reklama

Jak se bránit hlodavcům v zahradě i domě

V době, kdy sklízíme úrodu a provádíme její úklid do sklepních prostor, můžeme zažít i pěkně nepříjemná překvapení. Poškozená úroda od hrabošů či hryzců není nic veselého, ale co když zjistíme, že se v okolí našeho obydlí vyskytují potkani? Máme v zásadě několik různých a dostupných možností, jak se chránit proti hlodavcům.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak se bránit hlodavcům v zahradě i domě (Zdroj: Depositphotos)

Okousané kořeny mrkve, řepy, cukety, hlízy brambor, plody melounů či cuket a dýní, okousané natě. Ano, to není hororový sen, ale skutečnost, za kterou stojí drobní hlodavci, kteří se přemnožili a s jejich silným výskytem nacházíme i škody na našich zahrádkách. Nejčastějším škůdcem na zahrádce je hraboš polní, kterému se v posledních letech dobře daří a díky němu dochází k největším škodám na pěstovaných rostlinách. Myš domácí pak stojí často za okousanou úrodou ve sklepních prostorách. Hryzec je ale jednoznačně jeden z nejhorších škůdců v zahrádce, dokáže okousat kořeny nejen zeleninové úrodě, ale i ovocným stromkům. A potkan, ten se pro změnu může vyskytnout v zemědělských staveních, kde je dostatek vhodného prostředí a potravy pro to, aby se kolonie postupně mohla rozšiřovat. Avšak potkan je pro dům opravdovou hrozbou, prokouše se plastovým potrubím jako nic, a ještě může být přenašečem nebezpečných chorob, které neohrožují jen domácí zvířata, ale i člověka. A proto je zapotřebí, abychom se  činili a nečekali na to, až se objeví první škody.

Myš v jablku
i (Zdroj: Depositphotos)
Kontrolujte zejména uloženou zeleninu a ovoce

Přirozená ochrana proti hlodavcům

V dřívějších dobách bylo běžné, že v každém domě byla kočka, která s hlodavci dokáže bleskurychle zatočit díky svým vynikajícím loveckým schopnostem. Jenže tyto doby jsou již nenávratně pryč, ačkoliv celá řada těchto domácích mazlíčků spolehlivě udrží na uzdě i tu nejpočetnější rodinu hrabošů nebo hryzce.

Otrávené zrní
i (Zdroj: Depositphotos)
Návnada v podobě otráveného zrní je oblíbená

Přirozená ochrana proti škůdcům je založena na prevenci. Především v zeleninových zahrádkách jde o pravidelné každoroční hluboké rytí, které naruší hlodavcům chodbičky a znesnadní jim tak život. U trávníků je pak nutná podzimní seč, která zajistí, že se zde nebudou myši vyskytovat v takové míře. U nesekaných porostů jsou hnízda myší poměrně hojně zastoupena a také dravci mají menší možnost zde redukovat počty těchto nezvaných hostů. Velmi důležité je pravidelně veškeré rostlinné zbytky sekat na malé kousky, ukládat do kompostu a prohodit hlínou. Například odhozené listy natě celeru výrazně přitahují hraboše.

Myš
i (Zdroj: Depositphotos)
Myši dokážou v domech napáchat velké škody

Pasti, pasti, pastičky

Běžným nástrojem k likvidaci hlodavců jsou mechanické pasti, které myši usmrtí. Fungují na bázi sklapovacího mechanismu, ale je zde nutné vložit návnadu ve formě pečiva, špeku či jiné potraviny. Ale kolikrát jsme konfrontování se skutečností, že pokud si počínáme neopatrně, past nám sklapne prsty, což příjemné rozhodně není.  Pro potkany i myši existují i šetrné elektrické pasti, kde dochází k usmrcení elektrickým proudem, způsobujícím rychlou zástavu krevního oběhu. Obecnou nevýhodou pastí je ale nutnost jejich pravidelné kontroly, což na chalupách a chatách není úplně vhodné především v zimním období.

Pastičky
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud jste zastánci mechanických pastiček, navnaďte hlodavce na oblíbenou pochoutku

Moderní návnady neškodné pro ostatní živočichy

Za velmi efektivní přípravek proti hlodavcům je považován přípravek Rodicum Extra od Protect Garden. Jedná se o nástrahu, která během 10 dnů zatočí s hlodavci v blízkosti Vašeho domu nebo zahrady. Stačí jen vložit návnadu do deratizační staničky a dát na předem určené místo. Návnadu do staničky pokládáme v rukavicích - ne kvůli nebezpečnosti, ale kvůli redukci lidského pachu. Bez rukavic by byl tak efekt poloviční, protože návnada by hlodavcům nechutnala. Tato je odolná proti vlhkosti, takže vydrží ve staničce dlouhou dobu. A obsahuje hořkou chuť, která je negativně vnímána domácími zvířaty, kdy po pozření vyvolává zvracení. Jak je vidět, i návnady mohou být bezpečné a neškodící těm, které máme v přírodě rádi.

Návnada
i (Zdroj: Protect Garden)
Za velmi efektivní přípravek proti hlodavcům je považován přípravek Rodicum Extra

Publikováno: 25. 11. 2020, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich