Naši předci pěstovali tyto druhy muškátů neboli, jak jim lidově říkali, čapích nůsků (to proto, že semeník má protáhlý tvar podobný čapímu zobáku), protože věřili, že pokud je budou mít na okně příbytku, vyhne se jim obtížný hmyz, mouchy a komáři.
Základní rozdělení muškátů
Muškáty, latinsky rod Pelargonium, známe v různých druzích, kterých je kolem 300 a dále stovky dalších odrůd. První muškáty byly do Evropy přivezeny z Jižní Afriky již v 16. století. Od té doby probíhalo intenzivní šlechtění a křížení muškátů, takže nyní známe stovky různých odrůd pelargonie páskáté i převislé, které se liší barvou květů, velikostí i vzrůstem a zdobí naše okna.
Jenže ostatní stovky druhů, které jsou neméně zajímavé a krásné, zůstávají ve stínu těchto dvou a takřka nikdo je nezná. Nevynikají sice záplavou velkých, pestrých květů, ale jsou zajímavé tvarem listů a hlavně jejich vůní, kterých je nepřeberně, menší květy zajímavých tvarů i barev jsou pak lahůdkou pro milovníky detailu a sběratele. Jistě neméně zajímavá je pak i skupina muškátů s exoticky pestrými listy, které mohou zpestřit okenní truhlíky.
Péče o muškáty
Většinu těchto druhů lze pěstovat jako klasické muškáty a některé pěstovaly již naše babičky na oknech chaloupek, na zápražích či dvorcích. Prospěšné je samozřejmě během vegetace pravidelné přihnojování. Muškáty vytvářejí dřevnatějící keříky, které můžeme pěstovat po mnoho roků, pokud je přezimujeme na světlém místě při teplotách kolem 8 °C a velmi mírné zálivce. Na jaře rostliny přesadíme a zakrátíme obvykle vytáhlé, slabé výhonky. Muškáty pak krásně obrostou a vytvoří opět krásné keříky.
Užitečné muškáty
Vonné muškáty pěstovaly už naše babičky, protože jejich vůně odpuzovala obtížný hmyz. Krásný byl i zvyk, že si přátelé darovali rostlinu muškátu, a pokud dobře prospíval, bylo přátelství upřímné a stálé, pokud muškát chřadnul a odumíral, také přátelství skomíralo. Muškáty byly v lidovém léčitelství na léčbu střevních problémů, kožních onemocnění a bolestí hlavy. Do dnešní doby se z listů pelargonie získává geraniol, který je používán v kosmetickém a potravinářském průmyslu.
Ostatně již naše babičky používaly listy při přípravě sladkých pokrmů, vykládaly jimi pekáč při pečení koláčů či buchet, dochucovaly jimi džemy a sirupy. Dnes můžeme použít list nebo květ na ozdobu nápojů, nebo je zamrazit do kostek ledu používaných k ochlazení nápojů.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 6. 6. 2017, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký