reklama

Jak si správně vybrat kuchyňskou desku

Plánujete novou kuchyni a už jste si vybrali materiál na povrch dvířek i nové spotřebiče. Neměli byste zapomenout ani na pracovní kuchyňskou desku. Nebo vám vaše stávající kuchyň ještě vyhovuje, jen deska by potřebovala vyměnit? Dnes máte na výběr mnoho typů materiálu i různé rozměry.

Masivní dřevo se používá ve formě spárovek či desek slepených z menších špalíčků, aby se zabránilo průhybu a deformacím způsobených vlhkostí. Dřevo je potřeba také řádně povrchově upravit olejem, voskováním nebo lakem.

Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 2
Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

Pravý nebo umělý kámen (např. technistone) či korian nebo tvrzené sklo jsou materiály odolné proti působení vlhka a vysokých teplot, jsou sice dražší, ale odolnější a velmi životné. Nerezové pracovní plochy vypadají moderně, je však třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady a také potřebou častější údržby. Jinak asi bude volit dvoučlenná domácnost a jinak rodina s dětmi, kde se v kuchyni a okolo vaření odehrává velká část dne.  

Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 3
Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 3 (Zdroj: Pavel Zeman)

Klasická hloubka pracovní desky je 60 cm, ale na trhu seženete i desky hlubší, např. 80 nebo 90 cm. Materiál, ze kterého je kuchyňská deska na lince, je možné použít i na pracovní a přípravný pult, který potřebujete mít ve větších rozměrech, aby zapadl do celé kuchyně.

Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 4
Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 4 (Zdroj: Pavel Zeman)

Přední hrany desek mohou být rovné nebo zakulacené, s nákližky nebo plastovými hranami, vše záleží na typu desky.

Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 5
Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 5 (Zdroj: Pavel Zeman)

Pokud si chcete kuchyňskou desku vyměnit sami, není problém si ji nechat připravit na míru, nebo si i nechat vyříznout příslušné otvory např. na dřez a kuchyňské spotřebiče.

Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 6
Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 6 (Zdroj: Pavel Zeman)

Při instalaci nové pracovní desky nezapomeňte ani na lišty za desku a utěsnění spojů i řádné zapuštění spotřebičů, aby se deska zbytečně nepoškodila případnou vlhkostí, která by se dostala do nezačištěných nebo neutěsněných spojů.

Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 7
Jak si správně vybrat kuchyňskou desku 7 (Zdroj: Pavel Zeman)

Pokud potřebujete spojit dva kusy desky, můžete ji slepit, spoj přetmelit nebo použít hliníkový či plastový profil, který desky spojí. Desky z korianu či umělého kamene je možné nechat si připravit na míru i se zakončením ke stěnám nebo i se zabudovaným dřezem ze stejného materiálu, to ale využijete většinou u nových kuchyní spíš než u renovací těch starších.

Prima tip

Kuchyňskou pracovní desku vybírejte nejen podle možností vaší peněženky, ale i s ohledem na praktičnost a jednoduchost údržby, nedejte se manipulovat jen posledními módními trendy a novinkami, kuchyně musí vyhovovat právě vám.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman