reklama

A máme tu den trpaslíků: Považujete je za milou ozdobu zahrádek, nebo kýč?

Zahradní trpaslíci rozdělují především zahrádkáře, protože na zahrady trpaslíci prostě patří nejvíce, na dvě části a těžko říci, která část je větší. Jedni je milují a hrdě vystavují a druzí zatracují.

Víte, že 21. června slavíme Mezinárodní den trpaslíků? Vyhlásila ho Fronta za osvobození zahradních trpaslíků a den má učit především tolerantnosti v zahradní architektuře.

Odkud přišli první zahradní trpaslíci

  • První předkové našich trpaslíků mají svůj původ v germánských, anglosaských a skandinávských příbězích, mýtech a pověstech, ve kterých skřítkové a trollové vždy hráli různé role.
  • Někdy od 16. století se o sošky trpaslíků začali zajímat dokonce i slavní umělci. Velmi známé jsou sošky trpaslíků před zámkem v Novém Městě nad Metují, od Matyáše Bernarda Brauna.
  • V dobách osvícenství je však trpaslík považován spíše za známku nevkusu. Jeho čas přišel zase až v období romantismu a biedermeieru, kdy se trpaslíci začali zabydlovat v městských i předměstských zahradách.
  • První továrna na hliněné a později i sádrové trpaslíky vznikla v roce 1878 v Gräfenrodě v Durynsku.

Správný trpaslík prý měří asi do šedesáti centimetrů, má červenou čepici a bílý vous, ale fantazie tvůrců je ve skutečnosti bezmezná.

A máme tu den trpaslíků 3
A máme tu den trpaslíků 3 (Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/567946202995250595/)

Občas se stává, že se tvůrci zahradního trpaslíka zdá 60 cm prostě málo a vytvoří trpaslíka obra. Alespoň ho nikdo v zahrádce nepřehlédne, na rozdíl od správně rostlého kolegy.

A máme tu den trpaslíků 4
A máme tu den trpaslíků 4 (Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/282812051572709321/)

Dětem se zahradní trpaslíci líbí, a vůbec nemusejí mít úplně tradiční vzhled. Toho využívá i autorské didaktické leporelo, které hravou formou rozvíjí jemnou dětskou motoriku a povzbuzuje fantazii. Téma je zaměřeno na jednotlivá roční období, kterým vás provede skřítek-trpaslík. S dítětem můžete navíc poznávat základní barvy a procvičovat drobné početní úkoly.

A máme tu den trpaslíků 5
A máme tu den trpaslíků 5 (Zdroj: www.fler.cz/intro)

Pro děti je určena i hra na barvičky s trpaslíky. Vložte barevného trpaslíka do správného džbánečku, přiřazujte barvy. Hra procvičuje jemnou motoriku a špetkový úchop, zároveň dobře slouží i pro volnou hru s trpaslíky a jejich domečky.

A máme tu den trpaslíků 6
A máme tu den trpaslíků 6 (Zdroj: www.fler.cz/jit.rosou)

Další trpaslíci trochu netradičního vzhledu se zase mohou stát věrnými společníky při usínání. Polštářkovitý trpaslík je ušitý z bavlněných látek, plněný PES kuličkami, obličej je vytvořen ručním tiskem z linorytu.

A máme tu den trpaslíků 1
A máme tu den trpaslíků 1 (Zdroj: www.fler.cz/zabicka)

Jestlipak máte také vy svého domácího trpaslíka? Žije u vás doma, nebo na zahradě? A máte raději trpaslíky tradičního vzhledu, nebo dáváte přednost trpaslíkům moderním? Napište nám!

Publikováno: 21. 6. 2017, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková