reklama

Jak zlepšit kondici obéznímu psovi?

Obezita je stejně jako u lidí i u domácích mazlíčků nebezpečná z hlediska zdravotního stavu. Nejenže váš miláček neustále funí jako parní lokomotiva, ale namáhá své srdce, zatěžuje cévy a výrazně si tím může zkrátit i život. Dbejte tedy na správnou životosprávu nejen u sebe, ale také u svého psa.

Jak zlepšit kondici obéznímu psovi? (Zdroj: Prima DOMA)

Obezita u psa

Pokud máte pocit, že je váš pes čím dál tím kulatější, zkuste ho zvážit. A jestliže číslo na váze jaksi neodpovídá průměrným hodnotám u konkrétního plemene, je na čase si přiznat, že váš pes trpí nadváhou. A že je už možná dokonce i obézní. Naštěstí není obezita u zvířat setrvalý stav a lze z boubelatého mazlíčka udělat zase pěkné a štíhlé zvířátko. 

Nadváha u zvířat je stejně závažný problém jako u lidí a nese s sebou celou řadu rizik, zejména zdravotních. Psi mohou, stejně jako lidé trpět vysokým krevním tlakem, cukrovkou, oslabenou imunitou, hormonálními poruchami nebo onemocněním kloubů. 

Zvláště menší plemena jako jezevčík, kokršpaněl, bígl nebo labrador, častěji pak nadváhou trpí kastrovaní psi a feny. Obezita se kromě vyšší váhy projevuje tím, že psovi pod kůží nenahmatáme žebra, při pohledu seshora připomíná válec a typické zúžení v bederní oblasti neexistuje. 

Pamlsky
S kalorickými pamlsky šetřete (Zdroj: Prima DOMA)

Příčinou nadváhy je samozřejmě (pokud pes netrpí některou zdravotní indispozicí, která mu ukládá tuk v těle) nepoměr mezi příjmem potravy a výdejem energie. Jednoduše řečeno - pejsek se krmí, ale nepohybuje. Pes musí být nasycen mechanicky - to znamená, že musí mít pocit plného žaludku, ale zároveň musí zkonzumovat vyváženou stravu bohatou na důležité živiny. Při krmení granulemi bude mít pes pocit hladu i poté, co byly potřeby jeho organismu už splněny. Granule jsou lehké a v žaludku nezaberou moc místa. Pes tedy bude znovu a znovu pokračovat v jídle a přebytečná energie z potravy se bude zákonitě měnit na tuk, který se mu bude ukládat na těle. 

Další na řadě jsou pamlsky, kterými psa většinou štědře zásobujeme. Ale i ty patří do denního příjmu potravy a představují další nadbytečnou energii, kterou do sebe pes dostává. Jestliže máte ve zvyku psovi přilepšovat uzeninami - 1 kolečko salámu má průměrnou hodnotu 78 kcal a znamená to přírůstek 0,5 kg na váze vašeho psa za rok. Nehledě na to, že uzeniny obsahují soli, extrakty, barviva a další příměsi, zcela nevhodné pro zažívání vašeho psa. 

Hra
Schovejte pamlsky do oblíbené hračky, pes se bude nutit k pohybu (Zdroj: Prima DOMA)

Jak pomoci psovi zhubnout?

Pokud psa krmíte výhradně granulemi, pečlivě odvažujte denní dávku a nespoléhejte se na odhad. Tuto dávku rozdělte na dvě porce - denní a odpolední. Pes si na tento systém brzy zvykne a nebude vyžadovat dokrmování. Pokud i přesto, že dodržujete krmnou dávku a podáváte psovi ty správné granule pro jeho skupinu (kastrovaný, stárnoucí či štěně) a pes přesto přibývá na váze, snižte mu krmnou dávku o 1/5 a dopřejte mu více pohybu.

Další možností, kterou ale můžete uplatnit pouze u dospělého psa je přechod na nízkokalorické granule, tzv. light. Každý pes ale má jiné stravovací návyky a budete si muset vyzkoušet, která z metod se vám osvědčí, zda snížení krmné dávky, změna značky granulí nebo aktivnější pohyb. Za vyzkoušení také stojí to, že si určíte, kdo z členů rodiny bude psa krmit. Tento člověk pak bude mít největší přehled o tom, kolik toho pes sežere. A nezapomínejte dopřát psovi dostatek pohybu.

Krmná dávka
Nepřekračujte denní krmnou dávku (Zdroj: Prima DOMA)

V případě, že vašeho psa obezita už ohrožuje na zdraví, nebo se vám i přes úpornou péči nedaří psovi váhu zredukovat, obraťte se na svého veterináře, který vám v boji s psí nadváhou pomůže. 

 

Publikováno: 16. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová