reklama

Šetříme vodou v kuchyni i koupelně

V našich zeměpisných šířkách proudí voda do domácností neomezeně vodovodními kohoutky a málokdo z nás se tak zamyslí nad tím, jestli vodní zdroje využíváme na maximum. Pokud se budete držet našich rad, ušetříme společně nejen přírodu, ale poznáme to i na své peněžence.

i (Zdroj: pixabay.com)
Na šetření vodou není potřeba žádného velkého úsilí (Zdroj: pixabay.com)

Úspornými opatřeními ušetříte i více než 35 % spotřeby vody v domácnosti. Průměrná čtyřčlenná domácnost, která spotřebuje 170 litrů denně na osobu, tak ročně ušetří přes 86 tisíc litrů vody, což je 238 litrů vody denně na celou domácnost a necelých 60 litrů na člověka.

Šetření vodou v koupelně

Na osobní hygienu připadá kolem 75 % denní spotřeby vody v domácnosti. Při sprchování spotřebujete o třetinu méně vody než při koupání ve vaně, na které připadne až 150 l. Dávejte si ale pozor i na to, jak dlouho se sprchujete. Zkrácením doby sprchování o každou minutu ušetříte více než 560 l vody měsíčně. Pomohou také speciální úsporné sprchové hlavice.

Při čištění zubů nebo holení vždy zavírejte kohoutek, kterým jinak bez užitku vypustíte 10 l vody za minutu. Na vypláchnutí úst po čištění zubů přitom můžete použít kelímek, který má objem maximálně čtvrt litru. Pokud si vezmete toto jednoduché pravidlo za své, měsíčně ušetříte 100 až 500 l vody.

Kontrolujte těsnění vodovodních kohoutků. Jedním kapajícím kohoutkem může utéct měsíčně i více než 1000 l vody. Dbejte také na pečlivé utahování kohoutků. Spotřebu vody ovlivňuje také typ použité kartuše v baterii, vyplatí se pořídit si perlátory. Perlátor snižuje spotřebu vody až o 40 % při zachování tlaku. Na vašich účtech za vodu by to mělo být výrazně znát.

Šetříme vodou, nebo někdy teče zbytečně?
i (Zdroj: pixabay.com)
Šetříme vodou, nebo někdy teče zbytečně?

Šetříme vodou: toaleta

Vodou je potřeba šetřit i na toaletě, zvláště uvědomíme-li si, že splachujeme pitnou vodou. Průběžně kontrolujte, jestli toaleta neprotéká. Pokud ano, problém řešte okamžitě. Protékající toaletou spotřebujete měsíčně až 3500 l vody navíc. Investujte do moderního systému splachování. Starší systémy splachují do kanalizace 9–12 l vody, zatímco u novějších je to 6 l na velké spláchnutí a 3 l na malé.

V zásadě se dnes využívají na toaletách dva systémy splachování. U systému start-stop se spotřeba řídí úsudkem uživatele: stlačení tlačítka aktivuje splachování a opětovné stlačení splachování zastaví. U Dual flush je tlačítko ventilu dvojité, menší a větší. Spotřeba vody je standardně 3 l na malé spláchnutí a 6 l na velké spláchnutí

Kuchyně

V kuchyni otáčíme kohoutkem doslova každou chvilku. Přestože každý ví, že mýt nádobí pod tekoucí vodou je neekonomické, v řadě českých domácností tento zvyk stále přetrvává. Spotřebujete tak ale až třikrát více vody než při mytí nádobí ve dřezu a až sedmkrát více než při mytí v myčce. Pokud myčku nevlastníte, napusťte při mytí nádobí vodu do dřezu, umyjte ho a až nakonec opláchněte pod tekoucí vodou. Velmi jednoduše a efektivně nádobí omyjete pomocí kuchyňské sprchy.

Šetřete nádobím, jedna sklenice na vodu vám na den stačí. V kuchyních využívejte především pákové baterie, pro jejich snadné a rychlé ovládání jednou rukou. V lednici mějte vždy zásobu chlazené vody v PET lAhvi. Odpouštěním vody pokaždé, když si napouštíte vodu k pití do sklenice tak, aby byla dostatečně studená, zbytečně plýtváte. K rozmrazování potravin nepoužívejte tekoucí vodu.

Kapka za kapkou...
i (Zdroj: pixabay.com)
Kapka za kapkou...

Prádelna

Zvažte výměnu starých domácích spotřebičů za nové. Moderní pračky jsou daleko energeticky efektivnější a mají spotřebu vody nižší až o 50 %. Pračku zapínejte pouze tehdy, je-li již úplně plná. U nejmodernějších praček si sama elektronika určí množství potřebné vody podle savosti prádla.

Zdroj informací: vodavdome.cz

Publikováno: 8. 2. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce