reklama

Co dokáže klimatizace: V létě ochladí, v zimě ohřeje

Klimatizace se stává běžným vybavením především v nově stavěných bytech, rodinných domech a vilách. Vzhledem k celoročním různorodým funkcím se o zbytečný přepych určitě nejedná.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klimatizace přispívá k teplotní pohodě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní klimatizace chladí vzduch, topí, odvlhčuje a filtruje vzduch. Topení je dodatečnou funkcí, která je využitelná hlavně na jaře a na podzim. Teplota se nastavuje přímo na jednotce, nebo pohodlněji na dálkovém ovladači.

Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o chladící jednotku velice podobnou například chladící jednotce běžné lednice, jenže v poněkud větším a výkonnějším měřítku. Často se o klimatizaci říká, že ochlazuje vzduch, což ale není pravda. Funguje totiž jako tepelné čerpadlo, které odčerpává teplý vzduch z místnosti a vyfukuje ho do venkovních prostorů. V místnosti pak vzniká daleko nižší teplota než v neklimatizovaném okolí, a proto může na někoho působit jako prostředek k ochlazení vzduchu.

Moderní klimatizační jednotky pak umí vzduch nejen chladit, ale také ohřívat. Primárně požadovaná funkce chlazení je v dnešních klimatizačních jednotkách běžně doplňována o možnost teplovzdušného topení, filtrace, ionizace nebo vysoušení vzduchu.

Ovládání klimatizace je snadné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ovládání klimatizace je snadné

Jedním z nejvíce rozšířených typů klimatizace je split. Dá se použít jak ve stávající, tak i v nově budované bytové jednotce. Je vhodný tehdy, chcete-li například klimatizovat jednu nebo několik navzájem polohově vzdálených místností. Jedná se vlastně o dvě jednotky, o venkovní (kompresor) a vnitřní (výparník). Jsou vzájemně propojeny potrubím, ve kterém proudí chladící médium.

Máte-li v úmyslu klimatizovat všechny místnosti, bude nejlepší volbou centrální zařízení, které umožňuje napojení několika vnitřních jednotek na jednu venkovní jednotku. V tom případě vyžaduje venkovní jednotka více prostoru a je také více hlučná. Klimatizační jednotka může být nástěnná, parapetní, či stropní, která je umístěna v podhledu.

Mobilní klimatizace nepotřebují instalaci ani speciální montáž. Většinou se převážejí na kolečkách a jsou poměrně lehké, mají snadnou údržbu a rychlou obsluhu. Finančně jsou poměrně nenáročné. Náplň je ekologické chladivo, které se nedoplňuje. Do vnějšího prostoru je odváděn pouze vzduch a to pomocí flexibilní hadice. Na mobilní klimatizaci je umístěn omyvatelný filtr, který zachycuje prachové částice.

Někdy zcela postačí malá mobilní jednotka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy zcela postačí malá mobilní jednotka

Tip:

Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 5 (maximálně 8) °C, jinak hrozí nachlazení, či další zdravotní komplikace. Doporučená hodnota relativní vlhkosti v místnosti je od 45 až do 60 %. Pokud je nižší, mohou nastat dýchací potíže, v opačném případě se mohou začít tvořit plísně.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 11. 3. 2023, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.