reklama

Zimní výzdoba domova či stolu nejen na poslední dny v roce

Adventní věnce se dají vyrábět na tisíce způsobů. Po svátcích si ale mnozí z nás chtějí ještě pár dní uchovat neopakovatelnou atmosféru hořících svíček, jehličí a ozdob. Nemusíme ale kvůli tomu vystavovat adventní svícen, můžeme si vyrobit jiný, ale stejně krásný a příhodný pro zimní večery. Taková praktická zimní výzdoba stolu nebo krbové římsy se bude vždy hodit.

Zimní výzdoba domova či stolu na poslední dny v roce (Zdroj: Prima DOMA)

Zimní výzdoba stolu

Svíčky patří nejen k Vánocům, ale vlastně k celé zimě. Dodávají domovu hřejivou atmosféru, provoní náš byt a jejich mihotavé světlo v nás probouzí nostalgickou náladu. Během Vánoc používáme adventní svícny a věnce a pokud si chceme uchovat krásné chvíle i po Vánocích, není nic jednoduššího, než si vyrobit krásný zimní svícen. 

Co budeme potřebovat?

  • dřevěná krabička nebo malá bednička
  • několik svíček
  • sušené květiny
  • větvičky
  • mech
  • šišky
  • oříšky

Postup výroby:

Základem výroby svícnu je dřevěná krabička nebo malá bednička. Do ní vložíme svíčky - vybíráme si velké a tlusté svíce, které vydrží dlouho hořet. 

Základ
Použijeme dřevěnou bedničku a do ní usadíme několik svíček (Zdroj: Prima DOMA)

Okolo svíček pak rozprostřeme mech. Abychom za tímto účelem neplundrovali les, lze mech koupit ve floristických potřebách už sušený. Doma jej pak stačí na chvíli namočit do vody a jakmile nasákne, opět se zazelená. Následně jej pak zvlhčujeme rozprašovačem s vodou, déle vydrží.

Mech bohatě postačí k vyplnění dna a zpevnění svíček v bedničce, další suroviny pak použijeme již jen na dodekorování celé bedničky.

Větvičky
Do mechu zapíchejte větvičky (Zdroj: Prima DOMA)

Do mechu zapícháme jehličnaté větvičky, které mají dokonce svou symboliku při dekoracích - symbolizují odvahu člověka postavit se náročným úkolům a zvládat těžké životní situace. Ořechy zase napovídají ke zrození nového života. 

Dávejte ovšem pozor, které rostliny do bedničky se svíčkami vkládáte, například tis má prudce jedovaté bobule a máte-li děti, mohly by tyto bobule chtít ochutnávat. Stejně tak je lepší svíčky umístit třeba do skleněného svícnu, a ten pak dejte do bedničky, předejdete zapálení mechu, větviček a celé bedničky.

Jedovaté rostliny
Dávejte pozor, které rostliny používáte, některé jsou jedovaté (Zdroj: Prima DOMA)

Jako dekoraci ze sušených květů použijte takové, které máte rádi. Velmi dobrou službu udělá třeba nevěstin závoj - Šater latnatý (Gypsophila paniculata) v kombinaci s větvičkami šípku nebo jeřabin. Velmi krásné jsou také nejrůznější sušené lišejníky, netřesky či bělotrn (Echinops). Celé aranžmá doplníme třeba sušenými jablíčky.

Dekorace
Okolo svíček naaranžujeme sušené květiny (Zdroj: Prima DOMA)

 

Publikováno: 5. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová