reklama

Jak si udělat veselý květináč aneb Takřka pohádkové zázraky s ubrouskem

Vyrobit z obyčejného hliněného kořenáče krásný ozdobný květináč jako malovaný, to nedokáže nikdo jiný než Láďa Hruška! Ba ne, vy to dokážete také, a stačí k tomu jen několik málo pomůcek a držet se Láďových instrukcí.

Vyrobte si z obyčejného květináče neobyčejný (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zdobení květináče budeme tentokráte provádět pomocí velice oblíbené výtvarné techniky zvané ubrousková technika či jen ubrouskování. Její název vychází z francouzského decoupage, což v překladu znamená „rozstřihávat, rozřezávat“. Počátky této techniky se datují do 17. století, obzvlášť oblíbená byla v době viktoriánské, která si libovala v ornamentech, květinových vzorech či motivech andělů a svatých.

Za svůj úspěch vděčí tomu, že je skutečně velice jednoduchá, a tak si na své přijdou i ti, kteří si o sobě myslí, že nemají žádné výtvarné nadání či dostatečně šikovné ruce. A zaručeně ji zvládnou i děti.  Základní myšlenkou je ozdobit různé předměty tak, aby působily jako by byly vyrobené z porcelánu nebo jako ručně malované. Tento efekt je završen tím, že lepený motiv je několikrát přetřen lepidlem a lakem, takže ve výsledku vznikne nádherný lesklý a hladký povrch, který zakryje všechny nerovnosti.

Co budete potřebovat:

  • obyčejný hliněný květináč
  • vodou ředitelnou barvu
  • papírový ubrousek s květinovými vzory
  • univerzální lepidlo
  • vlhký hadřík
  • lak ve spreji

Jak budete postupovat:

Květináč natřete barvou, která se nám líbí a která bude ladit s motivem na ubrousku. V podkladovém nátěru můžete použít třeba i barvy dvě. Z papírového ubrousku odstraňte spodní vrstvy, vždy se pracuje jen s tou nejsvrchnější, potištěnou. Vyberte vzor a opatrně a velice pečlivě ho „obtrhejte“, díky čemuž po přilepení vyjdou jeho okraje do ztracena. Ty pak nalepte lepidlem na květináč. Lepidlo nanášejte zásadně na podklad, nikdy na ubrousek, protože by se potrhal!

Motiv si z ubrousku opatrně vytrhejte
Motiv si z ubrousku opatrně vytrhejte (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Lehkým ťupkováním pomocí navlhčeného hadříku přitlačte, aby ubrousek lépe přilnul k podkladu. Nechte zaschnout.

Přilepte na květináč
Přilepte na květináč (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Potom přetřete ještě jednou lepidlem a opět nechte dobře zaschnout. Na samý závěr přestříkejte bezbarvým lakem ve spreji.

Přilepte na květináč
Přilepte na květináč (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ubrousková technika se dá použít na nejrůznější podklady a materiály - keramiku, dřevo, papír, kámen, plast, terakotu, kov či textil.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Na závěr přelakujte bezbarvým lakem
Na závěr přelakujte bezbarvým lakem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 12. 8. 2022, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška