reklama

Netradiční celoroční věnce z živých květin: Vytvořte si ozdobu na stůl i na dveře

Dekorativní věnce mohou zdobit naše pokoje i vchodové dveře a vrátka nejen o svátcích, ale po celý rok. Dnes nám floristka Markéta Keclíková předvede, jak do nich můžeme zakomponovat dokonce i živé kvítí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Netradiční celoroční věnce z živých květin

Věnce z živých květin můžeme postavit na stůl, ale stejně dobře se hodí i pro zavěšení na vchodové dveře. Vyžadují jen opatrné zacházení s vodou při zalévání, aby se dřevěné dveře nepoškodily.

Nejdříve si připravíme korpus

Ti, kdo vládnou uměním pletení nebo drátkování, si korpus snadno vyrobí sami. Je potřeba jen dát pozor na únik vlhkosti. Nejdříve do korpusu, v našem případě je to drátěná miska, vložíme pytlovinu a následně mech (předem ho namočíme a jen trochu vymačkáme). Můžeme použít i proutěný korpus, který už má vnitřek pokrytý igelitem a jedná se tedy o něco jednodušší postup. Igelit vevnitř trošku propícháme, aby příliš nezadržoval vodu. Připevníme zezadu pevné drátěné očko na zavěšení.

Proutěný korpus na věnec
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Proutěný korpus na věnec

Teď přijdou na řadu květiny

Macešky vyjmeme je z převozních květináčů a natěsno jimi vyplníme korpus. Spodní listy by měly kopírovat výšku korpusu (neměly by být zapadlé ani příliš přečuhovat). Prostor mezi rostlinami vyplníme zeminou a okraj korpusu můžeme vyplnit plochým mechem. Ten slouží jako pojistka, aby nám nevypadávala zemina, a skvěle udržuje vlhkost. Celé obvážeme tenkým floristickým drátkem na cívce o průměru 0,3 mm.

Omotávání drátkem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Omotávání drátkem

Macešky mají nepřeberný výběr barev, vybírat můžeme také podle velikosti květů. Čím větší květy, tím méně jich zpravidla rostlinka má. Na věnec si vybereme odrůdy s drobnými květy, barevně sladíme, ideálně použijeme odrůdy s barvou květů tón v tónu. Macešky nevyžadují žádnou velkou péči, proto se na dekorace velmi dobře hodí.

Drobnokvěté macešky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Drobnokvěté macešky

Jak se budeme o květinky v této dekoraci dále starat

Věnec z živých květin zaléváme opatrně a často. Nesnáší přemokření, a ještě více nesnáší sucho. Pokud je tepleji, zaléváme denně. Věnec sundáme ze dveří, rostlinky zalejeme, odstraníme odkvetlé květy a necháme cca 2 hodiny okapat. Až poté věnec pověsíme. Můžeme také rosit. Macešky jsou poměrně otužilé, ale před velkými holomrazy bychom je měli chránit. Zpravidla je začínáme vysazovat od poloviny dubna. Maceškám vyhovuje rozptýlené sluneční světlo. Přímé sluníčko (a případně i sucho) jim vadí. Věnec by byl také pěkný s malými odrůdami břečťanu.

Zdroj informací: FTV Prima

Publikováno: 2. 6. 2024, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký