Bezpečná hranice na čarodějnice: Oslavte Filipojakubskou noc se vší parádou

Oslavy čarodějnic 30. dubna mají nejen v našich krajích docela dlouhou tradici. Na vesnicích i ve městech se staví hranice ze dřeva, večer se zapalují a kolem nich panuje čilý ruch. Někteří z nás sice neholdují hromadným oslavám, ale doma s přáteli nebo pro svoje děti postaví alespoň symbolickou hranici, na které se kromě stylizované čarodějnice opečou i buřtíky. Oslavte Filipojakubskou noc se vší parádou s bezpečnou hranicí na čarodějnice.

Nejprve se na vyvýšených místech zapalovaly velké ohně na ochranu před zlými duchy a démony. Teprve později se začala pálit smolná košťata, která se vyhazovala do vzduchu. Popel z takových hranic měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody a na polích i plodnosti hospodářského dobytka. Mladí lidé přes hranice skákali také proto, aby byli dlouho mladí, zdraví a plodní. Lidé věřili,  že v magickou Filipojakubskou noc se čarodějnice slétají na sabaty,  otevírají se jeskyně s poklady a nečisté síly mají největší moc. Právě na ochranu před nimi se zapalovaly velké ohně, při kterých se lidé shromažďovali.

Oslavte Filipojakubskou noc se vší parádou
Oslavte Filipojakubskou noc se vší parádou (Zdroj: Pavel Zeman)

Dnes se u ohňů pobaví děti i dospělí, někde se obléknou do strašidelných masek a určitě se také těší na rozkvetlý květen. Tam, kde je oheň, musíme ale dbát na zvýšenou opatrnost a bezpečí. Pořádání takové akce musí dovolit jednak příslušný úřad, jednak bychom to měli nahlásit na místní požární sbor, aby nám k hranici kromě čarodějnic a dalších maškar nepřijela i auta s houkačkou. Nezapomeňte na to, ani když pořádáte pálení čarodějnic třeba jen na zahradě se známými a máte v plánu větší oheň, abyste zbytečně nezpůsobili požární poplach. Do blízkosti ohně je dobré připravit si vědro s vodou, písek a lopatu, aby vše bylo po ruce, kdyby bylo oheň uhasit. U velkých hranic je vhodné, aby byly v blízkosti hasicí přístroje. K zapálení ohně nikdy nepoužívejte hořlavých kapalin! Vzniklé výpary z těchto kapalin mohou nadělat velkou neplechu. Můžete použít pevný podpalovač nebo pochodeň.

Jak při přípravě hranice na čarodějnice postupovat

1. krok: křovinořez pomůže s úpravou místa pro hranici

Místo pro oheň je potřeba vybrat s ohledem na bezpečnost. Nikdy se ohně nesmějí rozdělávat v místě vysokého porostu, na louce nebo třeba na strništích. A stavět hranici smíte minimálně 50m od lesa. V místě budoucího ohniště si nejprve připravte prostor pro hranici podle toho, jak velkou ji plánujete. Posekejte trávu i veškerý porost v bližším okolí, aby ani náhodně odlétlý uhlík neměl šanci způsobit požár. Samotné ohniště si odhrabte až na zeminu, odstraňte i vyhrabané kořínky. Z místa pro ohniště je vhodné i odhrabat zeminu a vytvořit trochu zapuštěné páleniště.

Bezpečná hranice na čarodějnice: křovinořez pomůže s úpravou místa pro hranici
Bezpečná hranice na čarodějnice: křovinořez pomůže s úpravou místa pro hranici (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: okolí hranice obložíme nehořlavým materiálem

Okolí hranice je dobré obložit nehořlavým materiálem, takže použijte cihly, kameny, nebo třeba nižší betonovou skruž či betonové kvádry.

Bezpečná hranice na čarodějnice: okolí hranice obložíme nehořlavým materiálem
Bezpečná hranice na čarodějnice: okolí hranice obložíme nehořlavým materiálem (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: přendáme akumulátor z křovinořezu do motorové pily

Na mnoha místech se čarodějnické hranice pálí raději na betonovém podkladu, ale ne všude je takové místo k dispozici.  A přesně tady se nám osvědčili akupomocníci Hecht. Proto si tedy vysekáme plochu, vyhrabeme místo na ohniště a pak přendáme akumulátor z křovinořezu či sekačky do motorové pily.

Bezpečná hranice na čarodějnice: přendáme akumulátor z křovinořezu do motorové pily.
Bezpečná hranice na čarodějnice: přendáme akumulátor z křovinořezu do motorové pily. (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: pustíme se do přípravy polen na hranici

A teď se už můžete pustit do přípravy polen na hranici. Nejhezčí tvar má hranice, která se směrem k vrcholu zužuje, takže polena si budeme řezat od nejdelších po nejkratší.

Bezpečná hranice na čarodějnice: pustíme se do přípravy polen na hranici
Bezpečná hranice na čarodějnice: pustíme se do přípravy polen na hranici (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: jednotlivá polena hranice do sebe musí pasovat

Aby se polena nerozkutálela, nikoho nezranila a nezpůsobila požár, je potřeba, aby na sobě dobře držela. Je sice možné je protlouct velkými hřebíky, ale pokud máme šikovnou pilu (a ruce), je lepší udělat v koncích polen zářezy tak, aby se jednotlivá polena do sebe dobře zapasovala.

Bezpečná hranice na čarodějnice: jednotlivá polena do sebe musí pasovat
Bezpečná hranice na čarodějnice: jednotlivá polena do sebe musí pasovat (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: upravíme hranici, aby vypadala čarodějnicky

Pak už jen polena skládáme na sebe, pasujeme do zářezů a dovnitř hranice přidáváme drobnější větve. Snad už nikdo dnes nebude do hranice strkat staré pneumatiky a další odpad, na takové hranici bychom si dobré buřtíky neopekli.  Pokud chceme, aby hranice trochu začoudila a zavoněla a vypadala více čarodějnicky, přidáme mezi polena i ořezané jehličnaté větve.  A nahoru samozřejmě čarodějnici, tu zlou, kterou spálíme, aby už nemohla škodit.

Bezpečná hranice na čarodějnice: upravíme hranici, aby vypadala čarodějnicky
Bezpečná hranice na čarodějnice: upravíme hranici, aby vypadala čarodějnicky (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: z velkého polena uděláme lavičku

Pokud nám k ohništi chybí lavičky, abychom si mohli k opékání buřtíků pohodlně sednout, stačí rozříznout velké poleno na půl, dvě kratší použít jako nohy a půlku polena jako sedák.  Stejným způsobem, jako u polen na hranici, uděláme do nohou zářez. Do něj pevně usadíme půlku přeřízlého polena a můžeme se posadit.

Bezpečná hranice na čarodějnice: z velkého polena uděláme lavičku
Bezpečná hranice na čarodějnice: z velkého polena uděláme lavičku (Zdroj: Pavel Zeman)

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu