reklama

Jak vybrat odsavač par? A kam se který hodí?

Odsavač par patří ke kuchyni tak, jako správně padnoucí poklička na hrnec. Dobře vybraný spotřebič vás odmění čistým vzduchem bez výparů, kouře i nadbytečné páry. A také mastných částeček, které by se jinak spolu s párou usadily na površích odsavače, stěn a skříněk. Může toho dokázat ale mnohem víc.

Jak vybrat odsavač par? A kam se který hodí? (Zdroj: Whirlpool)

Výkon odsavače par

Železné pravidlo zní: odsavač par by měl dokázat během hodiny vyměnit vzduch v kuchyni a přilehlém prostoru 5-10x. Rozhodující je tedy objem daného prostoru. Pokud máte kuchyni spojenou s obývacím pokojem, je potřeba vybírat mezi těmi nejvýkonnějšími – kapacita odsávání se udává v m3/hod. a najdete ji u technických parametrů každého výrobku.

Technologie dovedou víc, než jste si mysleli

Odsavač by měl ideálně běžet už v okamžiku, kdy začínáte vařit, ale ještě necítíte žádné pachy. A měl by běžet ještě i poté, co jste dovařili. Vše ale může fungovat naprosto automaticky. Intelignetní senzory dnes  udrží ve vaší kuchyni i v přilehlých prostorech čistý vzduch nejen během vašeho kulinaření, ale i po něm a v situacích, kdy sice nevaříte, ale vzduch není svěží. Snímají situaci a intuitivně reagují na aktuální stav během vaření. Takže podle toho jestli smažíte, grilujete nebo například ohříváte velké množství vody, odsavače díky senzorům samy nastaví nejvhodnější úroveň odsávání. Oproti tomu může mít odsavač další senzory, které pomáhají udržet čerstvý vzduch v kuchyni a přilehlých prostorech po celý den - například tehdy, když se v prostoru kouří nebo po intenzivním smažení, nebo když se v prostoru dlouho nevětralo. Tuto funkci pak jde spustit i na dálku.

Kuchyň
Odsavač by měl ideálně běžet už v okamžiku, kdy začínáte vařit, ale ještě necítíte žádné pachy (Zdroj: Depositphotos)

Budiž světlo

Od odsavače ale čekáme vedle čistého vzduchu i něco jiného: stává se prvkem, který pomáhá v prostoru dotvořit atmosféru. Proto je příjemné, když dokáže poskytnout osvětlení měnící se podle činností i nálady.  Během vaření nejčastěji využijete intenzivní osvětlení s bílou barvou. Ale navečer se můžete proměnit v režiséra, který udělá z kuchyně divadelní jeviště plné intimní nebo dramatické atmosféry. Například designový odsavač umožňuje světla stmívat, zvolit si místo intenzivního bílého světla příjemné teplé žluté světlo a různé přechody mezi nimi. Můžete také využít automatické noční osvětlení pro bezpečný pohyb v kuchyni.

Osvětlení
Je příjemné, když dokáže odsavač poskytnout osvětlení měnící se podle činností i nálady (Zdroj: Depositphotos)

Dejte si pozor na hlučnost

Výkonný odsavač často znamená hlavně hlučný odsavač, který obtěžuje při vaření a ruší při posezení s přáteli nebo během telefonického hovoru. Proto jsou například odsavače osazeny bezkartáčovými motory, poháněnými permanentní magnety - chod je velmi tichý. Existuje funkce u odsavačů, která se sama postará o ideální rovnováhu mezi výkonem a hlučností odsavače.

Kuchyně
Výkonný odsavač často znamená hlavně hlučný odsavač (Zdroj: Depositphotos)

Kam se který hodí?

Vertikální odsavač par

Vertikální odsavač par je dokonalým řešením pro všechny milovníky vaření, kteří rádi připravují náročnější recepty s delší dobou přípravy, a přitom mají rádi volný prostor nad varnou deskou. Tyto odsavače se instalují na stěnu a hodí se prakticky do všech kuchyní, uspořádaných do jednoduché linie „I“, rohové ve tvaru písmene L nebo U.

Whirlpool AKR
Vertikální odsavač par je dokonalým řešením (Zdroj: Whirlpool)

Integrovaný odsavač par zabudovaný do pracovní desky

Zajistí úplně volný prostor nad hlavou během vaření. Odsavač nabízí velkorysou šířku 90 cm a instaluje se do pracovní desky. Při použití odsavače vyklopíte kryt podle potřeby pod úhlem 45° nebo 90° a zvolíte stupeň a délku odsávání s automatickým vypnutím. S maximálním odsávacím výkonem 603 m3/hod. velmi rychle vtáhne pachy, kouř i páru vzniklou během vaření na varné desce a zajistí v kuchyni čistý vzduch. Když se odsavač nepoužívá, zůstává sklopený a chráněný před nečistotami skleněným krytem. Hodí se prakticky do jakékoliv kuchyně včetně kuchyňského ostrůvku.

Whirlpool WDO 93F B K (6)
Integrovaný odsavač par zabudovaný do pracovní desky zajistí úplně volný prostor nad hlavou během vaření (Zdroj: Whirlpool)

Také Integrovaný odsavač par, který je přímo součástí indukční varné desky se čtyřmi plotnami, zajistí svobodu pohybu bez překážek nad hlavou při vaření. Je skvělým řešením, pokud je varná plocha efektně umístěna v kuchyňském ostrůvku. Má automatický režim a podle výkonu varných zón nastaví intenzitu odsávání. Během chvilky vtáhne díky své kapacitě odsávaní až 630 m3/hod. pachy, kouř i páru vzniklou během vaření na varné desce a zajistí v kuchyni čistý vzduch bez mastných výparů. Když vaření ukončíte, odsavač se automaticky vypne s určitým časovým posunem, aby se vzduch dokonale pročistil. Elegantní minimalistický design perfektně ladí s ostatními spotřebiči.

Whirlpool WVH 92 K (3)
Integrovaný odsavač par je přímo součástí indukční varné desky (Zdroj: Whirlpool)

Ostrůvkový odsavač par

Ostrůvkový odsavač par představuje oblíbenou verzi dekorativního odsavače s vysokým výkonem odsávání a hodí se k umístění nad kuchyňský ostrůvek. Můžete volit mezi celonerezovými modely nebo verzemi v kombinaci nerezi se sklem.

Whirlpool AKR 504 IX
Ostrůvkový odsavač par představuje oblíbenou verzi dekorativního odsavače s vysokým výkonem (Zdroj: Whirlpool)

Zabudovaný odsavač par

Dokonale skrytý odsavač může být zabudovaný do horní skříňky nad varnou deskou v jednoduché kuchyni. Na trhu jsou také výsuvné odsavače, které se v průběhu činnosti vysunou nad pracovní desku a v době klidu jsou schované ve skříňce. Viditelná je pouze přední dekorativní lišta.

Whirlpool AKR
Dokonale skrytý odsavač může být zabudovaný do horní skříňky nad varnou deskou (Zdroj: Whirlpool)

Publikováno: 23. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce