reklama

Srdíčková dekorace z ubrousků v rámu s pletivem

Kouzelné ubrouskové nebo květinové dekorace můžeme vytvořit z obyčejných dřevěných rámečků, potažených pletivem, které známe z králíkáren. Floristka Lenka Janovská nám poradí, jak na to.

Co budeme potřebovat na srdíčkovou dekoraci

  • králičí pletivo
  • dřevěný rám
  • ketlovací kleště
  • vázací drát
  • papírové ubrousky
  • provázek
Materiál a pomůcky na dekorace z králičího pletiva
Materiál a pomůcky na dekorace z králičího pletiva (Zdroj: Prima FTV)

Srdíčko z ubrousků

Jako základ nám poslouží králičí pletivo s nejmenším průměrem ok (rozměr oka je 1,5x2 cm) a jednoduchý, hladký dřevěný rám. Začneme právě tím, že pletivo na rám napneme. To je nejtěžší krok celého tvoření. Na viditelné roztřepené konce použijeme ketlovací kleště. Těmi konce zamačkáme, abychom se neporanili. Vázacím drátem pletivo “přišijeme” na rám. Začneme na pevném konci pletiva, pečlivě omotáváme každé očko. Dbáme na to, aby pletivo bylo na rámu pěkně napnuté.

Nyní si připravíme barevné ubrousky. Nejlepší jsou třívrstvé a nůžkami je nastříháme na čtverečky. Můžeme použít buď jednu barvu nebo mix k sobě ladících barev, podle nálady a fantazie. A začneme srdce vypichovat. Kousek ubrousku zmáčkneme do bábrlátka a vpíchneme do oka drátěnky. Postupně, jedno za druhým, dokud nevyplníme všechna oka, abychom dosáhli požadovaného tvaru. Nelekejte se, zpočátku může pár ubrousků vypadnout, ale jak se prostor zaplňuje, papíry se vzájemně podepírají. Ubrousky zapichujeme jedním směrem, na rubu obrazce jsou tedy špičky bábrlátek. Trochu to připomíná vyšívání. Obvod obrazce je dobré pro jistotu zpevnit dvojitou dávkou ubrousků, a máme hotovo. Připevníme provázek a obraz můžeme zavěsit.

Srdíčko z ubrousků
Srdíčko z ubrousků (Zdroj: Prima FTV)

Nemusíme se však spokojit pouze s ubrouskovou variantou, můžeme vytvořit i dekoraci květinovou.

Pokud vytváříme obraz třeba na večerní párty na zahradě, můžeme zvolit i květinovou variantu. Na tu budeme potřebovat jen květiny s pevnými květy, jako je karafiát, růže, chryzantéma, pažitka, měsíček. Po oslavě květiny odstraníme a obrousková varianta nám dělá parádu dál.

Srdíčko dozdobené květinami
Srdíčko dozdobené květinami (Zdroj: Prima FTV)

Je tu však i jiná možnost, jak vytvořit obraz pomocí této konstrukce…

Místo ubrousků použijeme jen květiny. Na rám připevníme révovým drátkem (drát obalený papírem) skleněnou zkumavku (koupíme ve zdravotnických potřebách nebo v eshopu).

Zkumavky na květinovou dekoraci
Zkumavky na květinovou dekoraci (Zdroj: Prima FTV)

Zkumavku připevníme nejprve očkem ve spodní části, pak v horní, tím je dobře zafixovaná. Náš obraz tak bude každý týden jiný. Použít můžeme jakoukoliv květinu, která se nám líbí, stačí zkrátit stonek a zasunout do zkumavky. Je důležité zmínit, že zkumavka by měla být opravdu skleněná, plastové ampule se nehodí, protože jsou příliš dlouhé.

Dekorace z živých květin
Dekorace z živých květin (Zdroj: Prima FTV)

A nezapomeňte zkumavku čas od času sejmout a vypláchnout octem nebo bělicím přípravkem, abyste odstranili vodní kámen a sklo bylo pořád křišťálově čisté.

Publikováno: 27. 4. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký