reklama

Chov ovcí, praktický i relaxační způsob života na venkově

Ovce je nejen hospodářské zvíře, ze kterého získáváme maso, mléko nebo vlnu, ale je to také dobrý pomocník při péči o trávník a v neposlední řadě je ovce i dobrý a veselý společník. Ovce nejsou příliš náročné na chov, ale přeci jen bychom o nich měli něco vědět.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Chov ovcí, praktický i relaxační způsob života na venkově (Zdroj: Prima DOMA)

Jak správně chovat ovce?

Pokud nepatříte mezi zanícené pěstitele trávy a sekačka je pro vás nutné zlo, pořiďte si ovce. Ovce stejně jako kozy dokážou dokonale nahradit sekačku na trávu, zvláště v místech, která jsou hůře přístupná. Samozřejmě záleží na tom, jak velký pozemek můžeme ovečkám nabídnout a jak kvalitní tráva na něm roste.

Ovce vyžadují okolo sebe dostatek prostoru - 1 dospělá ovce potřebuje cca2,5 m² plochy, beran dokonce až 10 m². Pastva ovcí je původní a nejpřirozenější způsob jejich krmení při ekologickému chovu. Pastevní chov přispívá k jejich dobré stavbě a funkčnosti těla, zejména pokud jde o zdraví a trávení. Pokud je pastvina pro ovce na jižní straně a v létě není kvalita trávy na dobré úrovni, je potřeba ovce dokrmovat např. vojtěškovými granulemi, obilninovými granulemi, přilepšuje se jim i suchým pečivem, jablky, mrkví a dalšími produkty ze zahrady.

Pastvina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dostatek trávy na pastvině je pro ovce směrodatné

Ovce preferují i okus větví, takže nemáme-li na pastvině keře či stromy, přihodíme ke krmivu občas i náruč čerstvých větviček. Je ale potřeba ovcím zamezit vstup tam, kam nechceme, třeba mezi záhony s květinami či zeleninou. Ideální je vymezit ovcím jejich teritorium síťovým ohradníkem, ke kterému je přiveden elektrický zdroj s impulzy. ze začátku je ale potřeba hodně trpělivosti, než se ovce naučí chodit tam, kam smí. Oproti kozám, které vyskočí i do velké výšky jsou ovce spíš typem, který mnoho překážek dokáže podlézt. Je proto potřeba zajistit ohradník u země kolíky, které pevně zapustíme do půdy.

Dokrmování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ovce se dokrmují zeleninou, ovocem nebo rostlinnými granulemi

Zdravotní prohlídka

Je ideální několikrát do roka nechat u ovcí prověřit zdravotní stav, zejména provést kontrolu stolice na přítomnost parazitů. Pokud je výskyt parazitů pozitivní, přikročí se k cílenému odčervování pomocí injekčního nebo orálního preparátu. Ovce jsou náchylné na clostridiové infekce, proto se doporučuje očkování proti výskytu těchto chorob. 

Ovce je potřeba minimálně jednou za rok ostříhat. Při stříhání se také kontroluje stav paznehtů, některá plemena vyžadují "manikúru". 

Paznehty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ovcím mohou přerůstat paznehty, což jim způsobuje obtíže při chůzi

Zimní krmení

Na zimu je potřeba mít pro ovce dostatečnou zásobu sena. Ovce jsou poněkud nepořádné, co se týče krmiva a spoustu sena jsou schopny z žebřin vytahat a zadupat do země. Proto se vyplatí podávat jim seno v síťovině, která zpomalí jejich žravost a zamezí neefektivnímu plýtvání. V případě tužší zimy se ovcím přidává víc jadrného krmiva, aby neztratily energii. Aby v zimě ovcím nezamrzala voda v napáječce, poslouží nám topný kabel. Také jim na zimu nezapomeneme opatřit solný liz. Nedílnou součástí chovu ovcí, hlavně přes zimu je i vhodný přístřešek, kam se mohou ovce v případě zimní nepohody uchýlit.

Seno
i (Zdroj: Prima DOMA)
V zimě podávejte seno v síťovině, zamezíte tak plýtvání

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová