reklama

Nesehnali jste v obchodě vhodné ozdoby? Vyrobte si své vlastní

Zdobení stromku je tradiční záležitost. Před Vánoci můžeme v obchodech sehnat všechny možné ozdoby. Přesto se může stát, že jejich nabídka neuspokojí naše požadavky. Nezbývá než se pustit do tvoření. Vyrobte si ozdoby, které budou nejen nerozbitné, ale navíc přesně takové, jaké chcete mít.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vytvořte si vlastní kolekci vánočních ozdob (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Stalo se vám někdy, že jste ozdobili stromek a ten v průběhu vánočních svátků spadl na zem? A těch rozbitých ozdob. Zvláště rodiny s malými dětmi či zvířecími mazlíčky musí být více na pozoru. Abychom nemuseli každý rok kupovat nové a nové ozdoby, můžeme si vyrobit takové, které budou v pořádku i po opakujícím se pádu na zem. A co k tomu budeme potřebovat?

  • polystyrenové koule
  • lepidlo
  • ubrousky
  • nůžky
  • štětec
  • tavnou pistoli
  • očko pro zavěšení
  • stuhu a glitry pro ozdobení
Materiál na výrobu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Co vše potřebujeme pro výrobu kouliček?

Začneme tím, že si z ubrousku s vybraným motivem odstraním spodní dvě vrstvy. Pokud se vám nedaří potištěnou stranu oddělit, poradíme vám jednoduchý trik. Navlhčete si lehce palec a ukazováček a ubrousek mezi prsty stiskněte. Na obou prstech vám zůstanou vrchní a spodní vrstva. A nyní už je jednoduché obrázek oddělit. 

Oddělení ubrousků
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Oddělíme vrchní potištěnou stranu

Protože je koulička menší než plocha ubrousku, je dobré si vystřihnout nebo vytrhat menší část. Nůžky vytvoří rovný okraj, což může být u decoupage spíš na obtíž, lepší je obrázek vytrhat. Zde je potřeba pouze trochu cviku a opatrnosti, aby nedošlo k přetržení motivu.

Vystřihnutí obrázku
Obrázek vystřihneme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vytrhání obrázku
Můžeme jej také vytrhat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Na polystyren naneseme lepidlo. Pokud se chcete ubrouskové metodě věnovat více, můžete investovat do pořízení lepidel a laků určených právě pro tuto techniku. Pokud teprve začínáte, bohatě si vystačíte s univerzálním kancelářským lepidlem. Mým nejoblíbenějším je značka Herkules. S tímto lepidlem se dá vytvořit i tzv. krakelování, tedy popraskaný vzhled.

Nátěr lepidlem
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na kouličku naneseme lepidlo

Necháme trošku zaschnout nátěr a poté přitiskneme obrázek na povrch kouličky. Prsty opatrně přitiskneme a vyhladíme. Poté opět namočíme štětec, otřeme z něj přebytečné lepidlo a opatrně obrázek přetřeme. Musíme pracovat opravdu velice pomalu a lehce, ubrousek se díky vlhkosti z lepidla trhá. Ale pod tahy štětcem se také krásně narovná. Přilepíme všechny obrázky, přetřeme z vrchní strany a necháme kouličku před další manipulací důkladně zaschnout. 

vyhlazení obrázku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Ubrousek prstem jemně vyhladíme

Než přistoupíme k dekorování, musíme připevnit háček. Na internetu v ochodech pro tvoření můžete sehnat přímo originální komponenty pro výrobu vánočních ozdob. Háčky jsou například kovové ve stříbrné či zlaté barvě s korunkou, jak je známe ze skleněných baněk a dalších ozdob, seženete ale také plastové, které vypadají jako malý šroubek s očkem na konci. Ten jednoduše do polystyrenu zašroubujete. Pro upevnění kovových oček je potřeba trochu síly, ale máte jistotu, že z ozdob se určitě nevytrhnou.

vyhlazení obrázku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Ubrousek prstem jemně vyhladíme

Máme připevněný háček, můžeme přistoupit ke zdobení. A zde je to opravdu jen na vaší fantazii. Kouličky se mohou různě dobarvovat, patinovat, dekorovat blýskavými glitry, můžete na ně přilepit stuhy, mašle, různá peříčka a další ozdůbky, jak vám vaše představivost našeptá. Vyzkoušejte například po obvodu kouličky tavnou pistolí nalepit proužek stuhy. Jen pozor při manipulaci s pistolí, ať se nespálíte. 

Nanesení lepidla
Tavnou pistolí naneseme lepidlo (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přilepení stuhy
Přilepíme ozdobnou stuhu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nepěkná místa mezi obrázky můžete zabarvit. Použijte obyčejné tempery nebo akrylové barvy. Nanesením lepidla na některé části obrázku a posypáním glitry můžete zvýraznit texturu obrázku. Dobré je po zaschnutí takto odekorovanou část natřít závěrečným lakem nebo přetřít znovu lepidlem. Stejně tak po nanesení barvy je dobré ji zafixovat. 

Růže se střípky
Motiv obrázku zvýrazníme střípky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Růže se střípky
Místo očka přilepíme stuhu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Růže s peřím
Dozdobit můžeme i peříčky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Růže se střípky
Polystyrenové výlisky se dělají v různých tvarech (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

 

Publikováno: 21. 12. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková