reklama

Jak pečovat o venkovní žaluzie nejen v zimě

Venkovní žaluzie nám prokazují velkou službu nejenom přes léto, ale i v zimě. Po celý rok nás totiž chrání – před horkem, chladem, nechtěným světlem i zvědavými pohledy z ulice. Nevyžadují naši velkou pozornost, ale jednoduchou péči dvakrát ročně si zaslouží. A my pak můžeme využívat jejich předností naplno.

Jak pečovat o venkovní žaluzie nejen v zimě (Zdroj: Climax)

V zimě opatrně

V zimním období ohrožuje žaluzie především přimrznutí, námraza nebo zasněžení. U venkovních žaluzií přes zimu kontrolujeme, jestli lamely nepřimrzly k sobě, vodicím lištám nebo parapetu. Pokud najdeme námrazu, je potřeba ji opatrně odstranit. Případnému poškození předejdeme i tím, že po dobu mrazů necháme žaluzie ve stejné poloze. Kdyby se námraza neodstranila, hrozilo by poškození jednotlivých lamel, případně celé žaluzie. Výrobci nabízí také motory s elektronickou ochranou proti přimrznutí žaluzie nebo bránící jejímu najetí na překážku.

Obrázek1
V zimě je zbavujeme sněhu, aby se nepoškodily (Zdroj: Climax)

V sezóně naplno

Dvakrát ročně zbavíme žaluzie veškerých nečistot – prachu, hmyzu, pylu, listí apod.  K omytí žaluzií můžeme použít zahradní hadici nebo parní čistič. Vystačíme si i s běžnými čisticími prostředky, jako jsou mýdlo, jar a vlažná voda. Úplně se vyhneme všem agresivním saponátům, rozpouštědlům a ředidlům.

Obrázek2
Alespoň 2x ročně je omyjeme od nánosu pylu a prachu (Zdroj: Climax)

Žaluzie sklopíme do svislé polohy a každou lamelu zvlášť očistíme navlhčeným hadříkem nebo houbičkou. Postupujeme jedním směrem, abychom špínu neroznášeli dál. V případě silného znečištění naplníme rozprašovač mýdlovým roztokem, žaluzie postříkáme a necháme roztok chvíli působit (neměl by však na žaluziích zaschnout). Poté lamely dočistíme ručně a stejným způsobem umyjeme i vodicí lišty. Nakonec čistou vodou spláchneme ze žaluzií všechny nečistoty a necháme je volně uschnout.

Obrázek3
Žaluzie musíme zbavovat všech nečistot (Zdroj: Climax)

Kromě mytí je také důležité provést běžnou revizi technického stavu a funkčnosti žaluzií. Zkontrolujeme, jestli můžeme žaluzie rovnoměrně vytahovat a spouštět, zda nejsou hodně opotřebené pásky a vodicí lišty, a v neposlední řadě hlučnost chodu. V případě jakýchkoliv poruch kontaktujeme odborníky.

Jak pečovat o venkovní žaluzie nejen v zimě (Zdroj: Depositphotos)
Venkovní žaluzie (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 15. 12. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce