reklama

Zorganizujte si věci v domácnosti: vyrobte si poličkovník a botník

Milé dámy, válí se vám po bytě boty a další haraburdí a už nevíte, kam s nimi? Zkuste si vyrobit praktický botník nebo poličkovník do kuchyně. Navíc si můžete oba kousky barevně přizpůsobit tak, aby perfektně zapadly do vaší domácnosti. Jejich výroba je snadná a zvládnete ji za jeden víkend. Abyste zůstaly šik, oblečte si originální dámské montérky od Monterki.cz, a jdeme na to!

i (Zdroj: monterki.cz)
Zorganizujte si věci v domácnosti: vyrobte si poličkovník a botník (Zdroj: monterki.cz)

Na poličkovník budete potřebovat:

  • 3 dřevěné bedýnky
  • 4 stejně dlouhé stojny (dřevěné latě)
  • 4 kolečka na dolní poličku
  • vrtací aku šroubovák, spojovací materiál, metr
  • barvy Balakryl UNI mat (bílá + namíchaný tyrkysový odstín S 0530-B50G)
  • ploché štětce, smirkový papír

Jak postupovat:

1. Aby na bedýnkách barva dobře držela, je dobré je lehce přebrousit smirkovým papírem. Pak je omeťte od prachu, případně zbavte všech dalších nečistot.

Poličkovník-3_monterki.cz_-scaled
i (Zdroj: monterki.cz)
Bedničky natřeme a necháme zaschnout

2. Bílou krycí barvou natřete bedýnky zevnitř i zvenku (dno lze vynechat) a nechte je důkladně zaschnout. My jsme zvolili barvy Balakryl UNI, protože mají atest na dětské hračky i pro styk s potravinami za sucha. Během čekání si natřete i stojny, které už máte seříznuté do požadované délky. Hezky vynikne, když zvolíte zase jinou barvu – třeba tyrkysovou. Pro lepší krytí doporučujeme nanést 2 vrstvy v rozestupu 4–6 hodin.

Poličkovník-4_monterki.cz_-scaled
i (Zdroj: monterki.cz)
Zespodu přišroubujeme kolečka

3. Místa k provrtání koleček si nejprve můžete naznačit tužkou anebo kolečka položte na dno bedýnky a rovnou vrtejte. Aku šroubovákem připevněte k bedýnce pomocí šroubů a matic všechna kolečka.

4. Potom se pusťte do samotné montáže poličkovníku. Bedýnky položte naležato a rozložte si stojny tak, aby mezi nimi byly stejně velké vzdálenosti. Postupně přišroubujte stojny ke všem poličkám.

Poličkovník
i (Zdroj: monterki.cz)
Po stranách připevněte kotvící latě

5. Nabarvěte hlavičky šroubů, aby nebyly vidět. Postačí vám k tomu stejná barva Balakryl, která je vhodná na dřevo i kov. Máme hotovo a poličkovník je na světě! Vyjímat se bude například v kuchyni, kam do něj můžete vložit koření nebo bylinky, v dětském pokoji s hračkami nebo na terase.

Poličkovník-6_monterki.cz_-scaled
i (Zdroj: monterki.cz)
Hotový poličkovník můžeme využít v každé místnosti

Na botník budete potřebovat:

  • 1 paletu (ideálně už zbroušenou)
  • Balakryl UNI mat bílý
  • 2 ploché štětce (širší a užší)

Jak postupovat:

1. Pokud jste nesehnali zbroušenou paletu, nejprve ji zbruste pomocí elektrické brusky. Na místa, kam se nedostanete bruskou, použijte brusnou houbičku nebo smirkový papír. Paletu omeťte od pilin a prachu. Aby se vám lépe natírala a rychleji schnula, doporučujeme ji položit na pracovní kozy (či jiné podstavce).

Botník-1_monterki.cz_-scaled
i (Zdroj: monterki.cz)
Základem botníku je obyčejná paleta

2. Nejprve natřete paletu z jedné strany bílou barvou Balakryl UNI mat, která je připravena ihned k použití, rychle schne a nezapáchá. Nezapomeňte přitom na žádný záhyb.

3. Paletu otočte a stejným způsobem ji natřete i z druhé strany. A zase vyčkejte, až barva pořádně zaschne (cca 4–6 hodin).

Botník-2_monterki.cz_-scaled
i (Zdroj: monterki.cz)
Paletu natřete barvou

4. Abyste dotáhly nový botník k dokonalosti a váš muž si ho nespletl s regálem na nářadí, opatřete ho krasopisným popiskem. Doporučujeme nápis přelakovat, aby déle vydržel.

5. Zbývá poslední krok – vybrat botníku u vás doma místo a rozmyslet si, které boty do něj vystavíte.

Botník-5_monterki.cz_-scaled
i (Zdroj: monterki.cz)
Botník se bude hezky vyjímat

Postupy vznikly ve spolupráci Balakrylu a Monterki.

Publikováno: 23. 11. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce