Dalmatin má mezi pejskaři pověst nepříliš inteligentního psa, ale opak je pravdou. Jedná se o velmi učenlivé a přátelské elegány.
Dalmatin: Domácí mazlík i sportovec
Dalmatin je psí plemeno původem z Chorvatska a patří mezi nejoblíbenější a nejznámější plemena. Má za sebou obrovskou vlnu popularity, především po uvedení známého filmu 101 dalmatinů. V té době zatoužilo po dalmatinovi tolik lidí, že se to na psích loukách puntíkatými psíky jen hemžilo.
Dalmatin existuje dokonce několik tisíc let. Původní psi podobní dalmatinům sice měli spíš tělo chrta, ale jinak se dnešním dalmatinům velmi podobali. Jsou známí z nástěnných maleb v hrobkách egyptských faraonů. Zmínky o podobných psech jsou známy i z Dalmácie, odkud se spolu s námořníky dostali do Anglie a stali se oblíbenými společníky tamní šlechty. První standard plemene je znám již z roku 1860.
V Čechách se pár dalmatinů objevilo už mezi první a druhou světovou válkou, ale teprve v roce 1970 byl založen první český klub chovatelů dalmatinů, který však měl pouze dva členy.
Dalmatini jsou temperamentní a aktivní psi, vhodní k loveckým účelům, ale stejně dobře se hodí i na domácí rodinné mazlíky. Jsou velmi inteligentní a snadno se učí novým věcem. Mají dobromyslnou povahu a skvělý vztah k dětem i k ostatním zvířatům. Pokud to možnosti majitele dovolují, dalmatini jsou vhodní ke smečkovému chovu.
Dalmatini patří mezi větší plemena s kohoutkovou výškou 56–61 cm a váhou 24–32 kg.
Dalmatini se vyznačují krátkou, tvrdou a hustou srstí s velmi specifickou barevností. Jsou bílí s černými nebo hnědými flíčky. Je zajímavé, že dalmatini se rodí celí bílí a fleky se na jejich těle začínají objevovat až desátý den po narození a nové fleky se tvoří až do dospělosti. Srst nevyžaduje žádnou velkou péči, stačí občasné kartáčování. Dalším specifikem je zbarvení očí. Dalmatini s hnědými fleky mají oči jantarové a psi s fleky černými mají oči hnědé.
Bohužel mají dalmatini sklony ke geneticky podmíněným chorobám. Je to hluchota, kterou způsobuje gen bílé srsti, jsou náchylní k tvorbě močových kamenů a také k nemocem dýchacích cest.
Dalmatini se dožívají v průměru 12–14 let.
Publikováno: 16. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce