reklama

Jak se dá využít beton při výrobě dekorací: Květináč z ručníku

Pro skutečné milovníky květin není doma nikdy dost květináčů, aby do nich umístili všechny své nové přírůstky. V dalším díle pořadu Váš Prima Receptář nám odbornice na kreativní tvorbu, Simona Michalcová, ukáže, jak si doma jednoduše vyrobit vlastní, originální dekoraci z betonu - květináč ze starého ručníku.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zní to možná podivně, ale výroba takového květináče z ručníku není nijak zvlášť složitá a výsledný efekt rozhodně stojí za to. „Starší ručník jednoduše zastříhneme do nějakého tvaru – ať už zvolíme čtverec, nebo obdélník,“ vysvětluje výtvarnice a dodává, že dále budeme potřebovat víceméně již jen cement nebo beton. „Cement použijeme, pokud budeme chtít hladší povrch, beton nám naopak vytvoří hrubší strukturu s patrnými kamínky. Nebo můžeme přisypat do již hotové směsi suchou trávu, abychom získali zajímavě strukturovaný povrch.“

Co budeme potřebovat na výrobu dekorace z betonu

  • starší ručník
  • cement nebo beton
  • starší kýbl
  • voda
  • gumové pracovní rukavice
Jak se dá využít beton při výrobě dekorací
i (Zdroj: Prima FTV)
Co budeme potřebovat na výrobu dekorace z betonu

Jak na to

1. krok

Do kýble nasypeme již předpřipravenou směs cementu, pomalu přiléváme vodu a mícháme na konzistenci husté kaše. Předem namočený a vyždímaný ručník ponoříme do rozmíchané cementové směsi a důkladně ho ze všech stran obalíme. Musíme pracovat rychle, neboť cement valem zasychá. „Tato práce by se jistě líbila dětem, které takovouto bahnitou hmotu mají moc rády a s oblibou s ní pracují,“ říká se smíchem Simona Michalcová a důrazně dodává, že doporučuje pracovat v rukavicích, neboť tato směs opravdu hodně vysušuje ruce.

Jak se dá využít beton při výrobě dekorací 3
i (Zdroj: Prima FTV)
Ze směsi si připravíme cement

2. krok

Ručník necháme ještě chvíli nasáknout a mezitím si připravíme stojánek, podle kterého budeme náš budoucí květináč modelovat. Použijeme k tomu jiný květináč obdobných rozměrů. Přes něj nejprve navlékneme igelitový pytlík, abychom zabránili jeho umazání a aby šel nový květináč dobře sundat. Vyndáme ručník namočený v cementu z kýblu a přehodíme ho přes připravený starý květináč, podle nějž budeme modelovat.

Jak se dá využít beton při výrobě dekorací 4
i (Zdroj: Prima FTV)
Do cementu ponoříme ručník a necháme ho nasáknout

3. krok

Naaranžujeme jej tak, jak chceme, aby náš finální výrobek vypadal, a necháme dva dny schnout.

Jak se dá využít beton při výrobě dekorací 5
i (Zdroj: Prima FTV)
Ručník naaranžujeme do požadovaného tvaru

4. krok

Po této době a ještě než jej sundáme z „kopyta“ ho můžeme dozdobit. Ať již barvou, patinou či různými druhy úvazů mašlí z nejrůznějších starých látek či dalších materiálů. „Já mám ráda patinu, a tak bych jej jen s pomocí bílé barvy a houbičky na nádobí zlehka přetřela a přebrousila hrany,“ prozrazuje svůj tip paní Michalcová.

Jak se dá využít beton při výrobě dekorací 6
i (Zdroj: Prima FTV)
Hotový květináč z ručníku dozdobíme mašlí

Hotový květináč sundáme ze stojanu, otočíme vzhůru nohama, položíme na stůl a můžeme do něj vložit hrnkovou květinu.

Publikováno: 16. 8. 2020, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký