reklama

Kozy jsou chytré, zvědavé, mlsné a každá je osobnost: Kozí plemena

Koza domácí je nenáročný a skromný přežvýkavec, kterému se nejvíce daří na pastvě, protože většinu svého času tráví vyhledáváním a příjmem potravy. V jídle je ale velice vybíravá a žere jenom to, co jí chutná. Kozy všech plemen jsou chytré, zvědavé, mlsné, ale především každá je výrazná osobnost.

Koza domácí (Capra aegagrus hircus) je menší domestikovaný přežvýkavec, patřící mezi nejstarší užitková zvířata, člověk ji chová bezmála 10 tisíc let. Kozy mají schopnost rozlišovat mezi hořkou, slanou, sladkou a kyselou chutí. Jsou mlsné a žerou jen to, co jim chutná. Přežvykování probíhá většinou v polobdělém stavu. Délka přežvykování se odvíjí od druhu krmiva, záleží také na klidu ve stádě, protože kozy jsou velmi zvědavá zvířata, která z přežvykování vyruší každý i sebemenší podnět. Na světě existuje minimálně 200, možná však i více než 300 kozích plemen, která jsou chována pro maso, mléko, kůži a vlnu. 

Kozy: dojná plemena

Největší skupinou kozích plemen v EU je dojná. Na ostatních kontinentech se také chovají, ale ne v takové míře. Mezi hlavní dojná plemena patří například koza sánská, koza toggenburská, koza kamziční, koza německá strakatá ušlechtilá, koza bílá krátkostrstá, koza hnědá krátkosrstá, francouzská alpská, koza maltézská, koza anglonúbijská a další.

Koza bílá krátkosrstá

Hlavní uznané kozí plemeno s mléčnou užitkovostí v České republice. Kozy jsou odolné, vysoce plodné, minimální dojivost na druhé a další laktaci je 750 kg mléka (2,5 kg za den) o tučnosti 3%. Patří mezi česká domácí plemena. Hmotnost kozlů dosahuje 70 až 90 kg, koz 50 až 70 kg. Výška v kohoutku kozlů je 75 až 85 cm, koz 70 až 80 cm. Zbarvení je bílé, srst krátká a bez výskytu pigmentu

Koza hnědá krátkosrstá

Patří rovněž mezi naše domácí plemena. Nejvíce chovů je v pohraničních oblastech, jejichž podmínkám je dobře přizpůsobeno. Kozy tohoto plemene jsou menší, výška v kohoutku kozlů dosahuje 70 až 80 cm, koz 65 až 75 cm. Hmotnost kozlů je 60 až 80 kg, koz 45 až 50 kg. Zbarvení je hnědé s různými odstíny. Mulec je černý, uši hnědé s černým lemem, vnitřní strana uší je černá. Po délce hřbetu se táhne černý ohraničený pruh, který začíná trojúhelníkem za ušima a končí na kořeni ocasu. Minimální dojivost na druhé a další laktaci je 650 kg mléka (2,2 kg za den) o tučnosti 3%.

Na světě existuje minimálně 200, možná však i více než 300 kozích plemen
i (Zdroj: archiv Kozí farmy z Držkovic u Litoměřic)
Na světě existuje minimálně 200, možná však i více než 300 kozích plemen

Kozy: masná plemena

Další skupinou jsou masná plemena. U nás byla dosud téměř neznámá, ale v poslední době se o ně chovatelé také začínají zajímat. Mezi hlavní masná plemena patří například koza búrská, nera verzasca, walliserská černokrká, koza sahelská, koza kamerunská zakrslá a další.

Publikováno: 22. 3. 2018, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.