reklama

Jak zkrotit účty za teplo: Ovšem i šetřit se musí s mírou

Sníh, zima a mráz jsou už sice za námi, ale rok uběhne jako voda a zcela určitě se budete opět zabývat spotřebou tepla a úsporou energií. Udělejte si náskok, abyste za pár měsíců byli připraveni.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poradíme vám, jak ušetřit za topení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Průměrná domácnost u nás za rok spotřebuje pro vytápění a ohřev vody okolo 40 GJ tepla. Pro bilanci ročních nákladů na vytápění je důležité kolik teplo stojí, ale i to, kolik tepla spotřebujete, jak dokážete s teplem hospodařit.

Určitě jste se postarali o to, aby veškerá teplovodní vedení mimo byt byla obložena tepelnou izolací. Vyregulování topného systému a termoregulační ventily na radiátorech by také měly být samozřejmostí.

Ušetřit se dá i výměnou starých oken za nová s lepšími izolačními vlastnostmi. Okna můžete ještě dovybavit vnitřními žaluziemi. Zvláště ve výše položených oblastech mohou snížit spotřebu tepla i okenice.

Důležité je efektivně větrat. V zimě je třeba otevřít celé okno na krátkou dobu. Během několika minut se rychle vymění vzduch, ale neprochladnou stěny. Jejich ohřátí si totiž vyžádá mnohonásobně více energie. Přijatelná tepelná pohoda v místnosti se pohybuje kolem 21 °C.

Radiátor bývá zpravidla umístěn pod oknem. Chybou je jeho zakrývání nebo nevhodné obložení nábytkem. Kolem radiátoru je nutný prostor pro cirkulaci tepla do místnosti. Vhodné je umístit za radiátor jednoduchou teploodraznou desku či fólii.

V úvahu připadá také zasklení balkonů. Nejenže zvětšíte „obytný prostor", ale vytváříte tak další vzduchovou kapsu, díky které se venkovní stěny méně ochlazují.

Efektivní je i zasklení balkonů a pravidelné větrání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Efektivní je i zasklení balkonů a pravidelné větrání

Je-li vám zima, přestože teplota v místnosti je jako jindy, raději se tepleji oblečte. Každý stupeň teploty navíc zvyšuje náklady na vytápění o 5 %. Opouštíte-li byt jen na pár hodin, nesnižujeme teplotu vytápění pod 18 °C. Při návratu si rychlé ohřátí především vychladlých stěn může vyžádat i více energie než kolik jste ušetřili útlumem vytápění přes den.

I u teplé vody dosáhnete úspor dodržováním několika pravidel. Čistit si zuby nebo mýt nádobí pod tekoucí teplou vodou se na celkové spotřebě tepla jistě odrazí. Ale v hygieně se nemusíte omezovat. Každodenní sprcha vydá za jednu celotýdenní vydatnou koupel.

Nenechte peníze vytékat do odpadu, k hygieně vám bude stačit rychlá sprcha
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nenechte peníze vytékat do odpadu, k hygieně vám bude stačit rychlá sprcha

Ale šetřit se musí s mírou. Základní spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody ve tří až čtyřčlenné domácnosti například v klasickém zatepleném panelovém domě by neměla klesnout pod 30 GJ za rok. Jinak nemůžete dodržovat základní hygienu a v bytě hrozí vznik a šíření plísní a další znehodnocení bydlení. To neplatí o pasivních a nízkoenergetických domech.

Když s teplem nebudete plýtvat, můžete účty zkrotit na únosnou mez. I tak budou hrát výdaje za energii v rodinném rozpočtu vždy důležitou roli – energie se na peněžních vydáních domácností podílí průměrně asi z jedné desetiny.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 2. 2. 2024, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.