reklama

Silvestrovské veselí bývá nejhoršími hodinami pro zvířecí mazlíčky

Davy v ulicích, dělobuchy už od Mikuláše, světelné efekty na noční obloze. Naši čtyřnozí parťáci naše nadšení z novoročních oslav nesdílejí. Nejčastěji trpí neklidem, stresem, někdy až panickým strachem, který se projevuje i poruchami zažívání. Jak našim mazlíčkům pomoci? Začněte prevencí, už o adventu podávejte probiotika a vyzkoušejte i následující tipy, díky kterým udržíte zvíře o chlup klidnější.

Silvestrovské veselí bývá nejhoršími hodinami pro zvířecí mazlíčky (Zdroj: Depositphotos)

Zvířata mají výrazně citlivější sluch než lidé, proto vnímají i zvuky, které lidské ucho není schopné zachytit. Například slabý šum, který člověk slyší na vzdálenost 3 metrů, je psí ucho schopno registrovat až ze vzdálenosti 25 metrů. Příliš intenzivní zvuk může u psů vyvolat silnou bolest, strach, a dokonce i střevní potíže.

Buďte parťákem za každé situace

Jak poznáte, že zvíře není ve své kůži?

  • skrývá se v těžce přístupných místech
  • nervózně přechází po místnosti sem a tam
  • nepřijímá vodu ani potravu
  • dožaduje se vaší pozornosti
  • trápí ho střevní potíže, inkontinence či zvracení

Pro zvířata, která třaskavé zvuky špatně snášejí, je Silvestr nocí plnou děsivého strachu. Tím nejhorším, co můžete vystresovanému zvířeti udělat, je nechat jej neznámé situaci napospas. Jsou to chvíle, kdy na vás jako na vůdce smečky absolutně spoléhá. Pokud tedy opravdu nejste nuceni nechat zvíře doma samotné, zůstaňte s ním a zajistěte mu co možná nejklidnější prostředí. Toho docílíte tím, že zavřete veškerá okna, zvýšíte hlasitost televize či rádia, připravíte mu „bunkr“ v nejizolovanější místnosti a silným a sebejistým hlasem budete zvíře ujišťovat, že se nemá čeho bát.

Bázlivý pes
Zvířata mají výrazně citlivější sluch než lidé, proto vnímají i zvuky, které lidské ucho není schopné zachytit (Zdroj: Sylvie Micková)

Pozor na dehydrataci

Pokud je zvíře vystaveno silnému pocitu úzkosti, je možné, že nebude chtít přijímat potravu, ani vodu. Vystavuje se tak riziku dehydratace, kterou je důležité rychle rozpoznat. Zvíře je často neklidné až apatické, chodí z místa na místo, olizuje se, má nezvyklý výraz a někdy i ztěžka dýchá.

Se stresem úzce souvisí i stav zažívání, při němž bývá porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek. Negativní zevní podněty se mohou projevit zvracením, průjmem a plynatostí. Kromě zajištění maximální možné izolace psa od venkovního hluku můžete podpořit a ochránit jeho zažívání podáváním vhodného probiotického doplňku. Probiotikum pomáhá psovi zvládat negativní dopady stresujících situací, podporuje stabilitu střevního mikrobiomu a současně posiluje imunitu.

Probiotika
Vsaďte proto nejen v tomto období na probiotika (Zdroj: Sylvie Micková)

Tip

Oslavy konce roku jsou plné shonu a stresu nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé kamarády. Někteří mazlíčci, především s přibývajícím věkem, snášejí hlasité oslavy, petardy a ohňostroje až dramaticky. Věděli jste, že i u zvířat platí, že stres úzce souvisí se stavem zažívání? Vsaďte proto nejen v tomto období na probiotika PRO PLAN FortiFlora. Podporují zdraví střev a mohou také podpořit imunitní systém u psů i koček. Přisypte jednou denně sáček probiotik zvířeti do běžného krmiva, na které je zvyklé. K dostání ve formě prášku v základním balení 30 ks po 1 g probiotik. Vhodné pro psy i kočky všech věkových kategorií.

Publikováno: 30. 12. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce