reklama

Prostřeno pro štěňátka. Kvalitní strava zaručí správný růst a vývoj

Pokud si kupujete štěně s průkazem původu, z prověřené chovatelské stanice, pak k němu samozřejmě získáte i přesný návod na krmení, včetně balíčku krmiva pro první dny. Ale co dělat v případě, že jste si přivezli, třeba od babičky z venkova, docela obyčejné štěně, které bylo dosud krmeno pouze mateřským mlékem od feny a později zbytky od lidského oběda?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalitní strava je podmínkou pro správný vývoj štěněte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodné je postupně přejít na kompletní krmivo pro štěňata, ve kterém jsou zastoupeny všechny nezbytné výživné látky, takže k nim nemusíte cokoli přidávat. Zažívání psů je velmi citlivé, náhlou změnou ve stravě můžete ohrozit jejich zdraví. Přechod na jinou stravu má být pozvolný, nejlépe postupným přimícháváním hotových krmiv do domácí stravy. Postupně přejděte na vhodnější a především zdravější výživu – konzervy nebo granule určené přímo pro štěňata. Přitom nezapomínejte, že štěně musí mít stále k dispozici nachystanou misku s čistou vodou.

Granule nebo konzervy?

Pokud se jedná o kvalitní kompletní krmiva, můžete střídat všechny formy hotových krmiv. Granule a konzervy se liší technologií konzervace. Při výrobě konzerv probíhá sterilizace, takže se do nich nepřidávají žádné konzervační látky. Granule jsou vyráběny vysoušením vysokými teplotami, přidávají se do nich stabilizátory tuků. Pokud chcete střídat granule s konzervami a kapsičkami, měli byste kombinovat různé formy jedné značky, protože mají stejnou recepturu.

Granule kupujte pouze kvalitní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Granule kupujte pouze kvalitní

Pozor na oblíbené piškotky

Dětské piškoty nejsou vhodným pamlskem z hlediska výživy. Pokud psa občas odměníte nějakým piškotem, pak se celkem nic nestane. Při dlouhodobějším krmení větším množstvím piškotů může dojít k poruchám zažívání. Lepek by mohl u psa vyvolat alergické reakce, přemíra sacharidů může způsobit dietetický průjem. Proto raději nahraďte piškoty speciálními, přímo pro pejsky připravenými pamlsky, které působí jako zdraví prospěšné doplňky stravy.

Drůbeží kosti zakázané

Rozhodně psovi (natož štěněti) nedávejte kuřecí ani jiné drůbeží kosti, protože se při rozkousání štěpí na velmi špičaté úlomky. Malá špičatá kůstka po polknutí putuje zažívacím traktem a při trávicích pohybech ve střevě může poranit nebo proděravět střevní stěnu. U kostí jiných druhů zvířat riziko štěpení na ostré jehličky nehrozí, ale pro štěňata jsou moc tvrdé a mohou způsobit zlomení zubu.

Pozor na kosti!
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozor na kosti!

K podpoře hry a zdravé zábavy dávejte štěňatům starším čtyř měsíců tzv. funkční pamlsky na čištění zubů. Žvýkáním dentálních pochoutek dochází k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů a osvěžení dechu.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 13. 3. 2023, Autor: Simona Sedláčková, Profil autora: Simona Sedláčková