Nevšedně zdobeným vrtaným kraslicím se říká také madeirové, protože mají vypadat jako madeirová krajka. Připomínají slavnou výšivku díky 3D efektu. A to díky vosku a navrtaným otvorům. Jako začátečníci asi moc neuspějete, protože toto je pří o hodinářská práce a vyžaduje mnoho hodin trpělivosti, času a jemné práce. Přesto se ale můžete pokusit podle návodu opravdové mistryně svého oboru si madeirové kraslice vyrobit. A pokud se nebude hned dařit, nezoufejte a zkoušejte to znovu.
Madeirové kraslice
Technika madeirové kraslice vznikla podle madeirové krajky, kdy se krajka vyšívala bílou nití na plátno a vnitřní části výšivek se prostříhávaly. Taková krajka vypadale elegantně, honosně a křehce. A stejně křehká krása se přenesla na madeirové kraslice. Madeirové zdobení kraslic nepatři mezi tradiční české techniky, ale díky svému zajímavému vzhledu získává v dnešní době čím dál víc příznivců a zájemců, kteří se tuto techniku chtějí naučit.
Nejlepší je začít na slepičích vejcích, jsou nejdostupnější a nejkřehčí, dostanete ale do rukou lepší cit.
Vajíčka vyprazdňuji jednou dírkou pod tlakem injekční stříkačkou. Dírky před vyfukováním vrtám vrtačkou, při klepání se vytváří pouhým okem neviditelné prasklinky, které pak prasknou při vrtání nebo po odstranění blanky.
Vajíčko si předkreslím a přeměřím krejčovským metrem.
Je dobré mít trochu představu, co mám na vejci v plánu kvůli odstupům.
Používám obyčejnou vrtačku pro kutily, vrtat se dá úplně obyčejným vrtákem.
Pokud chci tvarovat lístečky (výřezy), potřebuji frézky. Na slepičí nebo husí vejce stačí obyčejné, na pštrosí jsou potřeba diamantové.
Po vrtání (frézování) není vajíčko pěkné, zůstanou všude zbytky vaječné blanky, které je potřeba odstranit. Vajíčka namočím do roztoku Sava a vody (1:1). Slepičí potřebuje cca 5 minut, husí 15-20 minut, pštrosí i několik hodin.
Zmizí nejen blanka, ale i nečistoty, razítka, nákres tužkou, kterou jsem si předkreslovala.
Poté důkladně propláchnu v čisté vodě. Po vysušení můžu začít vajíčka barvit a malovat voskem.
Používám akrylové barvy a laky ředitelné vodou (natírám měkkým štětcem).
Pokud jsou barvy kvalitní, stačí dva nátěry. Při barvení musím hlídat, aby barva nezatékala nebo nezůstávala viset v otvorech.
Po barvení nechám dostatečně proschnout.
K malování používám rozehřáté voskové pastelky. Je důležité, aby byly nahřáté na správnou teplotu. Pokud je vosk nahřátý málo, pořádně nepřilne a opadává.
Maluji kovovým špendlíkem zasazeným do obyčejné tužky (kulatá hlavička musí být skleněná). Správná teplota se bohužel nikde neuvádí a každé "malérečce" vyhovuje něco jiného.
Na některé vzorky si voskovky ředím parafínem. Vosk můžeme rozehřívat ve vonných lampách, polévkových lžících nebo upravených plechovkách od nápojů. Zahřívám klasickou svíčkou nebo malým kahanem.
Při výrobě kraslic je určitě potřeba trpělivost, žádný spěch. Každé vejce si zaslouží čas a pozornost. Nezáleží na tom, jestli je vzor jednoduchý nebo komplikovaný, ale že je kraslice tvořená s potěšením a ze srdce.
Publikováno: 8. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce