reklama

Podávejte jídlo jako v té nejlepší restauraci

Nenápadně vytříbený vzhled podávaného pokrmu je trefa do černého ještě předtím, než vidlička vklouzne do jídla. Pokrm, který servírujete, by totiž měl lahodit nejen jazyku, ale i oku. V podstatě platí jedna rada nad zlato: méně je zpravidla více. Postupujte podle následujících šesti jednoduchých pravidel vysoké gastronomie a – voilà – váš talíř je připraven okouzlit nejen vaše hosty.

Podávejte jídlo jako v té nejlepší restauraci (Zdroj: Gorenje)

Jak vkusně a správně servírovat jídlo i doma?

Čisté a lesklé

Teplé jídlo si žádá nahřátý talíř, naopak třeba zmrzlina potřebuje talíř vychlazený. Vždy by ale měl být dokonale čistý a lesklý. Ti největší profesionální mistři kuchyně používají osvědčený trik: promíchejte jeden díl vody a jeden díl bílého octa, nastříkejte na talíř, poté otřete čistou utěrkou a vyleštěte.

Službu nade vše vám ale poskytne kvalitní myčka – talíře i sklo budou pokaždé zářit čistotou. A i když si pozvete na oslavu spoustu hostů, nestane se vám, že nebudete mít na čem podávat dezert. Nové myčky mají velmi nadstandardní kapacitu až 16 sad nádobí. A s funkcí SpeedWash ušetříte čas – například hodinový program můžete zkrátit na rekordních 15 minut. Tento program se bezvadně hodí pro umytí velkého množství méně zašpiněného nádobí. Můžete se tak směle podělit o svoje kulinární kreace s větším počtem hostů.

Pokud vám leží na srdci opravdu důkladná čistota a bezpečí, je tu funkce ExtraHygiene, která v kombinaci s intenzivním programem odstraní při teplotě 75 °C většinu bakterií. To se hodí v domácnostech s malými dětmi, nebo i v současné situaci, kdy je zvýšená hygiena na místě.

gorenje_dw_quick_intensive
Automatický systém odstraní zbytky jídla a zamezí nesprávnému chodu spotřebiče (Zdroj: Gorenje)

Elegantní bílá

Pokrm, který podáváte, by měl hrát na talíři hlavní roli. Když zvolíte elegantní bílý, velký, hladký talíř, nemůžete tím nic pokazit. Relativně bohatá porce a zářivě bílé pozadí dá jídlu vyniknout a dostane ho do centra pozornosti, zatímco malá porce a dostatek volného prostoru nabízí nepřeberné možnosti kreativity při zdobení.

chefs_specialties_recipes_venison_backstrap_landscape_format
Zvěřina jako specialita šéfkuchaře (Zdroj: Gorenje)

Kontrastní barvy

Harmonie barev je pro přitažlivost podávaných pokrmů stejně důležitá, jako harmonie chutí. Při zdobení jídla je dobré mít plán. Měli byste se předem rozhodnout, zda použijete čerstvou zeleninu, kousky ovoce, bylinky a doplníte je světlými květy, ořechy či kreativními omáčkami. Důležité je však opět dodržet pravidlo – méně je více.  

chefs_specialties_recipes_sous_vide_duck_landscape_format
Kachna tažená systémem sous vide (Zdroj: Gorenje)

Servírování

Tvar a volba talíře je vždy diktována typem servírovaného pokrmu. Vše je dovoleno - od dřevěného prkénka přes keramickou mísu či skleněný tác až po chlebové misky. Talíř doplněný ostatními servírovacími nádobami však představuje neotřesitelnou klasiku. 

chefs_specialties_recipes_pike_souffle_with_tarragon_sauce_landscape_format
Štikové suflé s estragonovou omáčkou (Zdroj: Gorenje)

Uspořádání pokrmu

Tvarovaný okraj talíře je hranice, za níž byste již při své tvořivosti neměli zajít. Ale pozor – je povolena větší volnost při aranžování jídla na výšku. Nakupit, seskládat a dále komponovat. Čím vyšší je pokrm, tím více pozornosti upoutá.

125364_file_print_Cordon_bleu
Cordon bleu (Zdroj: Gorenje)

Lichá čísla

Možná vás to překvapí, ale kromě barev, tvarů a chutí jsou pro podávání pokrmů důležitá také čísla. Lichá čísla vypadají lépe – a to jak pokud jde o počet servírovacího nádobí na stole, tak i vlastní aranžmá podávaného jídla na talíři. I to dělá jídlo estetičtější, zajímavější a přitažlivější.

125363_file_print_Clam
Servírování mořských plodů (Zdroj: Gorenje)

Seznamte se s novinkou

Nová vestavná plně integrovaná myčka nádobí Gorenje GV672C62 si při standardní šířce 60 cm poradí s neuvěřitelnými 16 sadami nádobí, které dokonale umyje a usuší. Nádobí můžete ukládat do spodního a středního koše i do speciální příborové zásuvky. Před odjezdem na víkend nebo když budete mít víc hostů oceníte funkci SpeedWash, se kterou ušetříte spoustu času. Například když zvolíte hodinový program společně s funkcí SpeedWash, budete mít čisté nádobí už za rekordní čtvrthodinu. Funkce ExtraHygiene zase zvýší teplotu vody o 5 °C, a v kombinaci s intenzivním programem umožňuje mytí při teplotě 75 °C - ta je dostatečně vysoká pro eliminaci většiny bakterií. Funkce TotalDry zase zabezpečí dokonale suché nádobí bez kapek vody: po umytí nádobí se pootevřou dvířka myčky, aby mohla přirozeně odejít zbytková pára a nádobí dokonale uschlo s úsporou energie i času.

O aktuálním průběhu mycího programu vás bude informovat světelný signál, promítaný na podlahu. V případě úniku vody funkce Aqua Stop uzavře přívod vody a čerpadlo odčerpá zbytkovou vodu v myčce. Myčka má navíc vnitřní osvětlení a praktický samočistící filtr - automatický systém odstraní zbytky jídla a zamezí tak nesprávnému chodu spotřebiče. Na tichý invertorový motor PowerDrive je prodloužená 10letá záruka. Myčka patří do nejúspornější třídy  A+++ a je extrémně úsporná i spotřebou vody – plnou myčku nádobí dokonale umyje už s 6,9 l vody. 

gv672c62-front-half-open
Nová vestavná plně integrovaná myčka nádobí (Zdroj: Gorenje)

Více informací: www.gorenje.cz

Publikováno: 22. 1. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce