, přibližně dalších 48 hodin.
  • Naklíčené semeno vložte do misky a tu umístěte na sklenici s vodou.
  • Kořínek opatrně protáhněte otvorem v misce a pozorujte jak se semeno probouzí k životu.
  • Až semínko vyklíčí, můžete rostlinu přesadit do hlíny – nebo ponechat ve vodě.
  • Přibližně jednou za týden vyměňte ve sklenici vodu.

Klíčící váza

Speciálně tvarovaná váza se skvěle hodí na cibuloviny, které v ní můžete pěstovat i poté, co naklíčí a rozkvetou. Zrovna hyacintům nebo krokusům voda zcela stačí. „Záleží jen na vás, jestli je budete pěstovat od cibule nebo koupíte už rozkvetlé cibuloviny a do vázy je přemístíte. Jen nezapomeňte opatrně opláchnout kořeny, abyste rostlinu nepoškodili a zároveň nezakalili vodu. Vázu můžete zatížit kamínky, které vyskládáte na dno, aby ji vzrostlé květiny nepřevážily,” radí Lenka Hrubá, zakladatelka Zahrady na niti. Mějte také na paměti, že čím větší chlad, tím déle cibuloviny kvetou. 

Zahrada na niti Vaza na cibule i avokado 490 Kc
Váza na cibule a avokádo (Zdroj: Zahrada na niti)

Přesazovací podložka

Co s naklíčenými rostlinami a semínky? Mnoha druhům rostlin se ve váze skvěle daří, nic vám však nebrání rostliny s kořínky po čase zasadit do hlíny. S tím vám šikovně pomůže voděodolná přesazovací podložka, která vznikla přímo podle návrhu Lenky Hrubé ze Zahrady na niti. Podložku stačí rozbalit na stole či na zemi, secvaknout patentky v rozích a můžete se pustit do přesazování. Až budete hotoví, jednoduše vysypete nepotřebný materiál do koše, podložku vyklepete, srolujete a máte uklizeno. Rozměry jsou 75 x 60 cm.

Tlustice
Nezapomínejte vyměňovat vodu (Zdroj: Zahrada na niti)

Další druhy přesazovacích podložek, klíčící vázy v dalších velikostech i odstínech a spoustu dalších užitečných potřeb pro pěstování rostlin najdete v květinářství Zahrada na niti v Praze ve Školské 7 nebo na e-shopu zahradananiti.cz.

Zelenec
Výbornou klíčivost má zelenec (Zdroj: Zahrada na niti)

O Zahradě na niti:

Neobyčejné květinářství zahradní architektky Lenky Hrubé s nejen levitujícími rostlinami Zahrada na niti vzniklo v roce 2011 jako česká odpověď na japonské kokedamy. Postupně se rozšířilo o závěsná aerária a jejich stojací varianty, terária. V roce 2012 Lenka Hrubá otevřela ve Školské ulici v Praze kamennou pobočku, showroom a ateliér Zahrady na niti v jednom a stala se tak jednou z prvních českých průkopnic vlny pokojovek a urban jungle. Na krátkodobé trendy se však v Zahradě na niti nehledí. Zato se klade důraz na odpovědnost, udržitelnost a odvahu dělat si věci po svém. www.zahradananiti.cz

Publikováno: 21. 1. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce