reklama

Co dokáže klimatizace: V létě ochladí, v zimě ohřeje

Klimatizace se stává běžným vybavením především v nově stavěných bytech, rodinných domech a vilách. Vzhledem k celoročním různorodým funkcím se o zbytečný přepych určitě nejedná.

  • Moderní klimatizace chladí vzduch, topí, odvlhčuje a filtruje vzduch. Topení je dodatečnou funkcí, která je využitelná hlavně na jaře a na podzim. Teplota se nastavuje přímo na jednotce, nebo pohodlněji na dálkovém ovladači.
  • Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o chladící jednotku velice podobnou například chladící jednotce běžné lednice, jenže v poněkud větším a výkonnějším měřítku. Často se o klimatizaci říká, že ochlazuje vzduch, což ale není pravda. Funguje totiž jako tepelné čerpadlo, které odčerpává teplý vzduch z místnosti a vyfukuje ho do venkovních prostorů. V místnosti pak vzniká daleko nižší teplota než v neklimatizovaném okolí, a proto může na někoho působit jako prostředek k ochlazení vzduchu.
  • Moderní klimatizační jednotky pak umí vzduch nejen chladit, ale také ohřívat. Primárně požadovaná funkce chlazení je v dnešních klimatizačních jednotkách běžně doplňována o možnost teplovzdušného topení, filtrace, ionizace nebo vysoušení vzduchu.
  • Jedním z nejvíce rozšířených typů klimatizace je split. Dá se použít jak ve stávající, tak i v nově budované bytové jednotce. Je vhodný tehdy, chcete-li například klimatizovat jednu nebo několik navzájem polohově vzdálených místností. Jedná se vlastně o dvě jednotky, o venkovní (kompresor) a vnitřní (výparník). Jsou vzájemně propojeny potrubím, ve kterém proudí chladící médium.
  • Máte-li v úmyslu klimatizovat všechny místnosti, bude nejlepší volbou centrální zařízení, které umožňuje napojení několika vnitřních jednotek na jednu venkovní jednotku. V tom případě vyžaduje venkovní jednotka více prostoru a je také více hlučná.
  • Klimatizační jednotka může být nástěnná, parapetní, či stropní, která je umístěna v podhledu.
  • Mobilní klimatizace nepotřebují instalaci ani speciální montáž. Většinou se převážejí na kolečkách a jsou poměrně lehké, mají snadnou údržbu a rychlou obsluhu. Finančně jsou poměrně nenáročné. Náplň je ekologické chladivo, které se nedoplňuje. Do vnějšího prostoru je odváděn pouze vzduch a to pomocí flexibilní hadice. Na mobilní klimatizaci je umístěn omyvatelný filtr, který zachycuje prachové částice.  

Prima tipy

Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 5 (maximálně 8) °C, jinak hrozí nachlazení, či další zdravotní komplikace. Doporučená hodnota relativní vlhkosti v místnosti je od 45 až do 60 procent. Pokud je nižší, mohou nastat dýchací potíže, v opačném případě se mohou začít tvořit plísně.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran