Jak vyřešit nedostatek místa v malém bytě? Udělejte si sklopný stolek

Jak vyřešit nedostatek místa v malém bytě? Udělejte si praktický sklopný stolek a problém bude vyřešen. Všechny rozměry je možné individuálně přizpůsobit, nesmíme však zapomenout, že sklopná část musí být kratší než výška stolu, jinak by nebylo možné ho sklopit úplně.

Co na výrobu sklopného stolku potřebujeme

Použijeme smrková prkna 6x 2cm, dvě 72cm dlouhá a dvě 32cm dlouhá. Kratší budou vložena mezi delší, která určují výšku stolu. Stolová deska je vyrobena ze silnějšího smrkové spárovky o rozměru 90 x 60 cm, její síla je 28 mm. Přední hrany stolu zaoblíme.

Jak při výrobě sklopného stolku postupovat

1. krok: rámeček sklopné nohy

Do dílů vyvr­táme otvory pro spojovací kolíčky. Rámeček sklopné nohy je sestaven tak, aby jedna vložená příčka byla asi o 5 cm odsazena a tvořila nožky

Sklopný stolek: rámeček sklopné nohy
Sklopný stolek: rámeček sklopné nohy (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: do otvorů vklepneme kolíčky

Do otvorů nakápneme disperzní lepidlo a vklepneme kolíčky, rámeček spojíme a přebytečné vyteklé lepidlo ihned otřeme vlhkým hadříkem, aby nezaschlo.

Sklopný stolek: do otvorů vklepneme kolíčky
Sklopný stolek: do otvorů vklepneme kolíčky (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: rámeček spojíme svěrkami

Svěrkami rámeček stáhneme, opatrně, abychom jej nepřetáhli a ne­zkřížili. Kolmost zjistíme přeměřením úhlop­říček, které musí být shodné. Tak slepíme dva rámečky.

Sklopný stolek: rámeček stáhneme svěrkami
Sklopný stolek: rámeček stáhneme svěrkami (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: rámečky spojíme dvěma panty

Rámečky spojíme dvěma panty. Na druhý konec jednoho rámečku připevníme pomocí pantů lištu 2 x 2 cm. Lišta je kotvena ke stěně a umožňuje složení rámečků.

Sklopný stolek: rámečky spojíme panty
Sklopný stolek: rámečky spojíme panty (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: do stěny předvrtáme otvory pro hmoždinky

Předvrtáme do stěny otvory pro hmoždinky. Stůl a jeho menší nesklá­pěcí část je upevněna na dvou dřevěných la­melových podpěrách.

Sklopný stolek: do stěny předvrtáme otvory pro hmoždinky
Sklopný stolek: do stěny předvrtáme otvory pro hmoždinky (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: mezi podpěry se musí vejít skládací rámová noha

Vzdálenost dřevěných podpěr od sebe musí být taková, aby nepřesahovaly stůl, a musí se mezi ně vejít skládací rámová noha stolu.

Sklopný stolek: mezi podpěry se musí vejít skládací rámová noha
Sklopný stolek: mezi podpěry se musí vejít skládací rámová noha (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: části stolové desky spojíme panty

Takto opracovanou stolovou desku je zapo­třebí o 25 cm zkrátit. Pod tuto kratší část se bude stůl skládat. Obě části stolové desky spojíme dvěma panty.

Sklopný stolek: části stolové desky spojíme panty
Sklopný stolek: části stolové desky spojíme panty (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok:  připevníme pevnou část stolu a podpěrnou nohu

Menší pevnou nesklopnou část stolu polo­žíme na dřevěné podpěry. Zespodu ji připev­níme vždy dvěma vruty. Jejich délku volíme tak, aby materiálem neprošly skrz. Rozložení nohy má být takové, že první rám je našikmo a druhý je rovnoběžně s podélnou osou stolu, rozložená noha nepřesahuje půdorys stolové desky.

Sklopný stolek: připevníme pevnou část stolu a podpěrnou nohu
Sklopný stolek: připevníme pevnou část stolu a podpěrnou nohu (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok: sklopný stolek dokončíme

Na rozloženou podpěrnou nohu položíme větší část stolové desky. Ze spodní strany ji přes předvrtané otvory spojíme s pantem k nesklopné části stolu.

Sklopný stolek: dokončíme stolek
Sklopný stolek: dokončíme stolek (Zdroj: Pavel Zeman)

Prima tip, aby nešlo náhodným zakopnutím sklopný stolek složit

Ze spodní strany stolové desky nakonec připevníme dvě malé lišty, mezi které se rozložený rámeček tvořící nohu stolu vsune tak, aby nebylo možné jej náhodným zakopnutím složit právě tehdy, kdy to nejméně potřebujeme.

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu