reklama

Silikon, skvělý pomocník do kuchyně i zdroj zábavy na večírcích

Když se řekne silikon, vybaví si mnozí z nás tak nanejvýš prsní implantáty a dětské dudlíky. Tím však výčet využití silikonu zdaleka nekončí. V posledních letech si razí cestu především do našich kuchyní.

Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 3

Co je to silikon?

Silikon je polysiloxan neboli anorganicko-organický polymer. Zní vám to přímo strašidelně? Není divu, ale jeho vlastnosti jsou natolik jedinečné, že si vaši pozornost zaslouží i přes ta prapodivná cizí slova. Silikon odolává vysokým i nízkým teplotám (–60 °C až +180 °C, krátkodobě odolává teplotám až +320 °C).

Jak pečovat o silikonové výrobky?

Údržba silikonových kuchyňských pomocníků je velmi snadná. V podstatě je stačí pouze umýt, usušit a uložit. Silikonové nádobí můžete mýt bez obav i v myčce.

Hravé pečení se silikonem

Se silikonovými pomocníky se do pečení může pustit i naprostý začátečník. Díky velmi praktickému, nepřilnavému „válu“ je příprava nejrůznějších těst daleko snazší než na klasickém válu dřevěném. Nespornou výhodnou jsou i nejrůznější velikosti a tvary forem, díky kterým snadno vykouzlíte nevšední zákusky. Silikonové formy nemusíte vymazávat tukem, vysypávat moukou nebo při pečení používat speciální pečicí papír. Pokrm se nikdy nepřichytí. Použitou formu snadno umyjete. Vyzkoušejte také silikonovou mašlovačku, která se jen tak neopotřebí a nezpuchří. Snadno rozetře jakoukoliv tekutinu i v málo přístupných místech.

Razítko na sušenky? Ano, i tam najdete silikon... Dřevěné razítko na sušenky se silikonovou raznicí vás bude bavit! Přizvěte k jednoduchému pečení i děti.

Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 1
Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 1 (Zdroj: Naoko.cz)

Zábavné vaření se silikonovými pomocníky

Vaření se silikonovými pomocníky je mnohem snazší, zdravější a úspornější. Při manipulaci s horkým nádobím například oceníte šikovné podložky pod hrnce či pekáče, ale i chňapky a rukavice. Také praktický nůž by vám v kuchyni rozhodně neměl chybět. Pokrmy se na něj nelepí, je zdravotně nezávadný a použít ho můžete klidně i na krájení přímo na teflonovém povrchu. Vyzkoušejte i snadno omyvatelná kuchyňská prkénka na krájení.

I při vaření dokáže silikon pobavit, protože díky němu si i hrnec si umí písknout na saxofon… Silikonová podložka pod pokličku je plně funkční, ale ještě více vtipná.

Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 5
Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 5 (Zdroj: rocket)

Přizvěte silikon na párty

Díky barevnosti a hravému designu oceníte pomocníky ze silikonu i při pořádání veselých večírků s přáteli. Například formičky na led jsou k dostání v tolika variantách, že si jen těžko budete vybírat. Osvěžující drink nebo limonádu pro děti oživíte zajímavými kostičkami rozličných tvarů. Ze silikonové formy led velmi snadno vyloupnete. A forma na ledové mozky je dokonce dost vtipná. Silikonovou formu na led BRAIN FREEZE navrhl v roce 2010 Chris Haines pro firmu FRED.

Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 4
Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 4 (Zdroj: fred)

A co teprve barevné rozlišovače skleniček... Malé přísavky ve tvaru vodovodních kohoutků vás prostě dostanou!

Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 2
Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 2 (Zdroj: Naoko.cz)

To BBQ bavlněná rukavice se silikonovými kontaktními ploškami je zase tuze praktická.

Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 3
Silikon, skvělý pomocník do kuchyně 3 (Zdroj: SAGAFORM.COM)

Silikon patří mezi materiály s nepřeberným množstvím praktického uplatnění, ale je tak tvarově a barevně variabilní, že nás dokáže i pobavit. Samozřejmě bez šikovných designérů by to byl stále jenom kousek hmoty…

Publikováno: 22. 6. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce