Jak vrátit dřevěné terase zdraví a dopřát jí ztracenou krásu

Dřevěná terasa by se měla alespoň jednou ročně ošetřit olejovým nátěrem. Neošetřené dřevo vystavené povětrnostním vlivům a slunečnímu záření totiž rychle zešedne. V místech, kde se drží vlhkost, ho navíc může napadnout hniloba nebo zde začnou růst zelené řasy. Terasa tak rychle a úplně zbytečně ztrácí svůj původní vzhled.

Co budete potřebovat

  • kotoučovou brusku
  • brusný papír nebo brusnou houbičku
  • kvalitní impregnační nátěr
  • ochranný olej
  • vhodné štětce
  • hadřík nebo houbičku
  • pracovní rukavice

Jak budete postupovat

1. krok

Nejprve kotoučovou bruskou zbrousíte povrch terasy až na „zdravé“ dřevo. Okraje terasy začistíte brusným papírem nebo houbičkou.

Renovace dřevěné terasy 2
Renovace dřevěné terasy 2 (Zdroj: Bondex)

2. krok

Pokud máte terasu z měkkého dřeva (modřín, borovice, smrk), je nezbytné terasu následně pečlivě naimpregnovat právě proti hnilobě, plísni nebo dřevokaznému hmyzu. Impregnace schne asi jeden den. Natírat by se nemělo v extrémních podmínkách. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a naopak není vhodné natírat v horku nebo na přímém slunci. Vlhkost by neměla být vyšší než 80 %. Vyplatí se tedy sledovat předpověď. Ideální je, když se do druhého dne nečeká déšť.

Renovace dřevěné terasy 3
Renovace dřevěné terasy 3 (Zdroj: Bondex)

3. krok

Potom je třeba povrch terasy ošetřit ochranným olejem, který zajistí odolnost dřeva proti vodě. Dřevo natírejte vždy po směru jeho vláken. Obvykle stačí 2−3 nátěry, dokud dřevo olej přijímá. Přebytečný olej, který se nevsákl, setřete hadrem nebo houbou, aby nevytvořil na povrchu terasy mapy.

Renovace dřevěné terasy 4
Renovace dřevěné terasy 4 (Zdroj: Bondex)

Další den už můžete terasu používat. A abyste se její krásou netěšili sami, můžete uspořádat kolaudační večerní párty.

Související k tématu