reklama

Jak postupovat při výběru oken

Vybírat si v dnešní době okna a dveře, ať už do novostavby, nebo pro rekonstrukci, není vůbec lehké. Ne proto, že by nebylo z čeho volit, spíš naopak. Na trhu je nepřeberné množství druhů a typů oken, co se týká materiálů, tvarů, izolačních vlastností a samozřejmě také barev. Jak tedy při výběru oken postupovat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Plast, dřevo, nebo hliník?

Pokud plánujete novostavbu nebo rekonstrukci bytu či domu, asi se nejprve zamyslíte nad tím, jaký materiál si vybrat, zda dřevo, plast nebo hliník.  Ne každý materiál se hodí všude, jiná okna budou slušet moderní dřevostavbě nebo domu typu bungalov, jiná zase citlivě zrekonstruovanému bytu v činžáku či selskému stavení. Vzhled však nebude tím jediným kritériem, kterým se řídíme, důležitá je životnost, náročnost údržby, kvalita kování a tepelně izolační vlastnosti. První a nejčastější otázkou tedy je, zda dřevo, plast či hliník. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody, ale technologický pokrok vlastnosti okenních profilů z různých materiálů dost přibližuje.

Jak vybírat okna: Plast, dřevo, nebo hliník?
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Jak vybírat okna: Plast, dřevo, nebo hliník?

Dřevo

Tradiční přírodní materiál, do historických staveb a selských stavení bychom asi zvolili těžko co jiného, ale vidíme jej i v moderních stavbách. Krásně vypadá, má dobré tepelně izolační vlastnosti a na míru je možné vyrobit okenní profily nejrůznějších tvarů i velikostí. Trošku náročnější jsou dřevěné profily, co se týká údržby, protože sebelepší barva či lazura nevydrží věčně.

Plast

Velkou předností plastových profilů je snadná údržba, dlouhá životnost i odolnost materiálu proti poškození. Plastové okenní profily mají také výborné tepelně izolační vlastnosti. Dávno pryč je také doba, kdy plastové okenní profily byly pouze bílé, dnes si můžete i u plastových oken zvolit vzhled dřeva v různých odstínech, metalické fólie anebo vzhled práškového hliníku, přesně tak, jak se to hodí k vašemu domu.  

Jak vybírat okna: hliníkové profily se hodí k různým typům staveb
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Jak vybírat okna: hliníkové profily se hodí k různým typům staveb

Hliník

Materiálem, který se na trh dostal později, je hliník. Hliníkové profily dávají oknům moderní atraktivní vzhled, hodí se k různým typům staveb. Jejich výhodou oproti jiným je vyšší mechanická pevnost a odolnost. Hliník má sice nižší tepelně izolační vlastnosti, ale s nástupem moderních technologií, kdy jsou profily vyvložkovány, vyráběny z kompozitů, už dosahují srovnatelných hodnot tepelně izolačních vlastností.

Kam zvolit hliník?

Hliníkové profily jsou s oblibou využívány tam, kde je potřeba mít nadstandardní formáty skel. Právě zde se totiž projeví vysoká pevnost a odolnost rámu.

Jak vybírat okna: kam zvolit hliník
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Jak vybírat okna: kam zvolit hliník

Velké formáty skel jsou potřeba u terasových oken a dveří, buď u posuvných, nebo u takzvaného HS portálu. Posuvné dveře jsou limitovány menším rozměrem posuvného křídla, HS portál jsou nízkoprahové zdvižně posuvné dveře, které lze provést i s bezbariérovým prahem.

Jak vybírat okna: HS portál jsou nízkoprahové zdvižněposuvné dveře, které lze provést i s bezbariérovým prahem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Jak vybírat okna: HS portál jsou nízkoprahové zdvižněposuvné dveře, které lze provést i s bezbariérovým prahem

Vlastnosti profilu oken

Dnes už neplatí, že čím víc komor bude okenní profil mít, tím lépe, pro stanovení kvality tepelné izolace je důležitá hodnota prostupu tepla rámu – tu značíme jako Uf (Wm2K). Platí, že čím nižší hodnota Uf, tím lepší izolační vlastnosti. Při výběru oken bychom se tedy měli zajímat nejen o vzhled a tvar, ale také o tyto vlastnosti a hodnoty.

Na zasklení záleží

Standardem oken v dnešní době jsou dvojskla, která zlepšují tepelně izolační vlastnosti prosklení. Dalšího vylepšení dosáhneme, zvolíme-li trojskla, vyplnění meziskelního prostoru plynem argonem a pokovením vzácnými kovy. Plastovo-nerezový rámeček, ve kterém je sklo usazeno, výborně snižuje prostup chladu z vnějšího skla na vnitřní a pokud jej zkombinujeme se širší zasklívací drážkou (optimálně přes 2 cm), zamezí i rosení skel.

Jak vybírat okna: na zasklení záleží
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Jak vybírat okna: na zasklení záleží

Pokud vybíráte okno, zajímejte se i o hodnotu prostupu tepla celým oknem – Uw (W/m2). Opět platí, že čím je nižší, tím lepší izolační vlastnosti okno má. Pasivní domy by měly mít okna s nejnižšími hodnotami Uw (0,8), do komerčních prostor postačí Uw 1,2 a u rekonstrukcí Uw 0,9 – 1,1.

Jak vybírat okna: zajímejte se i o hodnotu prostupu tepla celým oknem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Jak vybírat okna: zajímejte se i o hodnotu prostupu tepla celým oknem

Barva skla a vhodný parapet

Kromě síly skla si můžeme zvolit i okna s různou prostupností světla. Čím více prostupné sklo, tím víc sluneční energie a světla se do interiéru dostane, což se dá s výhodou využít na ohřátí interiéru. Při letních parnech stačí vybrat vhodné stínění. Speciální odrazné fólie zabraňují nechtěným pohledům kolemjdoucích dovnitř a přitom neztmavují, bezpečnostní fólie zase zvyšují odolnost proti rozbití. Nová okna doplníme vhodně vybraným parapetem, na který se vejdou naše oblíbené květiny nebo třeba sbírka kamenů z cest.

Publikováno: 13. 4. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman