Vydejte se na Den otevřených dveří do zahrady: Soutěžní rozárium v Hradci Králové

Každým rokem se slavnostně vyhlašují nejlepší růže v několika kategoriích, absolutní vítězka pak získává titul Zlatá růže města Hradce Králové. Růže do soutěže zasílají každým rokem sami šlechtitelé, čili růže se v soutěžním rozáriu neustále postupně obměňují.

17.–18. června 2017

Růže prošly dlouhým a složitým vývojem, bylo třeba vynaložit značné úsilí, než získaly dnešní podobu, bohatou škálu barev, vůní, typů a tvarů květů či vzrůstu, a v neposlední řadě i odolnost proti chladu a chorobám.

Vydejte se na Den otevřených dveří do zahrady 1
Vydejte se na Den otevřených dveří do zahrady 1 (Zdroj: Soutěžní rozárium Hradec Králové)

Protože se stále šlechtí další nové odrůdy, je třeba, aby byly jejich vlastnosti hodnoceny tak, aby se prosazovaly jen ty nejlepší. Takové hodnocení novošlechtěných růží se provádí, mimo jiné, v soutěžních rozáriích. Jedno z takových rozárií, jediné svého druhu ve střední a východní Evropě, je i v České republice, v Hradci Králové.

Vydejte se na Den otevřených dveří do zahrady 3
Vydejte se na Den otevřených dveří do zahrady 3 (Zdroj: sim.sedl.)

Hodnocení kvality růží se v soutěžním rozáriu provádí cestou víceletého systematického sledování vlastností růží podle předem stanovených kritérií, provádějí jej několikrát ročně členové stálé odborné komise.

Otevírací doba: 9.00 – 17.00

Související k tématu