Zahradní trpaslíci rozdělují především zahrádkáře, protože na zahrady trpaslíci prostě patří nejvíce, na dvě části a těžko říci, která část je větší. Jedni je milují a hrdě vystavují a ti druzí zatracují.
Víte, že 21. června slavíme Mezinárodní den trpaslíků? Vyhlásila ho Fronta za osvobození zahradních trpaslíků a den má učit především tolerantnosti v zahradní architektuře.
Odkud přišli první zahradní trpaslíci
- První předkové našich trpaslíků mají svůj původ v germánských, anglosaských a skandinávských příbězích, mýtech a pověstech, ve kterých skřítkové a trollové vždy hráli různé role.
- Někdy od 16. století se o sošky trpaslíků začali zajímat dokonce i slavní umělci. Velmi známé jsou sošky trpaslíků před zámkem v Novém Městě nad Metují, od Matyáše Bernarda Brauna.
- V dobách osvícenství je však trpaslík považován spíše za známku nevkusu. Jeho čas přišel zase až v období romantismu a biedermeieru, kdy se trpaslíci začali zabydlovat v městských i předměstských zahradách.
- První továrna na hliněné a později i sádrové trpaslíky vznikla v roce 1878 v Gräfenrodě v Durynsku.
Správný trpaslík prý měří asi do šedesáti centimetrů, má červenou čepici a bílý vous, ale fantazie tvůrců je ve skutečnosti bezmezná.
Občas se stává, že se tvůrci zahradního trpaslíka zdá 60 cm prostě málo a vytvoří trpaslíka obra. Alespoň ho nikdo v zahrádce nepřehlédne, na rozdíl od správně rostlého kolegy.
Dětem se zahradní trpaslíci líbí, a vůbec nemusejí mít úplně tradiční vzhled. Toho využívá i autorské didaktické leporelo, které hravou formou rozvíjí jemnou dětskou motoriku a povzbuzuje fantazii. Téma je zaměřeno na jednotlivá roční období, kterým vás provede skřítek-trpaslík. S dítětem můžete navíc poznávat základní barvy a procvičovat drobné početní úkoly.
Pro děti je určena i hra na barvičky s trpaslíky. Vložte barevného trpaslíka do správného džbánečku, přiřazujte barvy. Hra procvičuje jemnou motoriku a špetkový úchop, zároveň dobře slouží i pro volnou hru s trpaslíky a jejich domečky.
Další trpaslíci trochu netradičního vzhledu se zase mohou stát věrnými společníky při usínání. Polštářkovitý trpaslík je ušitý z bavlněných látek, plněný PES kuličkami, obličej je vytvořen ručním tiskem z linorytu.
Jestlipak máte také vy svého domácího trpaslíka? Žije u vás doma, nebo na zahradě? A máte raději trpaslíky tradičního vzhledu, nebo dáváte přednost trpaslíkům moderním? Napište nám!
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 20. 6. 2017, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková