reklama

Jak správně namontovat kliku? Stačí k tomu pár kroků!

I když jste šikovný kutil, před montáží si raději pozorně přečtěte návod. Obsahuje spoustu užitečných informací, které vás v první chvíli možná ani nenapadne řešit. Například velikost vrtáku - některé typy klik potřebují vrták v průměru 6 mm a jiné 8 mm.

I když jste šikovný kutil, před montáží si raději pozorně přečtěte návod. Obsahuje spoustu užitečných informací, které vás v první chvíli možná ani nenapadne řešit. Například velikost vrtáku - některé typy klik potřebují vrták v průměru 6 mm a jiné 8 mm. 

Co při montáži kliky potřebujete

  • balení kování
  • montážní šablonu
  • AKU vrtačku
  • šroubovák
  • imbus nebo šroubovák-červák

Jak při montáži kliky postupovat

1. krok: přiložení montážní šablony

Montážní šablonu (je možné si půjčit na www.kliky-mt.cz ) přiložte na jednu stranu dveří k předvrtaným otvorům v místě zámku, které jsou připraveny již od výrobce dveří. V prostřední části zámku pomocí AKU vrtačky vyvrtejte dva otvory. Další dva vyvrtejte podle typu zámku, který jste si zvolili. A to buď dozický, WC kličku nebo pro FABku. Montážní šablona díky svým uchytům v zámku pevně drží a vy tak můžete v klidu vrtat.

Přiložení montážní šablony k zámku dveří; vrtání otvorů
Přiložení montážní šablony k zámku dveří; vrtání otvorů (Zdroj: archiv M&T)

2. krok: vrtejte jen do poloviny dveří

Z každé strany vrtejte pouze do poloviny dveří. Nikoliv na jeden zátah celé dveře! Pokud byste vše vyvrtali pouze z jedné strany, může se stát, že uhnete z roviny o 1 mm a klika by již nešla správně usadit. Správný postup je tedy ten, že jakmile máte jednu stranu vyvrtanou, vezmete šablonu a přiložíte na druhou stranu dveří, kde postupujete stejným způsobem. 

Z každé strany vrtejte pouze do poloviny dveří
Z každé strany vrtejte pouze do poloviny dveří (Zdroj: archiv M&T)

3. krok: použijte fixační gel

Z balení si vytáhněte vnitřní plastové rozety a fixační gel. Do dvou vystouplých trnů na vnitřní plastové rozetě kápněte po jedné kapce fixačního gelu, který zajistí, aby šrouby dobře držely a zpevnily se. Fixační gel schne asi hodinu, tak se nemusíte bát, že by rychle zatvrdl.

Kápnutí fixačního gelu do vystouplých trnů; umístění vnitřních rozet do vyvrtaných děr
Kápnutí fixačního gelu do vystouplých trnů; umístění vnitřních rozet do vyvrtaných děr (Zdroj: archiv M&T)

4. krok: do předvrtaných otvorů umístěte rozety

Rada, kam která rozeta patří je na ní jasně uvedena. Pokud má na sobě písmeno R a šipku směřující směrem dolů, znamená to, že i klika bude směřovat doprava. V případě, že to zaměníte, klika nepůjde směrem dolů, ale směrem nahoru.Jakmile máte vnitřní rozety s trny připraveny, umístěte je do předvrtaných otvorů. Z druhé strany k nim přidejte další dvě plastové rozety, které jsou již bez trnů. Po jejich usazení vždy ručně a pouze z jedné strany dveří přišroubujte dva hlavní šrouby do dírek vpravo a vlevo. Pro pevnější fixaci rozety se používají kratší šroubky a to nahoře a dole.

Směr pohybu kliky; přišroubání hlavních a vedlejší šroubů
Směr pohybu kliky; přišroubání hlavních a vedlejší šroubů (Zdroj: archiv M&T)

6. krok: fixační gel použijte i na kliku

Fixační gel, který jste použili pro vnitřní rozety použijte i u samotné kliky. Jednu kapku kápněte do prostor pro tzv. červíka. Jedná se o otvor ve vrchní straně kliky a rozety.

Kápnutí fixační gelu do prostoru pro červíka; utažení červíků
Kápnutí fixační gelu do prostoru pro červíka; utažení červíků (Zdroj: archiv M&T)

7. krok: nakonec utáhněte červíky

Následně kliku i rozetu umístěte na vnitřní rozety a ještě utáhněte (a to pořádně, i silou) červíky pomocí imbusu nebo šroubováku, tzv. červáka. A máte hotovo!

Umístění kliky na vnitřní rozety; utažení červíků za pomoci imbusu
Umístění kliky na vnitřní rozety; utažení červíků za pomoci imbusu (Zdroj: archiv M&T)

Co dělat, když je klika svěšená?

Jestliže je vaše klika svěšená, tak se nejspíše jedná o špatné utažení červíků. Druhou možností jsou i zbytky pilin v zámku. Tento případ nastává u levných dveří s nekvalitními zámky. V takovém případě musíte zámek vyndat odšroubováním dvou šroubů a očistit ho od pilin.

Co dělat, jde klika špatně zmáčknout?

Tento problém není v klice, ale v samotném zámku. Ten je moc dotažený a neumožní snadný pohyb kliky. Zámek tak musíte vyndat pomocí odšroubování dvou šroubů a znovu přišroubovat, ale ne už tak pevně.

Co dělat, když klika vydává skřípavé zvuky?

V tomto případě se opět jedná o vadu zámku. Nejspíše v něm zůstaly zbytky pilin. Zámek musíte vyndat a očistit ho. Zároveň se doporučuje promazání zámku. Ale pozor! Vždy pouze oleji, které jsou k tomu určené (silikonové). V žádném případě nepoužívejte kuchyňský stolní či rostlinný olej.

Publikováno: 15. 5. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce