O chrup kočky sice nemusíte tak důkladně pečovat jako o ten svůj, ale rozhodně byste měli dbát na to, aby se vašemu mazlíčkovi neudělaly nepříjemný zubní kámen a zánět dásní, které mohou zvíře nepěkně potrápit.
Jak se starat kočce o zuby a dásně?
Přirozené přezubování
Pokud máte doma koťátko, tak mu kolem pátého měsíce života začíná tzv. přezubování. Je to zcela přirozený proces, který se vyřeší sám, takže se nemusíte bát ani nijak zasahovat. V tomto období mohou kočky začít okusovat nábytek, aby se jim od bolestivého tlaku ulevilo. Proto se vyplatí pořídit jim různé hračky na žvýkání, abyste uchránili svou domácnost, především kabely od elektroniky, od pohromy. Během přezubování dávejte kotěti výhradně mokré krmivo.
Zubní hygiena
V dospělosti má kočka okolo třiceti zubů. Už zhruba od dvou let je náchylná k zubnímu kameni a paradentóze, proto jí nezapomínejte dvakrát za týden vyčistit chrup. Nepoužívejte k tomu ale klasický zubní kartáček, protože je příliš tvrdý. Alternativou může být měkký dětský kartáček, ovšem nejlepší je vata nebo kosmetický tampon namočený v peroxidu vodíku nebo slané vodě. Použít můžete i speciální kočičí zubní pasty.
Varovné signály
Jak poznáte, že s chrupem vaší kočky není něco v pořádku? Signály jsou jasné: zápach z ústní dutiny, náhlé odmítání granulí, krvácení dásní, změna barvy dásní, nebo když kočka nemůže zavřít tlamičku. Nemocné dásně často vznikají z nahromaděného plaku, který má v sobě mnoho bakterií, které mohou vnikat do těla kočky například z plic a jater. V rámci prevence byste měli jednou za půl roku jít s kočkou k veterináři na prohlídku chrupu.
Publikováno: 5. 5. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce