Kokedama, v doslovném překladu mechová koule, je speciální způsob pěstování rostlin, pocházející z Japonska. Jedná se o rostliny v kulatém balu zeminy, který se obaluje mechem. Tradičně se kokedamy umisťují na talířek či misku, ale mohou se také zavěšovat do prostoru. jejich výroba je nenáročná a zvládnou ji i vaše děti, se kterými si můžete kokedamy vytvořit a ozdobit s nimi celý byt.
Kokedama
Původně se v Japonsku tímto způsobem pěstovaly bonsaje. Jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a po vyjmutí z nádoby si zachoval její tvar. Bonsaje s takto pevným balem pak byly z nádob vyjmuty a umístěny na podstavec, kde se nechaly porůst mechem. Následně se tímto stylem, tedy vytvarováním balu do tvaru koule a obalením mechem, začaly pěstovat i další rostliny a styl kokedama byl na světě.
Pokojové květiny má doma téměř každý, tak proč si jejich krásu neozvláštnit právě kokedamou. Abychom si kokedamu mohly z našich pokojovek vytvořit, musíme udělat několik úkonů:
- Nejprve je potřeba vybranou rostlinu zbavit substrátu tak, aby nám zbyly pouze kořeny.
- Ideální na výrobu kokedam jsou vlhkomilné rostliny, např. asparágus nebo pokojové kapradiny.
- Na výrobu kokedamy potřebujeme rašeliník, to je velmi dobře nasákavý mech.
- Abychom nemuseli pracně shánět jednotlivé pomůcky pro tvoření kokedam, lze si objednat přímo hotový set ve specializovaných e-shopech nebo prodejnách se zahradnickými potřebami.
- Kořeny rostliny lehce stlačíme do tvaru koule a okolo nich naklademe vrstvu rašeliníku. Abychom zachovali tvar koule, rašeliník okolo kořenů obtočíme nití.
- Základem pro výrobu kokedam je japonský jíl ketotsuchi. Jedná se o velmi lepivý černý jíl. Do jílu je možno přimíchat další složky, které budou suplovat směs zeminy pro vybranou rostlinu (písek, pemzu a další).
- Jíl rozdrobíme na malé kousky a připravíme si směs. Při výrobě kokedamy z asparágusu přidáme do jílu podíl substrátu pro pokojové rostliny, díl pufovaného jílu akadama a díl drceného zeolitu. Substrát směs odlehčí a zeolit zajistí dostatek živin pro vývoj rostliny.
- Směs pečlivě prohněteme, aby se jednotlivé složky spojily v kompaktní hmotu.
- Z jílu budeme tvořit malé placičky, které budeme přilepovat na rašeliníkovou kouli s asparágusem. Placičky pečlivě spojíme v jednolitou hmotu.
- Finální fáze je pokrytí jílové koule mechem. Ten by měl být navlhčený (můžeme použít třeba rozprašovač). Mech pak na kouli přikládáme v co nejtenčí vrstvě tak, aby se navzájem nepřekrýval.
- Na závěr pak kokedamu pevně převážeme provázkem, aby se nerozpadla.
Kokedamy je potřeba minimálně jednou za týden "zalít". Celou kouli ponoříme vždy na několik minut do vody, aby se jílový bal nasákl vodou.
Kokedamy pak můžeme pěstovat buď volně na keramických miskách s výrazným vzorem nebo je zavěsíme do prostoru pomocí provázku. Provázek se naváže na speciální háček, který je součástí kokedamového setu a zavěsíme na vzdušné místo, dostatečně chráněné před přímým sluncem.
Publikováno: 6. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová