reklama

Jak pečovat o dřevěné parkety

Byty a domy s dřevěnými parketami – to je vždy bydlení s duší. Parkety vydrží desítky let a při dobré péči mohou vypadat stále výborně. Patina, kterou dřevo získává časem, dělá podlahu zajímavou a krásnou. Jak se o parkety správně starat?

i (Zdroj: Barlinek)
Jak pečovat o dřevěné parkety (Zdroj: Barlinek)

Nové dřevěné parkety

Pořizujete-li si zcela nové parkety do novostavby nebo rekonstruovaných prostor máte výhodu starat se o dřevěnou podlahu od začátku její historie a různým drobným poškozením tak předcházet.

Jak na to, jsme se zeptali našeho konzultanta, pana Radka Malého z podlahového studia Barlinek.cz.

„Jak ochránit parkety před poškozením? Základní pravidla jsou čtyři,“ vypočítává pan Malý.

„Především chraňte parkety před vodou – domácí katastrofy v podobě prasklé hadice od myčky, rozlitá a nevytřená voda a také vysoká a trvalá vzdušná vlhkost nedělají parketám dobře.“

Dřevo má mít stejné podmínky, jaké dělají dobře i nám, lidem, a to je vzdušná vlhkost v místnosti mezi 40 a 60 %.

Dále pan Malý doporučuje tři malé triky k zamezení poškrábání parket: „Nalepte filcové podložky pod nohy židlí a pohyblivého nábytku, podložte kobercem nebo ochrannou podložkou kolečkovou židli a také položte ke dveřím rohožku k důkladnému očištění podrážek od písku a posypové soli.“

 

Jakou můžeme očekávat životnost nových parket?

Pan Malý ze studia Barlinek.cz odpovídá: „Nové parkety si pořizujete na celý život. Jsou opravdu velmi trvanlivé, naše firma poskytuje na parkety záruku 20 let, ale jsme přesvědčeni, že vydrží mnohem déle. Jak budou po letech vypadat je samozřejmě závislé na tom, jak se o ně pečuje.“

Doporučil byste nějakou speciální péči o nové parkety?

„My radíme zákazníkům starat se o podlahu průběžně. Rozlišujeme mezi lakovanými parketami a parketami povrchově ošetřenými olejem. Každý z těchto dvou typů má svou vlastní řadu úklidových a ošetřujících přípravků a nesmí se mezi sebou zaměňovat. Jinak to ale není žádná raketová věda,“ usmívá se pan Malý. „Podlahu doporučujeme často vysávat, abyste případnými drobnými tvrdými zrnky špíny na podrážkách neškrábali povrch. Pravidlo číslo jedna zní: rozlité tekutiny utírejte hned. A když se zdá podlaha zašpiněná, umyjte ji čistícím prostředkem a natřete pečujícím přípravkem. To stačí jednou za čas, třeba dvakrát za rok.“

Parkety
i (Zdroj: Barlinek)
Podlahu doporučujeme často vysávat, abyste případnými drobnými tvrdými zrnky špíny na podrážkách neškrábali povrch

Staré parkety a jejich renovace

Pokud jste bydlení s parketami zdědili nebo koupili a nejste se stavem podlahy zcela spokojeni, vězte, že parkety se dají úspěšně renovovat, a to zbroušením.

Dříve se voskované parkety renovovaly drátkováním, což byla činnost, při níž se drátěnkou sedřel z povrchu parkety starý vosk a nečistoty. Začasté se pracovalo holýma rukama, každá parketa se musela kartáčovat samostatně a po směru letokruhů a zvládnout takto vkleče celý obývací pokoj byla úmorná dřina. Pak se ještě tmelily spáry a povrch čerstvě voskoval. Kdo měl parkety lakované, tuto pravidelnou řeholi si ušetřil.

Dnes se k renovaci podlah používají brusky, které se dají i vypůjčit a pak můžete práci zvládnout svépomocí. U lakovaných parket mnohdy stačí odbrousit jen vrstvu laku a nanést novou. Spáry mezi parketami, nebo hluboké škrábance a další případná poškození, která se objeví se musí zatmelit a to ještě před finální povrchovou úpravou, lakováním, voskováním, nebo olejováním.

Na závěr pan Malý dodává: „Věnujte výběru parket dostatek času a pozornosti, budou tu s vámi navždy!“

Publikováno: 24. 11. 2020, Autor: Barlinek (text a foto)