reklama

Připravte chaty a chalupy na léto: Jarní desatero zdravého chalupaření

Chaty a chalupy žily během zimy svým vlastním životem, proto je nejvyšší čas dát je do pořádku a připravit na léto. Pusťte do chat a chalup svěží vítr, abyste si chvíle oddechu mohli vychutnat naplno. Je jasné, že v první řadě je chatu či chalupu po zimě potřeba pořádně uklidit. Možná, že nebudete vědět kde začít, i proto pro vás máme jarní desatero zdravého chalupaření.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Příprava chalupy na léto se nesmí podcenit

Příprava chaty a chalupy na léto

1. Chatu a chalupu důkladně vyvětrejte

V chatě zavřené během celé zimy moc čerstvého vzduchu nezůstane. Kromě pachu zatuchliny však mnohem víc vadí plísně. Proto jakmile otevřete okenice, otevřete dokořán i okna a dlouze větrejte.

2. Zkontrolujte na chatě a chalupě okapy

V chatových oblastech bývá hodně stromů, a tak  o listí s jehličím nouze rozhodně nebude. Problémy mohou nastat, pokud se listí usadí v okapech. Tam pak zvlhne a může ucpat odtok. Vždy na jaře je proto ideální okapy vymést, abyste následně vyhnuli problémům.

3. Vyčistěte komín chaty a chalupy

Chata bez krbu není ono. Zatápět je přece třeba i během letních večerů. Topením se však logicky zanáší komín a tak je potřeba jej čas od času vyčistit (jednou ročně dokonce povinně ze zákona za pomoci kominíka). Zda komín třeba vyčistit zjistíte jednoduchým testem. Položíte pod ohniště zrcadlo, přes které pak uvidíte nahoru do komína. Pokud na konci komína neuvidíte světlo, je čas zavolat kominíka.

4. Zlikvidujte plísně, pokud je v chatě a chalupě objevíte

Důkladně prohlédněte strop a stěny. Soustřeďte se na hledání vlhkých míst. Odsuňte nábytek od stěn, abyste se podívali i za něj. Pokud jsou skříně totiž těsně přiloženy na stěnu, nemá kudy proudit vzduch a to zvyšuje riziko šíření plísní, které mohou způsobovat lidskému organismu nemalé problémy, a proto je nezbytné se jich zbavit. Nejjednodušším způsobem je využít přípravků proti plísním.

Vyčistěte komíny a zlikvidujte plísně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyčistěte komíny a zlikvidujte plísně

5. Na chatě a chalupě důkladně vyčistěte kuchyň

V chatových oblastech žije kromě lidí i široké spektrum malých tvorů, kteří hledají potravu, která tam po lidech zůstala. Myši, veverky, kuny, či plchové se hravě dostanou přes malinké spáry do chatky a začnou vyvádět. Okoušou všechno, co se dá, po všem pobíhají a kálejí. Neušetří přitom ani kuchyňskou linku či toaletu. Je přitom známo, že tato jinak milá zvířátka mohou být nositeli různých nemocí a bakterií. Zvláště rizikové jsou kuchyňské linky, kde se mohou nečistoty dostat do kontaktu s jídlem a tak do vašeho organismu. Vezměte si na pomoc koncentrovanější přípravek, který je efektivnější, než běžný saponát.

Kuchyň důkladně vyčistěte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kuchyň důkladně vyčistěte

6. Zprovozněte ledničku na chatě a chalupě

Během delší nepřítomnosti by měla být chladnička prázdná, vypnutá a otevřená, aby se větrala. Až ji po příchodu spustíte, myslete na to, že se po ní i v ní mohla proběhnout nějaká ta myška. Prostory, kde budou potraviny, vydezinfikujte.

7. Vyprašte peřiny i matrace v ložnici

Staré povlečení svlékněte a vyperte, třeba i dvakrát. Peřiny vyprašte a nechte venku vyvětrat, peří dejte vyčistit. Usazují se v něm totiž roztoči a jiné mikroorganismy, které mohou zvláště alergikům způsobovat problémy. Stejný postup aplikujte i na matrace. V těch se usazují drobné částečky lidské kůže, které se od pokožky v noci oddělují. Ty se pak stávají živnou půdou pro roztoče.

Vyprašte a vyvětrejte postele a ložní prádlo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyprašte a vyvětrejte postele a ložní prádlo

8. Nezapomeňte vyčistit všechny koberce 

V kobercích se přes zimu usadilo množství prachu. Je třeba je vysát a hlavně pořádně vyklepat. Klidně je přehoďte přes plot nebo nějakou větší větev a klepadlem pořádně vyprašte.

9. Vytřete všechny podlahy v chatě a chalupě

Vzhledem k tomu, že jste na ně delší čas ani „nesáhli“, je vhodné je důkladně umýt dezinfekčním přípravkem. Budete tak mít jistotu, že jste se zbavili všeho, co do domu nepatří.

10. Dejte zkontrolovat hasicí přístroj

Na chatě se často pracuje se dřevem a ohněm. Většina je navíc ze dřeva a při požáru mohou shořet poměrně rychle. Z hlediska bezpečnosti by proto na žádné chalupě neměl chybět hasicí přístroj. Jeho revize je v určitých intervalech dokonce povinná. Koneckonců, nefunkční přístroj vám při požáru asi moc nepomůže.

Zdroj informací: dumazahrada.cz

Publikováno: 21. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce