Starší kočky již nejsou tak pružné jako za mlada a leckteré bytové zařízení se pro ně může stát překážkou. Snažte se svůj byt stárnoucí kočce přizpůsobit tak, aby se v něm stále cítila bezpečně a pohodlně.
Stárnoucí kočka
Kočky, pokud jsou zdravé s námi dokážou sdílet mnoho let ve společné domácnosti a my si mnohdy ani neuvědomíme, jak ten čas letí. Ale najednou je tu z mladé kočky kočičí seniorka, které je 8, ale i více let. Poradíme vám, jak se k takové kočičce chovat a co pro ni můžete udělat.
Vyšší věk sebou (stejně jako u lidí) nese některé zdravotní obtíže, na které je potřeba dávat pozor. Kočky stráví podstatnou část svého života v pohybu. Běhají, skáčou, honí se... Starší kočky již ale nebývají v takové kondici jako mladé pružné kočky. Pohyb je zmáhá a potřebují často odpočívat. Je to dáno nejen přibývajícím věkem, ale také změnami v kloubních pouzdrech a nastupující artrózou, která kočce brání v aktivním pohybu. Typickým znakem je, že kočka již nevyskočí tak pružně jako dříve na vyšší místa a pohyb je vláčnější a pomalejší.
Artróza je onemocnění kloubů, které je spojeno s chronickou bolestí, v důsledku čehož se naše kočka může stát agresivní. Pokud máme podezření, že naše kočka bojuje s artrózou, nejen že jí necháme prohlédnout u veterináře, ale můžeme jí pomoci i tím, že jí budeme podávat preparáty pro kloubní výživu. Ideálně je nakoupit přímo výrobky, určené pro kočky. Ve vážnějších případech doporučí veterinář medikaci vhodnými léky proti bolestem a zánětům kloubů. V žádném případě ale nepodávejte kočce léky, které jsou určené pro lidi, jejich složení může vaší kočce ublížit.
Jak upravit stárnoucí kočce byt?
Starší kočku daleko víc zmáhá pohyb po hladké ploše podlahy. Pomoci jí můžeme natažením koberce nebo alespoň běhounu v místech, kde se nejčastěji pohybuje.
Ztížený pohyb pro kočku znamená i zhoršení péče o srst. Poznáte, že si na některá místa na těle již nedosáhne a je vhodné kočce při očistě srsti pomoci jemným vyčesáváním. Jsou to zejména oblasti zad, bříška nebo okolo ocásku. Pokud se kočce v takových místech tvoří smotky (dredy), je potřeby tuto zacuchanou srst vyčesat nebo odstřihnout. V takových smotcích se usazuje nečistota a kočka může za chuchvalec chlupů i zachytit a vytrhnout si jej. Na česání kočičí srsti používejte pouze měkké, např. silikonové kartáčky, které nebudou kočce způsobovat bolest.
Kontrolujte také kočce délku drápků, které kočka ve vyšším věku již hůře obrušuje o škrabadlo. Minimálně jednou za týden provedeme kontrolu a drápky zastřihneme. Pořiďte také kočce místo vertikálního škrabadla horizontální, ke kterému bude mít snadnější přístup.
Starší kočka potřebuje mít i snadnější přístup do bedýnky s kočkolitem. Pokud bydlíte ve vícepatrovém domě, pořiďte kočičí záchod do každého patra, aby se kočka nevysilovala neustálým chozením do schodů a ze schodů.
Dalším problémem stárnoucích koček je zhoršení kvality zubů. Poznáte to tak, že kočka začne více slinit, odmítá potravu nebo jí začne výrazně páchnout z tlamičky. Protože jen velmi malé procento koček dobře snáší péči o zuby, navštivte raději veterináře, který kočce od problému pomůže.
Velmi důležitou součástí péče o stárnoucí kočku je neustálý přísun čerstvé vody. Měňte vodu v misce každý den a podpořte příjem tekutin vlhkým krmivem před granulemi. Vyzkoušejte, zda se vaší kočce nebude líbit pít z fontánky, u které se nemusí tolik sklánět jako do misky s vodou.
Publikováno: 2. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová