reklama

Jak nejlépe v zimě přikrmovat vodní ptactvo?

Mnoho z nás rádo chodí v zimě k vodním plochám a společně s dětmi pozorujeme vodní ptactvo. A sem tam jim samozřejmě doneseme i něco dobrého. Jenže ne všichni si uvědomují, že nosit labutím a divokým kachnám naše zbytky od večeře a tvrdé rohlíky není tak úplně ta nejlepší volba. Připomeňme si tedy, co bychom měli vodnímu ptactvu na přilepšenou podávat a co jim naopak škodí.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak nejlépe v zimě přikrmovat vodní ptactvo (Zdroj: Prima DOMA)

Jak je to s přikrmováním vodního ptactva v přírodě?

Taková zimní procházka po dobrém obědě nebo ve sváteční vánoční dny je hotový balzám na těle i na duši. Člověk se jednak hýbe a "sklepává" pracně vykrmené kalorie, vyčistí si plíce i hlavu, a navíc může udělat něco i pro přírodu. Třeba to, že donese při procházce labutím a kachnám na rybníku nebo poblíž řeky něco na přilepšenou.

Ale pozor. Naše zažité přesvědčení, že tvrdým rohlíkem vodnímu ptactvu prospějeme je opravdu trestuhodný omyl. Ani vodní ptactvo a stejně tak ostatní divoká zvířata by v žádném případě neměla konzumovat nic, co pochází z naší kuchyně. Zejména právě ztvrdlé pečivo sladké i slané, zbytky po vaření, připálené kousky nebo dokonce plesnivé potraviny. Takové pochutiny patří do popelnice, nikoliv jako pokrm pro zvířata. 

Ptactvo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Oblíbenou činností v zimě je přikrmování vodního ptactva

Obvykle, jakmile přijdete na břeh městských vodních ploch seběhne se okolo vás v krátké době hejno labutí, divokých kachen nebo se slétnou nenechaví racci a holubi. Tito ptáci jsou již navyklí, že je lidé zvláště přes zimu přikrmují stejně jako třeba zpěvné ptactvo. A protože jsme již mnohokrát připomínali, že krmení malých opeřenců ve venkovních krmítkách má svá pravidla, nejinak je tomu i o vodních ptáků.

Zvířatům i ptákům pečivo bohužel velmi chutná. Neobsahuje ale téměř žádné látky, které by byly pro zvířecí a ptačí organismus prospěšné - nejsou v něm ani minerály, ani vitamíny a stopové prvky. Zato obsahuje spoustu bílé mouky, cukrů, solí, kypřidel, barviv či konzervantů, které jim dokážou ublížit. Zejména v období hnízdění je pečivo jako příkrm zcela nevhodné.

Pečivo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pečivo bychom vodním ptákům vůbec podávat neměli

Přikrmování ptáků pečivem má pak za následek špatný vývoj mláďat, především u nich dochází k deformacím kloubů, špatnému vývoji křídel a končetin. Takto postižení ptáci nemohou létat a nejsou schopni si sami najít potravu, takže musí nezbytně dojít k úhynu nebo se stanou brzkou kořistí predátorů.

Labutě
i (Zdroj: Prima DOMA)
Špatná strava má velký vliv na vývoj mláďat

Dalším problémem je, že ptáky pečivo velmi rychle zasytí a protože takových "příkrmů" je obrovské množství, nejsou vodní ptáci schopni je zkonzumovat. Pečivo zůstává v okolí vodních ploch, kde plesniví a stává se tak producentem toxinů a škodlivých látek, které se dostávají do půdy i do vody. Proto, máte-li touhu přikrmovat vodní ptactvo pečivem, noste k vodě jen velmi malé množství a jestliže nabízené potraviny ptáci nekonzumují, další do vody vůbec neházejte. 

Obilí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vodní ptáci potřebují spíše obilniny

Lepší ale bude, pokud místo tvrdého chleba a okousaných rohlíků přinesete k vodě labutím a kachnám čerstvý salát, pšenici, oves nebo žito, hrách, kukuřici, cizrnu či vařené brambory. Na trhu jsou také speciální granule, určené právě pro přikrmování vodního ptactva. Rozhodně se vyplatí koupit sáček granulí a žít s pocitem, že jsme žádnému zvířeti ani ptákovi ve volné přírodě nezkazili žaludek.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová