Agility je sport se psy podobný koňskému parkuru. Vznikl na konci sedmdesátých let minulého století v Anglii. V tomto sportu se jedná o co nejrychlejší překonání dráhy za určitý čas. Přitom jednotlivé dráhy se liší.
Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jako např. chodský pes, border kolie, pudl, sheltie, papilon, belgičtí ovčáci atd. Závodí i různí kříženci, ovšem na mistrovství světa agility můžou jenom psi s průkazem původu.
Cílem agility je, aby pes v doprovodu psovoda překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem.
Překážky na trati se dělí do tří skupin - skokové, zónové a probíhací. Mezi skokové překážky řadíme skok vysoký, skok daleký, zeď, viadukt a proskokový kruh, mezi zónové kladinu, áčko (šikmá stěna), houpačku a stůl, do probíhacích tunely pevné a látkové, a patří sem i slalom.
V optimálním případě překonává závodní tým (psovod a pes) parkur bez penalizace a v čase kratším, než je předepsaný. Důvody k penalizaci mohou být v zásadě tři – chyba, odmítnutí a překročení časového limitu. S pravidly se účastníci agility seznámí podrobně při tréninku.
Kategorie
Jsou tři velikostní kategorie: Small (psi do 34,99 cm KVH - kohoutkové velikosti), medium (psi od 35 do 42,99 cm KVH) a large (od 43 cm výše). Podle velikostních kategorií je stanovena i výška překážek.
Týmy v agility jsou rozděleny do tří skupin podle výkonnosti - A1 (začátečníci), A2 (pokročilí) a A3 (profesionálové). K zařazení týmu do kategorií slouží zkoušky. Podmínky zkoušek jsou stanoveny v soutěžním řádu.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 29. 5. 2017, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran