reklama

Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit

Máte-li chuť se do opravy pustit sami, neváhejte a vyžádejte si raději od výrobce návod. Jedno pravidlo ale platí pokaždé: seřízení okna vždy provádějte v poloze, kdy je křídlo otevřeno.

Co budete potřebovat

  • šestihranný imbusový klíč velikosti č. 4

 

Jak budete postupovat

1. krok

Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 2
Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 2 (Zdroj: DAFE Plast)

Pokud nám okno dře ve spodní části, je zapotřebí ho výškově seřídit směrem nahoru. Odejměte krytku spodního pantu a vsuňte do něj imbusový klíč. Poté otáčením imbusu ve směru hodinových ručiček křídlo zvedáte a naopak.

2. krok

Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 3
Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 3 (Zdroj: DAFE Plast)

Když okno drhne v horní části, vraťte ho zpět dolů do původní polohy. V tomto případě je nutné celé seřízení provést na vrchním pantu. Opět vsunňte imbusový klíč do pantu, otáčejte s ním proti směru hodinových ručiček a okno suňte dolů.

3. krok

Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 4
Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 4 (Zdroj: DAFE Plast)

Může se také stát, že okno nebude správně doléhat a bude jím proudit vzduch zvenčí. Zde musíte zvýšit přítlak okna v horní části, případně okno posunout doprava či doleva pomocí spodního okenního pantu. Ovšem maximální těsnosti okenního křídla dosáhnete seřízením uzavíracích bodů, které jsou umístěné po celém obvodu okenní křídla. Zvýšení přítlaku křídla docílíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnící gumě. Pokud budete otáčet uzavíracím bodem od těsnící gumy, přítlak okenního křídla snížíte.

4. krok

Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 5
Co dělat, když se okno zavírá samo: Jak svěšené okno správně seřídit 5 (Zdroj: DAFE Plast)

Pokud máte problém se svěšeným oknem, může se stát, že se vám okno při otevření zároveň i vyklopí. Stává se to při špatné manipulaci s oknem, a proto je nutné vrátit ho zpět. V první řadě musíte okenní křídlo dát do správné polohy, tzn. do otevřené. Vyklopenou část okna přimáčkněte zpět k rámu. V tuto chvíli je nutné zmáčknout pojistku proti špatnému otevření, kterou najdete na kování pod okenní klikou. Okenní kliku uvedete do polohy otevřeno - vodorovně - a okno přizvednete na spodním pantu. Imbusovým klíčem budete otáčet ve směru hodinových ručiček.

Publikováno: 26. 4. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová