reklama

Vyrobte si vánoční svícen nebo věnec z vrbových větviček a proutků

Většina lidí preferuje na Vánoce adventní věnec. Ten však může občas být příliš velký na malý konferenční stůl. Můžete tedy vyzkoušet vyrobit si svícen z větviček. Počet svíček, který pak na svícen umístíte, je čistě na každém z vás. A pokud nechcete svícen, pusťte se třeba do proutěného věnečku.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Z vrbového proutí můžete vyrobit svícen i věneček (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Na podzim jsme na zahradě ořezali kroucenou vrbu. Při pohledu na to množství větviček a proutí mě napadlo, jak bych mohla tento odpad použít. Nastříhala jsem si přibližně stejně dlouhé silnější pruty a přidala k tomu ještě svazek slabých větviček. Výhodou je, že tento materiál nemusíte spotřebovat hned. Umístěte ho do nějaké velké široké vázy a použijete ho, až ho budete potřebovat. Hned od začátku jsem měla v hlavě představu, jak bude výsledek vypadat. 

Nastříhání proutků
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na zahradě se ořezávala a stříhala kroucená vrba

Svícen na vánoční stůl

Ze silných prutů vyrobíme svícen na vánoční stůl. K vyrobení korpusu potřebujeme pouze pruty či větvičky silné cca jako malíček, kvalitní zahradnické nůžky, vázací drát a kleště. Pro ozdobení využijeme všeho, co doma najdeme. 

Výroba korpusu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na výrobu korpusu svícnu není potřeba mnoho náčiní

Pruty poskládáme k sobě. Doporučuji si je nejdřív přichytit drátkem a vyzkoušet, jak budou stát na pevné podložce. Teprve pokud se přesvědčíme, že svícen nemá tendenci se překlápět, že má stabilní základnu, na každé straně důkladně stáhneme vázacím drátem. Konce proutků zastřihneme zahradnickými nůžkami.

Svázání vázacím drátem
Silnější proutky použijeme na svícen (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zkrácení na stejnou délku
Konce zastřihneme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Na svícen si můžeme umístit svíčky. Aby stékající vosk neponičil svícen, vybereme kalíšky s trnem. Na rozdíl od plochých talířků zachytí mnohem víc odkapávajícího vosku. Jsou vhodné pro silnější svíčky. Dlouhé svíce bychom mohli uchytit tak, že nejprve na dno nakapeme trochu rozpuštěného vosku a do něj postavíme svíčku. Necháme zatuhnout. Lepší jsou ale silnější, mají větší stabilitu. Díky trnům ze spodní strany kalíšků jsou svíčky pevně uchycené v proutí.

Umístění svíček
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kalíšky s bodci rozmístíme po celé délce

Na ozdobení použijeme, co doma máme. Máte ve váze umělohmotné květiny? Použijte je. Květiny jsou vděčnou dekorací jak v létě, tak v zimě. Dále můžeme použít malé ozdoby na stromeček, polystyrenové a dřevěné výseky, velké korálky a další komponenty. V obchodech se před Vánoci s takovými drobnostmi vždy roztrhne pytel. Nakupte si je do zásoby, aby příští rok bylo kam sáhnout.

Komponenty pro zdobení
Zdobíme tím, co máme po ruce (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Připevňování dekorací
Lepíme tavnou pistolí (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Vše přichytíme tavnou pistolí nebo stáhneme drátkem. Výhodou po domácku vyrobené dekorace je, že si ji můžete vyladit do svých oblíbených barev. A fantazii se meze nekladou. Zkuste kombinovat barvy, doplňte zelenými lístky. Svíčky mohou být v barvě svícnu nebo zvolte neutrální bílé.

Proutěný svícen
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Svícen je laděn do růžova

Věnec z vrbových proutků

Vyrobit si věneček ze slabých pružných proutků bylo ještě lehčí. Můžeme postupovat podobně, jako když se dělá věnec z chvojí. Postupně klademe proutky po celém obvodu a stahujeme drátkem. Také můžeme vzít dvě hromádky proutků, položíme je opačným směrem silnými konci na sebe a stáhneme drátkem. Poté slabé konce proti sobě stočíte do kola a drátkem lehce obmotáme. 

Spojené konce proutků
Pevně obmotáme drátkem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Spojení proutků
Konce proutků spojíme k sobě (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Věnec nestahujeme drátkem moc pevně, aby bylo možné umístit komponenty pro dekorování mezi proutky. Pokud někde odstává volný konec proutku, odstřihneme jej zahradnickými nůžkami. Výhodou syrových prutů je i možnost tvarovat je podle potřeby, aniž by proutky praskly. 

Korpus na věnec z proutí
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Věnec obmotáme drátkem

Hotový věneček budeme opět zdobit. Zkuste ozdobit pouze část věnce a zbytek nechat odhalený. Je to zajímavá varianta. Já použila opět umělohmotné květy orchidejí, doplnila smrkovými větvičkami a dalšími polystyrenovými prvky. Je dobré použít dvě různé barvy a doplnit je zelenou, která příjemně rozbije a oživí zvolenou barevnou kombinaci. Zezadu přilepíme tavnou pistolí poutko a můžeme pověsit na zeď. 

Věnec z vrbového proutí
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Hotový věnec z vrbového proutí

Podzimní srdíčko z vrbových proutků

Dekorace z proutí nemusí být nutně jen pro období Vánoc. Věneček či v našem případě srdíčko můžeme vyrobit třeba pro období jara nebo podzimu. Stačí ozdobit takovým materiálem, který je pro dané období typické. Srdíčko se tvaruje o něco složitěji, ale protože proutky jsou pružné, udrží zvolený tvar. Jak tedy začít? Vezmeme si dvě hromádky proutků, poskládáme silnějším koncem na jednu stranu a přichytíme vázacím drátkem, aby se se svazky lépe manipulovalo. 

Stáhnutí proutků
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Konce opět stáhneme drátkem

Oba svazky otočíme slabším koncem k sobě a spojíme drátkem. Do každé ruky uchopíme jeden ze svazků, vytvarujeme srdíčko a silné konce překřížíme. Nyní na jednom konci upevníme vázací drátek a postupně lehce obmotáváme, stále se snažíme držet tvar srdíčka, končíme na protilehlé straně prutů. 

Svázání středu
Střed důkladně stáhneme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Korpus ve tvaru srdce
Vytvarujeme do srdíčka (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Silnější strany obou svazků na konci překřížíme a pevně stáhneme vázacím drátkem. Střed srdíčka zastřihneme zahradnickými nůžkami. 

Svázání středu
Střed důkladně stáhneme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Spojené konce
Obě strany spojíme drátkem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Srdíčko máme připravené a můžeme se pustit do zdobení. K přichycení použijeme opět tavnou pistoli. V hobby marketu či květinářství můžeme koupit umělé větvičky s podzimním listím, různé drobnosti, jako jsou například plstěné či dřevěné výseky ve tvaru dýní, malé svazky žaludů, podzimní květiny, houby, zkrátka vše, co nám připomíná podzim.

Komponenty ke zdobení
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Ozdobíme dle ročního období

Listy z větvičky odstřihneme a nalepíme na vrchol srdíčka a také na jednu stranu základny. Dále postupně přidáváme drobné dekorativní doplňky a ozdůbky. Na zadní stranu opět nalepíme poutko (použít můžeme provázek nebo tenčí stužku), abychom mohli dekoraci pověsit na zeď. Vyzkoušejte si různé styly zdobení, zapojte fantazii. Vytvoříte si originální dekoraci, kterou nebude mít nikdo jiný.

Srdíčko z vrbového proutí
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Podzimní dekorace z vrbového proutí je hotová

Náš tip:

Pro střih proutí a větviček použijte opravdu kvalitní zahradnické nůžky. Pokud tápete ve výběru, pamatujte si, že čerstvé dřevo je náročnější na střih, potřebujete tedy nůžky dvoučepelové. Čepele vytváří tlak na dřevo z obou stran, lépe tedy oddělí syrové větvičky. Například model od Fiskars PowerGear™ X ustřihne větvičky až do obvodu 26 mm.
Oproti tomu nůžky jednočepelové mají břit pouze z jedné strany. Vytvářejí tlak proti tupému dorazu, jsou vhodné pro střih suchých větviček. Nevytváří tak čistý řez jako nůžky dvoučepelové. Dle zvoleného typu pak můžete stříhat větve silné v průměru okolo 2 cm.

Na blistru u každého typu zahradních nůžek Fiskars je jednoduše graficky znázorněno, pro koho jsou určené. Najdete zde například ikonku, která značí, zda jsou nůžky vhodné jak pro leváky, tak pro praváky, dále se dočtete, pro jak maximální průměr větví jsou nůžky určené a další údaje.

Zahradnické nůžky Fiskars
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Fiskars nabízí nůžky jednočepelové i dvoučepelové

Publikováno: 22. 12. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková