reklama

Macramé zimní dekorace do interiérů

Macramé je provázková technika výroby dekorativních předmětů. My tuto techniku známe pod názvem drhání, což je technika vázání nití a šňůrek do ploch. Macramé je známo už od středověku, kdy se takto dekorovaly konce koberců nebo se tak vyráběly krajky.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Macramé zimní dekorace do interiérů (Zdroj: Prima DOMA)

Macramé neboli drhání

Pokud máte rádi pohádkovou zimu a venku není po sněhu ani památky, nemusíte ještě zoufat. Jako malou náhradu si můžete vyrobit technikou macramé krásné provázkové ozdoby a zavěsit si je třeba na větev, kterou naleznete na procházce. 

Co budeme potřebovat? 

  • přízi
  • nůžky
  • lepidlo
  • dlouhé stužky
  • drátěné polotovary vánoční dekoraci
  • vybělenou větev

Výroba provázkové vločky

Začneme tím, že si vezmeme drátěný polotovar ve tvaru hvězdičky. Na něj budeme postupně navazovat kousky macramé šňůrek, které si nastříháme na cca 25 stejných kousků (10-12 cm). Pokud budeme chtít jako v našem případě ozdobu později rozčesat, aby vznikl hebký efekt, použijeme šňůrku stáčenou, ne splétanou. 

Vázání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na výrobu použijeme liščí smyčku

Při navazování na hvězdičku použijeme tzv. liščí smyčku. Vytvoříme dvě smyčky, a to tak, aby ho konce lana překřižovaly na stejné straně. Smyčkami pak protáhneme předmět, ke kterému má být uzel přidělán.

Při navazování smyček vůbec nezáleží na pravidelnosti uvazování. Až navážeme všechny kousky šňůrky, vznikne nám trochu neuspořádaný a střapatý tvar. Ten budeme následně obyčejným hřebenem rozčesávat. 

Česání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hřebenem macramé šňůrky rozčešeme

Aby se nám zavěšená dekorace následně nebortila, zpevníme si její tvar naředěným disperzním lepidlem. Můžete také použít speciální tužidlo na macramé. Dekoraci necháme uschnout.

Lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zředěné lepidlo zachová tvar dekorace

Nyní budeme stříhat tvar dekorace. Tvar zvolíme podle vlastního uvážení. Můžeme stříhat do tvaru hvězdičky, ale můžeme také zastříhnout do kulata. 

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ostrými nůžkami zastříhneme požadovaný tvar

Hotovou dekoraci pak zavěsíme na připravenou větev do okna, aby dekorace hezky vynikla. Na zavěšení můžeme použít jak macramé šňůru, tak jakoukoliv stužku nebo režný provázek. 

Provázek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dekoraci zavěsíme na delší šňůrku

Pokud neseženeme vhodné polotovary z drátů a neumíme si je ani udělat, použijeme obyčejné dřevěné kroužky na záclony. Kromě liščí smyčky můžeme vyzkoušet vázat třeba plochý uzel z macramé, čímž nám vznikne zajímavá mozaika.

Okno
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dekoraci zavěsíme na vybělenou větev do okna

A takovou dekorací můžete i někoho obdarovat.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.