reklama

Jak si udělat veselý květináč aneb takřka pohádkové zázraky s ubrouskem

Vykouzlit z obyčejného hliněného kořenáče krásný ozdobný květináč jako malovaný, to nedokáže nikdo jiný než Láďa Hruška! Ba ne, vy to dokážete také, a stačí k tomu jen několik málo pomůcek a držet se Láďových instrukcí…

Zdobení květináče budeme tentokráte provádět pomocí velice oblíbené výtvarné techniky zvané ubrousková technika či jen ubrouskování. Její název vychází z francouzského decoupage, což v překladu znamená „rozstřihávat, rozřezávat“. Počátky této techniky se datují do 17. století, obzvlášť oblíbená byla v době viktoriánské, která si libovala v ornamentech, květinových vzorech či motivech andělů a svatých. Za svůj úspěch vděčí tomu, že je skutečně velice jednoduchá, a tak si na své přijdou i ti, kteří si o sobě myslí, že nemají žádné výtvarné nadání či dostatečně šikovné ruce. A zaručeně ji zvládnou i děti.  Základní myšlenkou je ozdobit různé předměty tak, aby působily jako by byly vyrobené z porcelánu nebo jako ručně malované. Tento efekt je završen tím, že lepený motiv je několikrát přetřen lepidlem a lakem, takže ve výsledku vznikne nádherný lesklý a hladký povrch, který zakryje všechny nerovnosti.

Co budete potřebovat

  • obyčejný hliněný květináč
  • vodou ředitelnou barvu
  • papírový ubrousek s květinovými vzory
  • univerzální lepidlo
  • vlhký hadřík
  • lak ve spreji

Jak budete postupovat

1. krok

Květináč natřete barvou, která se nám líbí a která bude ladit s motivem na ubrousku. V podkladovém nátěru můžete použít třeba i barvy dvě. Z papírového ubrousku odstraňte spodní vrstvy, vždy se pracuje jen s tou nejsvrchnější, potištěnou. Vyberte vzor a opatrně a velice pečlivě ho „obtrhejte“, díky čemuž po přilepení vyjdou jeho okraje do ztracena. Ty pak nalepte lepidlem na květináč. Lepidlo nanášejte zásadně na podklad, nikdy na ubrousek, protože by se potrhal!

Jak si udělat květináč jako malovaný aneb zázraky s ubrouskem 1
Jak si udělat květináč jako malovaný aneb zázraky s ubrouskem 1 (Zdroj: FTV Prima)

2. krok

Lehkým ťupkováním pomocí navlhčeného hadříku přitlačte, aby ubrousek lépe přilnul k podkladu. Nechte zaschnout.

Jak si udělat květináč jako malovaný aneb zázraky s ubrouskem 2
Jak si udělat květináč jako malovaný aneb zázraky s ubrouskem 2 (Zdroj: FTV Prima)

3. krok

Potom přetřete ještě jednou lepidlem a opět nechte dobře zaschnout. Na samý závěr přestříkejte bezbarvým lakem ve spreji.

Jak si udělat květináč jako malovaný aneb zázraky s ubrouskem 3
Jak si udělat květináč jako malovaný aneb zázraky s ubrouskem 3 (Zdroj: FTV Prima)

Ubrousková technika se dá použít na nejrůznější podklady a materiály - keramiku, dřevo, papír, kámen, plast, terakotu, kov či textil.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Láďa Hruška , Profil autora: Láďa Hruška