reklama

Exotické tillandsie v originálních stojáncích ozvláštní váš interiér

Tillandsie jsou rostliny, které nemají kořeny, ale vyživují se mikroskopickými částicemi ze vzduchu a vodou. Zahrada na niti, české květinářství specializující se na kokedamy a další neobvyklé způsoby pěstování, nabízí tillandsie a k nim i nejrůznější designové stojánky. Zakladatelka Zahrady Lenka Hrubá přináší také návod, jak si jednoduchý stojánek vyrobit doma.

i (Zdroj: Zahrada na niti)
Exotické tillandsie v originálních stojáncích ozvláštní váš interiér (Zdroj: Zahrada na niti)

Ačkoliv jsou tillandsie poměrně neobvyklé, jejich pěstování zvládne každý. Stejně jako většina rostlin potřebují dostatek světla, proto se jim dobře daří na parapetech a ve slunných částech interiéru. Ke spokojenému růstu vyžadují také rosení jednou až dvakrát za týden, protože milují vzdušnou vlhkost. Vypadají pěkně jen tak položené nebo přidrátkované, ale vyjímají se i na speciálních kovových stojáncích.

Mosazné Himmeli

Název stojánků Himmeli pochází z německého slova himmel neboli nebe. Tyto křehké kovové ozdoby vychází ze severské tradice zavěšování geometrických útvarů vytvořených ze slámy do prostoru nad stůl, aby byla další rok hojná úroda. V nabídce Zahrady na niti je najdete měděné, ručně vyrobené v Čechách.

Obraz na tillandsie

Obraz je dřevěný rámeček vyrobený v Česku, který vznikl podle návrhu Lenky Hrubé přímo pro tillandsie. Je vypletený vlascem, do kterého se rostlina snadno zachytí. Vyjímat se na něm budou i další dekorace jako třeba sušené rostliny, ale struny mohou posloužit i na zavěšení náušnic a dalších šperků.

50637713856_96246234e6_k
Mosazné Himmeli (Zdroj: Zahrada na niti)
50636966293_93402e7180_k
Obraz na tillandsie (Zdroj: Zahrada na niti)

Kovový stojan či závěs na tillandsie

Stojan z lesklé mosazi je navržený speciálně pro vzdušné rostliny. Originální objekt od berlínského designérského studia Fundamental je inspirovaný světem matematiky a geometrie. Skládá se z několika kruhů, které je potřeba vytlačit prsty podle návodu do podoby gyroskopu. Kromě stojanu na tillandsie je v nabídce také závěs ve stejném stylu.

Tillandsie jsou rostliny pocházející z tropických, subtropických i polopouštních oblastí naší planety, kde rostou od nížin po horská pásma. Žijí epifyticky, což znamená, že rostou na jiných rostlinách, nejčastěji v korunách stromů. Na svých hostitelích ale neparazitují, pouze je využívají jako oporu na své cestě za světlem. V přírodě mohou růst i na skalách nebo třeba drátech elektrického vedení, prostě všude tam, kde jim povrch dovoluje se kořínky přichytit a kde je dostatek světla.

Zahrada na niti Stojan na tillandsie Air Trophy 550 Kc
Stojan na tillandsie Air Trophy (Zdroj: Zahrada na niti)
Zahrada na niti Zaves na tillandsie Air Pendant 550 Kc
Závěs na tillandsie Air Pendant (Zdroj: Zahrada na niti)

 

Návod na výrobu vlastního stojánku na tillandsie podle Lenky Hrubé ze Zahrady na niti

Budete potřebovat: tillandsii, cca 20 cm drátku, oválný oblázek.
Kamínek položte na drátek tak, aby byl jeden konec drátku přibližně dvakrát delší než ten druhý. Uchopte oba konce drátku, utáhněte je kolem kamínku a otáčejte jimi tak, aby oblázek pevně obepnuly.

50637718261_30e3db311b_k
Materiál na výrobu (Zdroj: Zahrada na niti)
50637799827_b0ac28ca5f_k
Drátek obtočte kolem kamínku (Zdroj: Zahrada na niti)

Pokračujte v obtáčení. U menších oblázků udělejte kroucenou stojku nižší, aby udržela stabilitu i s tillandsií na vrchu. U větších oblázků může být stojánek vyšší. Když je stojánek dostatečně vysoký, ustřihněte kratší drátek, ať zbytečně nevyčnívá, a z delšího drátku pečlivě umotejte spirálu se třemi okruhy.
Do spirály vložte tillandsii, některé listy můžete opatrně prostrčit skrz drátky, aby rostlina dobře držela. A máte hotovo!

50637714596_685efbe727_k
Umotejte spirálu se třemi okruhy (Zdroj: Zahrada na niti)
50637714826_7fe06538d0_k
Do spirály vložte tillandsii (Zdroj: Zahrada na niti)

Tillandsie, stojánky a spoustu dalších zavěšených i nezavěšených rostlin najdete v květinářství Zahrada na niti v Praze ve Školské 7 nebo na e-shopu zahradananiti.cz.

Publikováno: 5. 12. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce