reklama

Zimní výzdoba domova či stolu nejen na poslední dny v roce

Adventní věnce se dají vyrábět na tisíce způsobů. Po svátcích si ale mnozí z nás chtějí ještě pár dní uchovat neopakovatelnou atmosféru hořících svíček, jehličí a ozdob. Nemusíme ale kvůli tomu vystavovat adventní svícen, můžeme si vyrobit jiný, ale stejně krásný a příhodný pro zimní večery. Taková praktická zimní výzdoba stolu nebo krbové římsy se bude vždy hodit.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zimní výzdoba domova či stolu na poslední dny v roce (Zdroj: Prima DOMA)

Zimní výzdoba stolu

Svíčky patří nejen k Vánocům, ale vlastně k celé zimě. Dodávají domovu hřejivou atmosféru, provoní náš byt a jejich mihotavé světlo v nás probouzí nostalgickou náladu. Během Vánoc používáme adventní svícny a věnce a pokud si chceme uchovat krásné chvíle i po Vánocích, není nic jednoduššího, než si vyrobit krásný zimní svícen. 

Co budeme potřebovat?

  • dřevěná krabička nebo malá bednička
  • několik svíček
  • sušené květiny
  • větvičky
  • mech
  • šišky
  • oříšky

Postup výroby:

Základem výroby svícnu je dřevěná krabička nebo malá bednička. Do ní vložíme svíčky - vybíráme si velké a tlusté svíce, které vydrží dlouho hořet. 

Základ
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijeme dřevěnou bedničku a do ní usadíme několik svíček

Okolo svíček pak rozprostřeme mech. Abychom za tímto účelem neplundrovali les, lze mech koupit ve floristických potřebách už sušený. Doma jej pak stačí na chvíli namočit do vody a jakmile nasákne, opět se zazelená. Následně jej pak zvlhčujeme rozprašovačem s vodou, déle vydrží.

Mech bohatě postačí k vyplnění dna a zpevnění svíček v bedničce, další suroviny pak použijeme již jen na dodekorování celé bedničky.

Větvičky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do mechu zapíchejte větvičky

Do mechu zapícháme jehličnaté větvičky, které mají dokonce svou symboliku při dekoracích - symbolizují odvahu člověka postavit se náročným úkolům a zvládat těžké životní situace. Ořechy zase napovídají ke zrození nového života. 

Dávejte ovšem pozor, které rostliny do bedničky se svíčkami vkládáte, například tis má prudce jedovaté bobule a máte-li děti, mohly by tyto bobule chtít ochutnávat. Stejně tak je lepší svíčky umístit třeba do skleněného svícnu, a ten pak dejte do bedničky, předejdete zapálení mechu, větviček a celé bedničky.

Jedovaté rostliny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dávejte pozor, které rostliny používáte, některé jsou jedovaté

Jako dekoraci ze sušených květů použijte takové, které máte rádi. Velmi dobrou službu udělá třeba nevěstin závoj - Šater latnatý (Gypsophila paniculata) v kombinaci s větvičkami šípku nebo jeřabin. Velmi krásné jsou také nejrůznější sušené lišejníky, netřesky či bělotrn (Echinops). Celé aranžmá doplníme třeba sušenými jablíčky.

Dekorace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okolo svíček naaranžujeme sušené květiny

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová