reklama

Macramé zimní dekorace do interiérů

Macramé je provázková technika výroby dekorativních předmětů. My tuto techniku známe pod názvem drhání, což je technika vázání nití a šňůrek do ploch. Macramé je známo už od středověku, kdy se takto dekorovaly konce koberců nebo se tak vyráběly krajky.

Macramé zimní dekorace do interiérů (Zdroj: Prima DOMA)

Macramé neboli drhání

Pokud máte rádi pohádkovou zimu a venku není po sněhu ani památky, nemusíte ještě zoufat. Jako malou náhradu si můžete vyrobit technikou macramé krásné provázkové ozdoby a zavěsit si je třeba na větev, kterou naleznete na procházce. 

Co budeme potřebovat? 

  • přízi
  • nůžky
  • lepidlo
  • dlouhé stužky
  • drátěné polotovary vánoční dekoraci
  • vybělenou větev

Výroba provázkové vločky

Začneme tím, že si vezmeme drátěný polotovar ve tvaru hvězdičky. Na něj budeme postupně navazovat kousky macramé šňůrek, které si nastříháme na cca 25 stejných kousků (10-12 cm). Pokud budeme chtít jako v našem případě ozdobu později rozčesat, aby vznikl hebký efekt, použijeme šňůrku stáčenou, ne splétanou. 

Vázání
Na výrobu použijeme liščí smyčku (Zdroj: Prima DOMA)

Při navazování na hvězdičku použijeme tzv. liščí smyčku. Vytvoříme dvě smyčky, a to tak, aby ho konce lana překřižovaly na stejné straně. Smyčkami pak protáhneme předmět, ke kterému má být uzel přidělán.

Při navazování smyček vůbec nezáleží na pravidelnosti uvazování. Až navážeme všechny kousky šňůrky, vznikne nám trochu neuspořádaný a střapatý tvar. Ten budeme následně obyčejným hřebenem rozčesávat. 

Česání
Hřebenem macramé šňůrky rozčešeme (Zdroj: Prima DOMA)

Aby se nám zavěšená dekorace následně nebortila, zpevníme si její tvar naředěným disperzním lepidlem. Můžete také použít speciální tužidlo na macramé. Dekoraci necháme uschnout.

Lepidlo
Zředěné lepidlo zachová tvar dekorace (Zdroj: Prima DOMA)

Nyní budeme stříhat tvar dekorace. Tvar zvolíme podle vlastního uvážení. Můžeme stříhat do tvaru hvězdičky, ale můžeme také zastříhnout do kulata. 

Stříhání
Ostrými nůžkami zastříhneme požadovaný tvar (Zdroj: Prima DOMA)

Hotovou dekoraci pak zavěsíme na připravenou větev do okna, aby dekorace hezky vynikla. Na zavěšení můžeme použít jak macramé šňůru, tak jakoukoliv stužku nebo režný provázek. 

Provázek
Dekoraci zavěsíme na delší šňůrku (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud neseženeme vhodné polotovary z drátů a neumíme si je ani udělat, použijeme obyčejné dřevěné kroužky na záclony. Kromě liščí smyčky můžeme vyzkoušet vázat třeba plochý uzel z macramé, čímž nám vznikne zajímavá mozaika.

Okno
Dekoraci zavěsíme na vybělenou větev do okna (Zdroj: Prima DOMA)

A takovou dekorací můžete i někoho obdarovat.

 

Publikováno: 13. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová