reklama

Kam na výlet: Letečtí i železniční modeláři mají na výběr

Modeláři letadel i vláčků si mohou vybrat, na kterou akci zavítají. Na všech setkáních je pro ně připraven skvělý program.

Světový pohár leteckých modelářů Svitavy

14.–15. dubna 2018 (8.00–17.00)

Po více než 10 letech se do Svitav vrací závod seriálu světového poháru leteckých modelářů. Nejlepší čeští i zahraniční piloti kategorie F2D – combat se představí na modelářském stadionu Cihelna o tomto víkendu.

Svitavy
i (Zdroj: Světový pohár leteckých modelářů)
Svitavy

Pátek je vyhrazen pro trénink na soutěžním kruhu, samotný závod začne v sobotu 14. dubna v 10 hodin. V prvním dni budou k vidění souboje základních postupových kol, v neděli se utkají ti nejlepší ve vyřazovacích soubojích semifinále a finále.

Svitavy
i (Zdroj: Světový pohár leteckých modelářů)
Svitavy

Combat je kategorie, ve které startují k souboji vždy dva modeláři. Oba mají za svým modelem zavěšenou krepovou stuhu. Boduje pilot, který vrtulí svého modelu usekne stuhu soupeřovu. Velmi obratné modely o rozpětí okolo jednoho metru létají v souboji rychlostí přes 150 km/h. Často tak dochází místo useknutí stuhy k vzájemné kolizi modelů či ke střetu se zemí. V tu chvíli přicházejí na řadu mechanici, jejichž úkolem je co nejrychleji vyslat do vzduchu záložní model.

Výstava Modulové kolejiště v Národním zemědělském muzeu v Praze

Do 15. dubna 2018 

Klub železničních modelářů z Prahy 7 – Bubnů a Národní zemědělské muzeum zvou všechny příznivce železnice a vláčků na výstavu modelových kolejišť.

Praha
i (Zdroj: Výstava Modulové kolejiště v Národním zemědělském muzeu)
Praha

Návštěvníkům výstavy se představí zejména modely vozidel bývalých Československých státních drah z období od vzniku Československa až do roku 1992, typické československé vlakové soupravy od lokálky přes rychlík až po těžký nákladní vlak. Provoz bude zajišťován převážně modely parních a motorových lokomotiv a modely motorových vozů a jednotek. Kromě železničních modelů si budou moci návštěvníci na modelovém kolejišti prohlédnout i modely automobilů a zejména modely zemědělské a lesní techniky.

Praha
i (Zdroj: Výstava Modulové kolejiště v Národním zemědělském muzeu)
Praha

Kolejiště bude sestaveno z jednotlivých modulů s typovými čely, délka hlavní jednokolejné tratě dosáhne téměř 60 metrů, vedlejší odbočná trať bude dlouhá 10 metrů. Hlavní trať bude ukončena vratnými smyčkami a budou se na ní nacházet dvě mezilehlé železniční stanice a větší depo s točnou. Hlavní i odbočná trať včetně železničních stanic je vybavena zjednodušeným zabezpečovacím zařízením, funkční návěstní soustavou a provoz je obdobně jako na skutečné železnici řízen výpravčími. Vlakové soupravy budou na výstavě průběžně obměňovány podle železničně modelářských epoch.

Jarní výstava kolejišť na Mosilaně v Brně

Do 15. dubna 2018

Uvidíte velké klubovní kolejiště H0 o ploše cca 65 m2, modulové kolejiště H0 s modely stanic Ivančice a Náměšť na Hané – obě jsou zmenšené repliky stanic, které v modelovaném období reálně existovaly. K vidění bude i práce členů. 


Publikováno: 25. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce