reklama

Jak se zbavit škůdců na pokojových rostlinách a vysít kočičí trávu?

Přes zimu se moc škůdců na našich pokojovkách neobjeví, ale pokud přeci jen na některé natrefíme, měli bychom okamžitě podniknout zásadní kroky, než se rozmnoží a zničí nám všechny květiny. A také je ideální doba na vysetí trávy pro naše kočičky. Proč potřebují kočky trávu? To vám povíme.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak se zbavit škůdců na pokojových rostlinách a vysít kočičí trávu (Zdroj: Prima DOMA)

Škůdci na pokojových květinách

Během podzimního a zimního období se vyplatí pravidelná kontrola pokojových rostlin. Můžeme totiž na nich objevit celou řadu škůdců - mšice, svilušky, třásněnky nebo červci. 

Mšice
i (Zdroj: Prima DOMA)
mezi nejčastější škůdce na rostlinách patří mšice

Protože většina těchto škůdců není pouhým okem viditelná a mohli bychom je snadno přehlédnout a všimnout si jich teprve, když je už pozdě, pořídíme si silnou lupu a tou rostliny prohlížíme.

Lupa
i (Zdroj: Prima DOMA)
Neuškodí si pořídit silnou lupu a tou rostliny kontrolovat

Při silném zamoření škůdci už nezbývá nic jiného než provést razantní postřik vhodným insekticidem.

Máme ale preventivní ošetřovací roztok, který lze používat pravidelně během roku, a tím v mnoha případech předejít usazení škůdců na našich rostlinách. Do vhodné nádoby si nakrájíme 1 velkou cibuli i se slupkou a několik stroužků česneku. To vše zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat. Přidáme několik kapek smáčedla - stačí úplně běžný saponát na nádobí. Tímto roztokem pak rostliny pravidelně postřikujeme, čímž jim dopomůžeme k bohatšímu růstu, eliminujeme množství škůdců a zredukujeme možnost rozmnožování.

Roztok
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na postřik rostlin použijeme roztok cibule a česneku

Kočičí tráva

I naši chlupatí miláčkové, zejména kočky potřebují dostatek zelené stravy. Neznamená to ale, že je budeme učit jíst kapustu, mrkev nebo špenát. Čerstvá "zelená" strava má příznivý vliv na jejich trávení a zároveň jim doplňuje do organismu potřebné látky. 

Ječmen
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kočičí tráva je vlastně zelený ječmen

Což o to, pokud chováme kočky tak, aby mohly kdykoliv vyběhnout ven na trávu, kterou s chutí okusují, nemusíme si dělat starosti. Kočky se prostě obslouží venku samy. Spousta kočiček je ale tzv. pokojových a trávu na živo vidí pouze z okna. A právě těm musíme zelenou přílohu pořídit, aby byly spokojené a zdravé. 

Kočičí tráva je v podstatě zelený ječmen a vzhledem k tomu, že velice rychle naroste, mají kočky výborný zdroj zelené stravy. Kromě ječmene můžeme vysévat i travní semeno.

Výsev
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vysejeme si třeba každý týden jednu mističku, abychom měli zásobu

Vysévat jej budeme postupně - tzn. že třeba každý týden vysejeme jednu malou mističku, abychom docílili neustálého přísunu, protože kočky kočičí trávu rychle "spasou". Trávu nemusíme dávat pouze kočkám, ale pochutnají si na ní třeba i vaši zpěvní miláčci.

Kočičí tráva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kočičí trávu ocení nejen kočky, ale i zpěvné ptactvo

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová