Adventní kalendář je u nás většinou prezentovaný jako kartonová čokoládová bonboniéra s obrázky zimních a vánočních motivů, Santa Clausů, sobů, vánočních stromečků a sněhuláků. Komerčně se pak nejrůznější výrobci cukrovinek předhánějí ve výrobě netradičních adventních kalendářů a cena vesele stoupá. My si ale můžeme vyrobit adventní kalendář pro svoje děti sami.
Adventní kalendář
Adventní kalendáře jsou už nedílnou součástí předvánočního času. Když pomineme komerčně vyráběné a zhusta jednolité kalendáře s papírovým obalem a plastovou vsadkou, v níž jsou malé kousky čokolády, předhánějí se výrobci cukrovinek v tom, jak honosnější adventní kalendář zákazníkům ještě nabídnou. A přitom cena takového výrobku je mnohonásobně větší, než na co by přišel samotný obsah kalendáře. Proč ale utrácet, když s trochou šikovnosti můžeme adventní kalendář dětem a nebo s dětmi vyrobit doma? Nabízíme vám několik jednoduchých návodů, jak si adventní kalendář připravit.
1. Botičky
Nejsem vůbec zastáncem santaclausovské tradice, která se pomalu vkrádá do našich krásných a klasických vánočních zvyků, ale nápad s červenými papučkami nebo chcete-li botičkami, mě zaujal.
Tento nápad je pro šikovné švadlenky:
Budete potřebovat červenou a bílou látku, ideální bude dekorativní látková plsť. Z červené plsti vystříháte 2x24 tvarů botiček. Z bílé pak 24 širokých pásků. Botičky sešijete k sobě tak, že vždy sešíváte dva dílky k sobě. Nezapomeňte nechat nahoře volný otvor, kam budete vkládat sladké překvapení. Pak botičku obraťte naruby, abyste schovali šev. Botičku olemujte bílým páskem a opět sešijete. V případě, že neovládáte jehlu a nit, můžete použít tavnou pistoli a části botiček k sobě přilepit. Botičky pak ozdobte číslem od 1 do 24 a dovnitř vložte sladkost nebo malý dáreček. Botičky pak rozvěste na dlouhou šňůru pomocí kolíčků na prádlo.
2. Papírové ruličky ala adventní domeček
Na tento adventní kalendář je potřeba si schovat několik ruliček od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Ruličky nastříhejte na 24 koleček. Pak je pomocí tavné pistole slepte k sobě ve tvaru obdélníku. Zadní strany pak opatřete kolečkem z kartonu (lze kolečka nalepit i na velkou čtvrtku). Ze zbytku kartonu vystřihnete dva pásky, které budou představovat střechu a tavnou pistolí nalepte na jednu z kratších stran adventního domečku. Do každého kolečka vložte sladkost a zakryjte papírovým kolečkem (hodí se třeba balící papír) s číslicí od 1 do 24.
3. Tajemné obálky
Tato výroba vám zabere minimum času a stihnete takový kalendář vyrobit i večer 31. listopadu. Sežeňte si 24 stejně velkých papírových sáčků nebo poštovních obálek. Na lícové straně na ně nalepte samolepku s číslicí nebo jí barevným fixem namalujte. Do obálek vložte sladkost nebo dáreček a obálky si sáčky uzavřete kancelářskou sponkou. Vložte je do krabice od bot, kterou můžete polepit balícím papírem s vánočními motivy.
4. Pytlíčky
Ani tento adventní kalendář vám nezabere moc času. Hotové režné pytlíčky se dají objednat na e-shopu nebo koupit v květinářstvích a dárkových obchodech. Tím vám odpadne spousta práce s jejich zhotovením. Pytlíčky pouze naplníte dobrotami a zavěsíte na provázek. Nezapomeňte pytlíčky opatřit čísly.
5. Adventní kalendář na větvi
Na procházce v lese mnohokrát najdeme zajímavě tvarované větve. Jednu takovou vhodnou si přineseme domů a očistíme jí od špíny a vyklepeme "brouky". Na větev pak navážeme několik různě dlouhých provázků a na provázky navěsíme papírová psaníčka se sladkostí uvnitř. Psaníčka musí být označena číslicemi od 1 do 24. Větev zavěsíme na zeď tak, aby na ní dosáhly i menší děti.
6. Perníčkový kalendář
Tento kalendář vyžaduje trochu zručnosti. Připravte si perníkové těsto podle některého z oblíbených receptů. Těsto rozválejte a formičkou z něj vykrájejte 24 tvarů - nemusí to být čtverečky, ale vlastně jakýkoliv, který máte rádi (hvězdičky, měsíčky, podkovičky, kolečka). Na pečícím papíru upečte, těsně před koncem pečení potřete rozmíchaným vajíčkem s vodou, aby se perníčky leskly. Když vychladnou, ozdobte je ušlehanou bílkovou polevou podle vlastní fantazie, připojte na každý kousek číslici do 1 do 24 a perníčky můžete vyskládat na podnos. Případně do nich před pečením udělejte dírku, do které pak navléknete barevnou stuhu a perníčky zavěste třeba na ramínko. Perníčky jsou pak sladkostí samy o sobě a není potřeba k nim niž nic dalšího přidávat.
Publikováno: 1. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová