Přemýšlíte o nevšedním dárku anebo snad nutně potřebujete něco nového, kam schovávat svá tajemství? Zkuste si s námi vyrobit krabičku na poklady. Pracovat budeme technikou měkkého pájení cínem, která je známá spíše pod názvem cínování.
Co budeme potřebovat na techniku cínování:
- pájecí pero (neboli páječku)
- bezolovnatou cínovou pájku
- měděný plech (alespoň 0,3 mm silný)
- měděnou samolepicí pásku šíře 4 mm
- pocínovaný drátek (nebo měděný, mosazný, atd.)
- pájecí kapalinu bez kyseliny
- černou patinu
- antioxidant
- líh na odmaštění
- pinzetu
- štětec
- nůžky
- pilník
- nůžky na plech
- ploché kleště
- kleště štípačky
- hladítko
- pravítko
- kovovou vatu
- dlaždici jako podložku
- tromlované (ohlazené) minerály
Jak na to
Na plech si narýsujeme pomocí pravítka půdorys dna krabičky na poklady a víčko. Víčko musí být o několik milimetrů větší. Vystřihneme nůžkami na plech a pomocí plochých kleští ohneme bočnice. Ostré hrany opilujeme.
Lihem odmaštěné minerály (aby na nich dobře držela samolepicí páska) po obvodu polepíme měděnou samolepicí páskou a dostatečně přitlačíme, aby páska přilnula ke kameni. Uhladíme pečlivě hladítkem. Měděná páska slouží jako podklad pod cín. Kde je páska, tam bude držet cín.
Samolepicí měděnou pásku průběžně natíráme pájecí kapalinou a pomocí zahřátého pájecího pera nanášíme cín. Horní okraj pásky zpevníme pomocí drátku. Zpevnění drátkem je nutný konstrukční prvek, který zaručí pevnost obruby kolem minerálu. Spodní okraj minerálu zpevňovat drátkem v tomto případě nemusíme, protože spodní okraj bude připájen k podložce.
Na dno a víčko krabičky ze všech stran naneseme cín pomocí pájecího pera, za stálého potírání pájecí kapalinou. Postupujeme pomalu a pečlivě, nikde nesmí zůstat nepocínovaný měděný plech. Hrany krabičky spájíme k sobě, přidržujeme si je pinzetou nebo kleštěmi, protože plech je velmi horký.
K víčku krabičky postupně připájíme minerály, vytvoříme aranžmá dle své fantazie, výběr minerálů bude jen a jen na nás. Pro začátečníky doporučuji houževnatější minerály, jako jsou křemeny, jaspisy, chalcedony, které snesou vyšší teplotu. Spoje natíráme průběžně pájecí kapalinou, bez kapaliny by se nám cín lepil.
Víčko a dno krabičky po pájení pečlivě omyjeme jarovou vodou, abychom odstranili zbytky pájecí chemie, a po osušení naneseme černou patinu pomocí štětce.
Po nanesení patiny, která na cínu hned oxiduje do černa, opláchneme krabičku pod vodou a osušíme do sucha, abychom mohli pomocí kovové vaty patinu vyleštit do stříbrné barvy. Patina je po zaschnutí černě matná. Na obrázku je vidět rozdíl mezi vyleštěnou a nevyleštěnou částí krabičky.
Nakonec naneseme čistým štětcem na celou krabičku antioxidant, který slouží k ochraně povrchu proti oxidaci. Vyleštíme papírovou utěrkou, do které setřeme zbytky antioxidantu.
A můžeme se těšit z nové krabičky na své poklady anebo z toho, jak obdarujeme někoho blízkého.
Zdroj informací: fler.cz/lenka.blaza
Publikováno: 7. 6. 2017, Autor: Fler.cz, Profil autora: Fler.cz