reklama

Rozkvetlé cibuloviny v parku Keukenhof: Jarní zahradnický výlet

Jeden z nejkrásnějších rozkvetlých parků světa najdete na okraji nevelkého holandského městečka Lisse. Každoročně sem proudí davy milovníků cibulovin, aby se nadýchaly omamné vůně hyacintů a potěšily své oči miliony tulipánů, modřenců, narcisů…

Park Keukenhof najdete v Holandsku, asi 40 km jihozápadně od hlavního města Amsterdam, u města Lisse a jeho návštěva určitě stojí i za tu dlouhou cestu, která vás čeká.

Kam na jarní zahradnický výlet 2
Kam na jarní zahradnický výlet 2 (Zdroj: keukenhof.nl)
  • Park není pro veřejnost otevřený po celý rok, přístupný je pouze na jaře, letos je to od 22. března do 13. května.
  • Množství cibulek, zasazených na ploše parku je opravdu úctyhodné. Celkem se v parku Keukenhof vysazuje okolo 7 milionů cibulek. Rozkvétá tu asi 1600 různých druhů a odrůd cibulovin. Nejpočetnější zastoupení mají samozřejmě tulipány, těch tu bývá vysazených kolem 4,5 milionů. Zbytek tvoří přes 2 miliony kusů dalších cibulovin, jako jsou například narcisy, hyacinty, ladoňky či modřence.
  • Většinu květin můžete obdivovat na záhonech pod širým nebem, ale spoustu dalších najdete i v rozlehlém skleníku.
  • Inspiraci tu najdou i floristé a milovníci květinových vazeb a aranžmá.
  • Správa parku tvrdí, že v období od konce března až do poloviny května patří tento park k nejfotografovanějším turistickým cílům vůbec. Vzhledem k tomu, že sem přijíždí kolem 80 tisíc návštěvníků každý týden, bude to nejspíš pravda.
  • Zajímavostí je, že všechny cibuloviny se vysazují ručně, a to obvykle do tří vrstev. Je to proto, aby květiny nakvétaly postupně a aby park byl turisticky atraktivní po celou dobu otevření. Jednotlivé záhony se vysazují každý podzim znovu a znovu, aby následující jaro nabídlo návštěvníkům parku zcela nové výsadby a jiné kombinace odrůd. Proto se sem mnozí návštěvníci rádi vrací. Pro milovníky květin je návštěva parku výtečným zdrojem inspirací i nápadů, ale také nezapomenutelným zážitkem na celý život.
  • V parku si přijdou na své i děti, je tu malý zoo koutek i parádní prolézačky a houpačky.
Kam na jarní zahradnický výlet 3
Kam na jarní zahradnický výlet 3 (Zdroj: keukenhof.nl)

Prima tip na cestu

Do Keukenhofu můžete vyrazit autem, z Prahy vás čeká cesta dlouhá asi 900 km. Mnohem rychlejší je pak cesta letadlem. Přímo z amsterdamského letiště Schiphol až k parku jezdí v sezoně pravidelný linkový autobus. Více informací najdete na www.keukenhof.nl

Publikováno: 23. 3. 2018, Autor: