I během teplé části roku můžete ušetřit za energie a navíc svému domovu zajistíte v řadě případů „ozdravnou“ kúru. Jsou to drobnosti, které ale za to stojí. Pokud vaříte, myjete se, uklízíte, vždy máte prostor pro úspory.
Pravidelně odmrazujte
Už jen třímilimetrová vrstva námrazy zvyšuje náklady na elektřinu až o 75 procent. O to víc to platí v létě, kdy většina lidí zmrazuje například ovocné dřeně či další tekutiny. Nádoby s tekutinami ale odpařováním tvorbu námrazy ještě víc podporují.
Využívejte zbytkové teplo při pečení
Když pečete, troubu vypněte deset minut před tím, než z ní jídlo vyndáte. Dopeče ho, i když bude postupně chladnout. Pokud má vaše trouba samočistící program, zapněte ho, dokud je ještě teplá. A máte-li mikrovlnku, místo trouby jídlo ohřívejte v ní nebo grilujte, v domě tak bude chladněji.
Žaluzie nahradí klimatizaci
Aby bylo v létě doma příjemně, není úplně nutná klimatizace. Vstupu tepla do místnosti často zabráníte i venkovními žaluziemi, pomoci mohou i vnitřní nebo meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety. Dalším řešením proti přehřívání interiéru jsou pak okenní odrazové fólie, které stačí nalepit přímo na vnější stranu okna. Pokud už klimatizaci máte, například v práci, naučte se ji správně ovládat a pravidelně čistit, jinak se v ní usazují nečistoty a bakterie, které pak mohou nadělat víc škody než užitku. Základním pravidlem při jejím užívání je mít zavřená okna. Vhodná teplota je 24 stupňů, plus/mínus dva stupně, a od venkovní teploty by se teplota v domě měla lišit maximálně o 7 stupňů. Snaha o větší teplotní rozdíl zbytečně zvyšuje spotřebu energie i riziko nastydnutí.
Neperte poloprázdnou pračku
Sušička prádla sice ušetří trochu času, jedná se ale o energeticky velmi náročný spotřebič. V létě můžete využít sluníčko (samozřejmě platí i pro ty z vás, kteří sušičku nemáte) a pověsit prádlo na balkon nebo zahradu. V tom případě nebudete potřebovat aviváž, prádlo bude provoněné, vybělené i dezinfikované. A suché během chvilky. A když už jsme u prádla, neperte poloprázdnou pračku, snažte se ji naplnit. Praní na devadesát stupňů má pak vyšší spotřebu energie než teplota praní „na šedesát“. Snažte se vyhnout předpírání, většinou to není nutné. Ušetřit můžete i správnou volbou pracího prášku. Prádlo pak stačí prát na nižší teplotu. Tím ušetříte energii nutnou k ohřevu vody.
Spíše se sprchujte
Pokud si napustíte vanu, spotřebujete až 200 litrů vody. Během sprchování spotřebujete 30 až 50 litrů. A s úspornou hlavicí ušetříte ještě víc. Spotřeba se vám sníží na 6 až 8 litrů za sprchu.
Nachytejte si dešťovku
Ušetřit můžete i na splachování nebo zalévání zahrádky. Stačí si třeba do barelu nachytat dešťovou vodu, která je dokonce lepší než voda pitná, která obsahuje chlór. Pro své blahodárné účinky si dešťovkou polévaly vlasy už naše babičky. Dešťová voda se doporučuje k použití při praní prádla, protože je měkká a rozpouští lépe prací prášek. Navíc se pak v pračce neusazuje ani tolik vodního kamene. Vyřešit přívod dešťové vody k pračce je ovšem trochu stavebně náročnější proces, při občasném praní v ruce dešťovku ale můžete zkusit hned...
Publikováno: 12. 5. 2017, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková